Lisiak [rec.]: P. Bibik, „Polscy narodowy jako ofiary KL Auschwitz”, Wydawnictwo Myśl Polska, Warszawa 2016, ss. 159.

Podczas ostatnich Targów Książki Historycznej (Arkady Kubickiego w Warszawie od 24-17.11.2016 r.) pojawiło się ciekawe opracowanie p.t. „Polscy Narodowcy jako ofiary KL Auschwitz”, autorstwa Przemysława Bibika.

Opracowanie powyższe jest warte polecenia bowiem autor, po wnikliwej kwerendzie w archiwum Muzeum w Auschwitz, przedstawia losy narodowców w obozie. Przez wiele lat historycy pomijali w swoich opracowaniach członków stronnictw narodowych, a jeśli już wspominali o nich, to zgodnie z narracją narzuconą przez żydokomunę i obecne lewacko-liberalne środowiska, przedstawiano narodowców jako faszystów itp. Pozytywne opinie po wojnie wyrażali byli więźniowie KL Auschwitz tacy jak Tadeusz Hołuj, lewicowy literat czy… Jozef Cyrankiewicz. Ale zgodnie z narzuconą narracja lewaków, jako „faszyści” to oczywiście, zdaniem tych pożal się Boże historyków , nie mieli „prawa” być eksterminowanymi przez Niemców.

To się w głowach osób zbliżonych do GW absolutnie nie mieści. Praca p. Przemysława Bibika zadaje kłam tym nieuprawnionym lewackim opiniom. Ponadto, autor w swojej książce przybliża blisko 80 sylwetek polskiej konspiracji narodowo-demokratycznej, działającej w KL Auschwitz. Wśród wielu wymienionych tam osób działających w konspiracji obozowej mamy takie osoby jak: Seweryn Franciszek książę Czetwertyński-Światopełk, Jan Morsdorf, Tadeusz Wiktor Kobylański, Witold Teodor Staniszkis – dziadek Jadwigi Staniszkis (na zdjęciu), a także kobiety, siostry Barzdajn, Henrykę i Teodozję. Niewątpliwym atutem książki jest także to, że autor przedstawił fotografie uczestników konspiracji narodowej w KL Auschwitz.

Warto zwrócić uwagę, że Przemysław Bibik przeciwstawił się dość powszechnym opiniom współczesnych, w większości lewicowych historyków, którzy lansują tezę, iż Jan Morsdorf zmienił swoją postawę wobec Żydów dopiero w obliczu rzeczywistości, z jaką zetknął się w KL Auschwitz. Tymczasem autor wspierając się analizą narodowej myśli politycznej, jakiej dokonał prof. Bogumił Grott, przyjął tezę, że Jan Morsdorf i inni narodowcy więzieni w KL Auschwitz wcale nie zmienili poglądów na kwestię żydowską. Ich postawa wobec Żydów w obozie mieściła się bowiem w ramach wyznawanego światopoglądu narodowo-katolickiego, który nakazywał nieść pomoc bliźniemu w obliczu niebezpieczeństwa utraty życia.

Reasumując, praca p. Przemysława Bibika prostuje wiele kłamstw rozpowszechnianych przez lewacko- lewicowe środowiska i jest także ważnym przyczynkiem do historii ruchu narodowego. Pozwoli także lepiej zrozumieć relacje polsko-żydowskie w KL Auschwitz.

Ireneusz T. Lisiak

P. Bibik, „Polscy narodowy jako ofiary KL Auschwitz”, Wydawnictwo Myśl Polska, Warszawa 2016, ss. 159.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *