List otwarty do redaktora Arkadiusza Mellera w sprawie kącika germanofila

Inicjatywa stworzenia w serwisie Konserwatyzm.pl kącika germanofila z całą pewnością zasługuje na aprobatę. W końcu konserwatyzm nie może stać się synonimem zaściankowości. Wręcz przeciwnie, konserwatyści powinni nieustannie poszerzać swoje horyzonty umysłowe. 

Do kanonu edukacji konserwatywnej musi należeć nabywanie wiedzy na temat kultury i historii innych państw europejskich. Niepokoi mnie jednak wybór treści prezentowanych w kąciku przez szanownego redaktora Mellera. Promowanie protestanckich Prus oraz neopogaństwa w wydaniu Wagnera i Nietzschego – i to w rubryce tekstów formacyjnych – może budzić pewne zdziwienie, jeśli nie wręcz zaniepokojenie… Czy Pan rzeczywiście uważa, że odwoływanie się do germańskich mitów oraz prusko-protestanckiej tradycji państwowo-uwielbieńczej jest do pogodzenia z tradycją katolickiego konserwatyzmu? Czy może jest Pan po prostu zwolennikiem jakiegoś innego nurtu konserwatyzmu? Jeśli tak, może powinien Pan to wreszcie otwarcie przyznać? 

Moim zdaniem, kącik germanofila mógłby stać się dobrym miejscem do promowania tego kulturowego dziedzictwa Niemiec, które wyrasta z tradycji Cywilizacji Łacińskiej. Może zamiast Wagnera warto polecić czytelnikom portalu muzykę niemieckiej benedyktynki Hildegardy z Bingen? Kącik germanofila mógłby stać się świetnym miejscem do tego, by przedstawić jej postać szerszemu kręgowi polskich konserwatystów. Tym bardziej, że chodzą słuchy, iż jesienią Benedykt XVI ogłosi ją doktorem Kościoła. Kącik germanofila mógłby także przysłużyć się do przedstawienia innego niemieckiego doktora Kościoła, św. Alberta Wielkiego, nauczyciela samego św. Tomasza z Akwinu. Pójdźmy dalej. W ramach kącika mógłby Pan przedstawić postaci wielu innych niemieckich świętych, którzy w Polsce są po prostu nieznani (w samych Niemczech zresztą też). W ramach kącika germanofila można by także zająć się problematyką współczesnego niemieckiego Kościoła katolickiego, jak np. sprawą egzorcyzmów Anneliese Michel. (Podaję link do filmu na ten temat, nakręconego przez polską ekipę). Proponuję także rozpoczęcie dyskusji na temat tego, czy szerzenie się neopogaństwa w Niemczech jest w jakiś sposób powiązane z takimi właśnie postaciami jak Wagner czy Nietzsche? (Niemieckie landy wschodnie rzekomo są najbardziej zateizowanym regionem świata!) Wierzę, że ze wględu na Pana germanofilię jest Pan szczerze zatroskany o zbawienie narodu niemieckiego. Dlatego proponuje rozpoczęcie również dyskusji na temat tego, czy my, polscy konserwatyści, możemy zrobić coś dla naszych niemieckich bliźnich, tak by wrócili do swoich chrześcijańskich korzeni. 

Przy okazji chciałabym wyrazić zaniepokojenie postawą prof. Adama Wielomskiego, który wykazuje zadziwiającą pobłażliwość wobec promowania treści heretyckich i negopogańskich na prowadzonym przez siebie portalu. Jakże odmienny jest bowiem Pana stosunek względem do wszelkich możliwych błędów i wypaczeń szerzących się w kręgach związanych z PiS, które Pan przecież bezwzględnie zwalcza! Czyżby w tym przypadku prawdę mówiła mądrość ludowa, iż … najciemniej jest pod latarnią?

Z poważaniem,
Magdalena Ziętek

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “List otwarty do redaktora Arkadiusza Mellera w sprawie kącika germanofila”

 1. Herr Meller otrzymał już ode mnie ustną reprymendę przez telefon. Jak będzie przy komputerze, to odpowie na zarzuty w formie pisemnej.

 2. Ale Wagner nie był heretykiem, nie ma co przesadzać. Wielu protestantów pisało wspaniałą muzykę kościelną i do dziś w katolickich kościołach ich muzykę się gra .

 3. Zapomniała Pani o uwielbieniu przez redaktora Mellera proniemieckiego RAŚ-ia. Biorąc pod uwagę jego niemieckie nazwisko to wszystko układa się w logiczną całość. Trzeba by zbadać jego Stammbaum, a pewnie zaprowadzi nas do jakiegoś dziadka z Wehrmachtu. Jak u Tuska.

 4. to tylko fiksacja antygermańska – powszechna choroba w polsce. nie ma się co za bardzo rozwodzić nad tematem. tusk pogłębia socjalizm a my denazyfikujemy wagnera, straussa i johanna gottfrieda piefke, żyjących na długo przed nazistami… do konkretów, panowie!

 5. Pomysł Pani Ziętek nt promowania łacińskiego dziedzictwa Niemiec uważam za doskonały. Natomiast jeśli chodzi o Pana Arkadiusza Mellera, to widać, że to jest jeszcze zakompleksiony dzieciak, który z opóźnieniem przechodzi wiek cielęcy. Oczywiście to żadne usprawiedliwienie dla skandalicznej promocji przez niego filmu pt. „Polskie obozy koncentracyjne”, ale weźmy pod uwagę, że to jeszcze dzieciak i mimo wszystko potraktujmy jako okoliczność łagodzącą. Dorośnie to może zmądrzeje:-)

 6. Kącik germanofila + RAŚ + niemieckie nazwisko = podejrzany element. O częstym błaznowaniu pana Mellera, przejawiającym się w ośmieszaniu prawdziwej polskiej prawicy (np. prymitywne ataki na Korwina) też warto tutaj wspomnieć.

 7. @pbala Nie tylko belkot wyraznie zreszta skrupulanckiego sumienia, co paranoja i zawezenie umyslowe.

 8. @magdalena zietek Niech pani zorganizuje ceremonie publicznego plucia na godlo RFN. Zapraszam Pania do zapomnienia mojego adresu mailowego i o nie wchodzenie ze mna w dalsza korespondencje.Czegos podobnego nie widzialem od casu PRL, to znaczy od kiedy opuscilem kraj w 1982 roku. Gomulkowszczyzna + pisizm. ps.juz pani raz uniemozliwila publikacje drugiej czesci krytycznego artykulu o JPII – prosze nie zapomniec o donosie do „GW”.

 9. List nieco bełkotliwy, zaś posądzenie Nietzschego i Wagnera o pogaństwo u odrobinę chociaż obeznanego z twórczością tych autorów człowieka może budzić chyba tylko litościwy uśmiech; sama treść natomiast, jak na panią Ziętek, cokolwiek stonowana. Jestem natomiast wstrząśnięty poziomem nawet nie ignorancji, co zwyczajnej głupoty u np. Szympansa Zenona oraz Jago. 'Proniemiecki kurs’ RAŚ to fantazmaty, ale takie oszczerstwa to jeszcze nic: widzę, że w modzie staje się jazda na całego po przodkach (co sprzed komputera jest, oczywiście, wyjątkowo łatwe) i po nazwisku – co jest chwytem szczególnie żenującym, zważając że obaj/oboje wymienieni wyżej ukrywają się pod pseudonimami. Od dłuższego czasu uważam zresztą, że konserwatyzmowi w Polsce brakuje kadrowego zaplecza, za przeproszeniem, 'intelektualistów’. Zamiast tego, niestety, na brak ordynarnego chamstwa narzekać nie można. Na końcu, dla polepszenia humorów, zaznaczę, że mój pradziad został wcielony do Wehrmachtu bodaj w 1943 roku i zginął walcząc z Sowietami :)) No, miejcie używanie, dalej!

 10. Ten list jest niedopuszczalna proba wywarcia naciskow na publicystow, jest checia ich zastraszenia pod plaszczykiem obrony katolicyzmu.To w gruncie rzeczy robota soborowa lub soborowopodobna.Ten list i postawa roznych „obrzezanych Polakow” od jakiegos miesiaca ( w komentarzach) juz wyrzadzily ogromna szkode naszemu srodowisku.Calkowitym nieporozumieniem jest rozumawanie zawarte w tym liscie. W takim razie trzeba by potepic zakon Jezuitow, bo uczyl laciny na pismach starozytnych autorow poganskich. Ten list to lewicowy terroryzm intelektualny.Atakowanie zas powszechnie szanowanego czlonka redakcji przez osobe z poza redakcji, w momencie kiedy temu czlonkowi redakcji sie raczej naleza wielkie podziekowania za to, co robi dla portalu jest calkowita bezczelnoscia.Opublikowanie tego listu bylo wielka pomylka. Dziekuje , Panie Arkadiuszu, za ogrom pracy wlozonej w korygowanie moich tekstow.

 11. Dokonała Pani zbrodni podważenia linii portalu, krytyki guru oraz wymieniła Pani nazwę PiS w kontekście innym niż negatywny, więc została Pani zlekceważona. Prześmiewczy post Szympansa, o którym Profesor mówi „bliska mi osoba”, jest tego kwintesencją. Jeśli będzie Pani uparta, to przeczyta Pani jeszcze tu, że jako konserwatywna kobieta powinna Pani iść gotować obiad i prać skarpetki. Takie komentarze wobec kobiet tutejsza redakcja już zatwierdzała! Co zaś się tyczy meritum, Pani list jest słuszny, jeśli wziąć pod uwagę, że portal robił aferę z WIERSZA Wojciecha Wencla… PS. Pani Magdo, tu nie chodzi o wartości, ani o prawdę, tylko o lojalność środowiskową. Jeśli X będzie lojalny środowiskowo, a poza tym zostanie zdrajcą, lewakiem, rastafarianinem itp., to będzie broniony jako realista. Pani krytyka zaś została odebrana jako nielojalność i… ma Pani okazję doświadczyć, co się dzieje w sytuacji odwrotnej.

 12. Z ciekawości, czy niemieckie instytucje, od których Ziętkowa pobiera kasę wiedzą, co ona wypisuje? Ci Niemcy zrobili się straszliwie ciapowaci dawniej by ją deportowali do Zgorzelca, a teraz nie dość że ją tolerują to jeszcze łożą na jej utrzymanie. Co za czasy!

 13. „Hildegardy z Bingen? Kącik germanofila mógłby stać się świetnym miejscem do tego, by przedstawić jej postać szerszemu kręgowi polskich konserwatystów. Tym bardziej, że chodzą słuchy, iż jesienią Benedykt XVI ogłosi ją doktorem Kościoła”. No oby nie…

 14. Pani Ziętek używa tutaj niezbyt fortunnego sformułowania „naród niemiecki”, gdy tymczasem w innym miejscu sama wspomina np. protestanckie Prusy. Tymczasem do dziś w wielu landach utrzymały się liczne różnice językowe i kulturowe, zaś poszczególne regiony historyczne (a nierzadko i całe landy, jak np. Bawaria) posługują się odrębnymi godłami i flagami jako pozostałościami po dawnych niezawisłych królestwach i księstwach. W końcu odrębne państwa, aczkolwiek stanowiące już integralną część Cesarstwa Niemieckiego, istniały jeszcze w 1918 r. Dlatego lepiej jest używać pojęcia „narody niemieckie” i modlić się o zbawienie tych katolickich- takich, jak: bawarskiego, wirtemberskiego czy badeńskiego. W sumie co nas mogą obchodzić heretyccy Prusacy czy Sasi (z wyjątkiem katolickiej dynastii Wettynów)?

 15. @Czesio. Władca Much Z ust mi pan to wyjales, jak babcie kocham.Jak sie komus jakis hotel nie podoba, niech zmieni hotel.

 16. Protestanccy i bezbożni Prusacy, którzy rządzą obecnie Niemcami, a ich wpływy cały czas rosną, nienawidzą Polski i Polaków. Warto więc ich wizji świata przeciwstawić niemiecki katolicyzm, pokazywać przyzwoitych Niemców katolików. Celem Prusaków jest osłabienie Polski i odebranie jej Pomorza, Śląska, Warmii i Mazur. Prusacy mają w Polsce wielu gorliwych współpracowników, którym dobrze płacą za pomocą gotówki i stanowisk. Ich interesy reprezentują wszyscy zwolennicy systemu OFE, który pomaga obcemu kapitałowi drenować nasze społeczeństwo na kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Niemcom służą też osoby popierające „walkę z globalnym ociepleniem”. Celem Niemiec jest zniszczenie naszego przemysłu. Gdy już Polska będzie tak zniszczona i zadłużona, że stanie na skraju bankructwa, Niemcy upomną się o ziemie, które dał nam w prezencie rosyjski car gruzińskiego pochodzenia Józef Stalin, przesuwając granicę Słowiańszczyzny na Odrę i Nysę. Tylko sojusz z Rosję może nas uratować przed niemiecką ekspansją i rabunkiem. Jerzy Krajewski

 17. Może trzeba powrócić do osiągnięć niemieckich naukowców z przełomu 19 i 20 wieku. Badać kształt czaszki germanofili i ich przeciwników. Co do sporu pomiędzy rusofilami i germanofilami dotyczącego sojuszu który może nas uratować mam rozwiązanie ktore zadowoli wszystkich – marsjanie .

 18. @Jerzy Krajewski -> A Pan wszystko tak poważnie? Bo dotąd sądziłem, że przyczyną naszego nieszczęścia, jak i europejskich narodów jest inna nacja i muszę od razu zaznaczyć, że oczywiście nie Rosjanie, jak głoszą środowiska rusofobiczne! A teraz się dowiaduję, że to wszystko Prusacy! I to z samej tylko czystej nienawiści do Polski i Polaków! A jaki mają przemyślny, zarazem prosty plan! Sam Fryderyk Wielki by tego lepiej nie ujął, niż Pan!

 19. @M.R -> Wbrew pozorom, znacznie, ale to znacznie większe osiągnięcia na polu mierzenia czaszek ma polska nauka tego okresu, że wymienię samego największego polskiego antropologa, ziemianina, profesora Uniwersytetu Lwowskiego, ś.p. Jana Czekanowskiego. Zachęcam do czytania Jego licznych prac naukowych. To pasjonująca lektura. Co prawda coraz trudniej coś znaleźć nawet w bibliotekach uniwersyteckich, bo jakoś ostatnio dziwnie te prace znikają z księgozbiorów. Osobiście jestem wielkim pasjonatem spuścizny intelektualnej Profesora i obiecuję sobie od dawna zrobić i wrzucić do sieci skany, podobnie jak prace innych polskich antropologów, jednak na razie nie pozwala mi na to chroniczny brak czasu. A wyobraża Pan(i), że w Polsce okresu międzywojennego było znacznie więcej ludności typu nordycznego, niż w Niemczech?

 20. @Mariusz Szymański. Czekanowski był opóżniony w badaniach. Metoda Czekanowskiego nie uwzględniała zróżnicowania w budowie czaszek między katolikami a protestantami. Tu niemiecka nauka była bezkonkurencyjna.

 21. @ Mariusz Szymański I wojnę światową wywołały Niemcy. II wojnę światową wywołały Niemcy. Ich plan wobec Polski w II wojnie światowej był jasny: zamordować elitę polskiego społeczeństwa i całą żydowską część polskiego społeczeństwa (plan udało się w dużej części zrealizować, Niemcy zamordowali kilka milionów polskich obywateli, część wyjątkowo okrutnie w komorach gazowych, przez zagłodzenie w obozach koncentracyjnych, publiczne rozstrzeliwanie przypadkowo załapanych na ulicy ludzi, pacyfikowanie wsi – takiego barbarzyństw nie pokazał żaden naród na świecie), z reszty uczynić źródło taniej, niewykształconej siły roboczej, a w przypadku wygranej z ZSRR, przenieść za Ural. Gdy Niemcy wygrali II wojnę światową, Polski w ogóle by nie było. Nad Wisłą i Bugiem byłyby nowe niemieckie wsie i miasta. Ludność polska zostałaby wypędzona za Ural. Naszą stolicę Warszawę Niemcy zburzyli z premedytacją. W 1944 r. zamordowali 200 tysięcy cywili, na warszawskiej Woli ich wojsko gwałciło kobiety, a potem zabijało je razem z dziećmi i starcami, a następnie zwłoki 40-60 tys. ludzi spaliło. Mordowanie niewinnych dzieci, kobiet i starców to jest największa zbrodnia wojenna. Chyba obecnie w polskich szkołach o tych zbrodniach niemieckich nie uczy się. Bo im młodszy dyskutant, tym mniej o nich wie. Niemcy to wyjątkowo niebezpieczny naród zbrodniarzy. Takich zbrodniarzy jak oni nigdy wcześniej w historii ludzkości nie było. Niemcy są znowu potężne. Każdego roku mocniej wyrywają się spod amerykańskiej kurateli. W ostatnich miesiącach złamały traktat nicejski, zlekceważyły demokratyczne wyborcy – przyczyniły się do usunięcie premierów Grecji i Włoch. Stają się hegemonami w UE. Niech nikogo nie zmyla zapewnienia nowego prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, że szanuje Polaków za walkę o wolność. Uzistowski reżim to jest gorsze zniewolenie niż to, co było w Polsce w czasach PRL. Upaństwowione zostały nasze dzieci, bo nie możemy już im dać klapsa ani zwrócić uwagę, że onanizm jest czymś niestosownym. Upaństwowione zostały nasze domy, bo nie możemy okna przesunąć o 5 cm bez zgody władz, ani zbudować małej wiaty, ani postawić małego ganku. Upaństwowione zostały nasze drzewa w naszych ogrodach, bo bez zgody urzędu nie możemy ich wyciąć ani nawet podciąć gałęzi tak jak chcemy. Upaństwowione zostały nasze psy, bo nie możemy ich trzymać jak chcemy przy budzie na krótkim łańcuchu. Upaństwowione zostały nasze śmieci, bo to urzędnicy będą decydowali, jak firma będzie je wywoziła spod naszego domu. Za pomocą dopłat rolnych zniewoleni zostali rolnicy. To zniewolenie jest pruskiego pochodzenia, wynika z przekonania, że państwo wie lepiej, co jest dobre dla ludzi. Prusactwo obsiadło Europę i zniewala ją. Ta niewola jest znacznie gorsza niż ustrój polityczny PRL za Władysława Gomułki czy Edwarda Gierka. Uziści (unijni socjaliści lewicowi i pseudochrześcijańscy) chcą nas zniewolić, trzymać za twarz, by nikt im nie podskoczył. Jerzy Krajewski

 22. Pani Magdaleno, pan Alek już podsumował meritum. Ja dodam, że to problem nie tylko tego środowiska, ale każdego innego: w końcu okazuje się, że nie o prawdę, lecz o lojalność chodzi. Stąd coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie chcę stać po żadnej „stronie” – bo w końcu knebel…

 23. panie ratnik: w polsce na serio utrzymuje się, że I wojnę światową wywołały niemcy. nawet uczą tego w szkole. proszę brać to na poważnie. panu krajewskiemu tylko powiem, że niemcy to pikuś przy słowaniach. III rzesza i zsrr mordowaly ludzi na początku XX wieku. potem nastąpiło ujawnienie tych zbrodni i ich rozmiarów, które zakończone zostało procesami (w przypadku niemców, zsrr, usa i wielkiej brytanii nie rozliczono do dzisiaj). na świecie patetycznie deklarowano ogromną przemianę ludzkości dokonaną na skutek ujawnienia zbrodni II wojny światowej. politycy i autorytety głosiły, że takie rzeczy już nigdy więcej nie będą miały miejsca. i oto w latach 90. XX wieku, po tych wszystkich straszliwych doświadczeniach, słowiańska dzicz z bałkanów zaczęła wojnę, w której mordowała się nawzajem oraz innych tysiącami, wydłubywała bliźnim oczy, gwałciła kobiety i dzieci, wypruwała wnętrzności. niemcy to pikuś przy słowianach, panie krajewski.

 24. dodam jeszcze, panie krajewski, że słowiańska dzicz z bałkanów z całą pewnością podpaliłaby cały świat i z całą pewnością zastosowałaby komory gazowe, aby wyeliminować bliźnich. tyle tylko, że zwyczajnie w świecie nie dysponowała takimi możliwościami. po prostu jest zbyt zacofana i zbyt mało zorganizowana, aby działać na większą skalę. dlatego tłukli się na miarę swoich możliwości i umiejętności – noż może zdobyć każdy i oczy także ma każdy.

 25. @przemyslaw_stokowski: „słowiańska dzicz z bałkanów z całą pewnością podpaliłaby cały świat i z całą pewnością zastosowałaby komory gazowe, aby wyeliminować bliźnich. tyle tylko, że zwyczajnie w świecie nie dysponowała takimi możliwościami. po prostu jest zbyt zacofana i zbyt mało zorganizowana, aby działać na większą skalę.” Tym samym przyznal pan racje panu Krajewskiemu, ze zorganizowane barbarzynstwo pruskie jest grozniejsze dla swiata(lub przynajmniej sasiadow) niz niezorganizowane i zacofane barbarzynstwo slowianskie…

 26. @A. Ratnik: Odnosze wrazenie, ze od jakiegos czasu ktos przejal panskie konto. Z rozmodlonego w intencji dusz wszelakich katolika, stal sie pan zajadlym pogromcom roznego typu 'odstepcow’ od lini portalu. I to w stylu ktorego nie powstydzilby sie niejaki Niesioloski („Nie tylko belkot wyraznie zreszta skrupulanckiego sumienia, co paranoja i zawezenie umyslowe.” – to moze od razu porno-grubaska?) Przykro to obserwowac.

 27. Pani Magdaleno, prosze nie ustawac w wysilkach gloszenia wiary katolickiej i propagowania pozytywnego wizerunku Polaka. Z wlasnych doswiadczen wiem jak trudne jest szczegolnie to drugie i jak slyszac lub czytajac tych, ktorzy w tym narodzie stanowia lub poczowaja sie do bycia elita, latwo sie zniechecic. pozdrawiam

 28. @Artur Zarczynski Nikt mnie nie przejal, tylko nie uwazam ze katolicyzm polega na opowiedzeniu sie po stronie jakiegos konkretnego obozu w Europie, w tym wypadku po stronie panstw , ktore umownie nazwijmy „Ententa” czy „aliantami zachodnimi”.Ta „Ententa” jest zreszta wynikiem pomylek Napoleona III, wyjatkowo zlego polityka.

 29. @ Antoine Ratnik Czy zna Pan inną historię niż powszechnie się głosi? Wikipedia to nie jest w pełni wiarygodnie źródło, ale stwierdza, że to Niemcy 1 sierpnia 1914 r. wypowiedziały wojnę Rosji. 28 lipca 1914 Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii i w tym momencie zaczęła działać „zasada domina” wywołana skomplikowanym systemem sojuszy międzynarodowych. 29 lipca Rosja zarządziła częściową mobilizację, ale tylko przeciwko Austro-Węgrom i jako krok poparcia dla Serbii. Następnie ogłosiła jednak powszechną mobilizację. Niemcy 31 lipca zagroziły wypowiedzeniem wojny w wypadku, gdyby Rosja przeprowadziła pełną mobilizację. W odpowiedzi na to także Francja ogłosiła mobilizację. 1 sierpnia II Rzesza ogłosiła wojnę z Rosją, a dwa dni później z Francją. Niemiecka inwazja na Belgię (4 sierpnia), z pogwałceniem jej neutralności, zmusiła Wielką Brytanię do zadeklarowania stanu wojny z Niemcami (4 sierpnia). Do konfliktu przystąpiły także dominia Wielkiej Brytanii oraz Japonia, która miała z nią umowę sojuszniczą. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji 6 sierpnia.

 30. @ przemyslaw_stokowski Wojnę na Bałkanach w końcu XX wieku również wywołały Niemcy. Nie znam skali zbrodni tej wojny. Jestem przekonany, że zostały wyolbrzymione przez Zachód, by uzasadnić czystki etniczne – wyrzucenie Serbów mieszkających poza Serbią, oraz barbarzyńskie bombardowanie Serbii w 1999 r. Bez własnego śledztwa nie jest w stanie tego dokładnie ocenić. a jako doświadczony dziennikarz, okłamywany i szantażowany (na korytarzu w NBP przez Aleksandra Gawronika w 1990 r.), nie ufam nikomu.

 31. widzę, że wikipedię pan umie obsługiwać tylko wtedy, gdy pisze „słusznie”. opowiastkę o I wojnie światowej pan odnalazł, o wojnie w jugosławii już nie. a zaczęła się ona tak wg wikipedii: „W pierwszych dniach marca 1992 miało miejsce w Bośni i Hercegowinie referendum, w którym zdecydowana większość głosujących (99,4%) opowiedziała się za wyjściem republiki z federacji jugosłowiańskiej i niepodległością, było to jednak niezgodne z ówczesną federalną konstytucją Jugosławii. Serbowie (około połowa ludności republiki) zbojkotowali referendum. 3 marca 1992 roku Bośnia i Hercegowina ogłosiła niepodległość. Bardzo szybko, bo już w kwietniu, została uznana przez wspólnotę międzynarodową za niepodległe państwo. Natychmiast wybuchły walki…” i tak dalej, i tym podobnie… rasowy, czysty i najprawdziwszy polak dobrze wie, że za wszystko co się dzieję na świecie odpwiedzialność ponosi rusek, niemiec albo żyd. a ta oto wada konstrukcyjna rasowego, czystego i najprawdziwszego polaka wynika z tego, że powstał on tysiąc lat temu w laboratoriach rusko-niemiecko-żydowskich. i stąd właśnie ta wada i mizeria tego nieszczęśliwego kraju – z oczywistej winy niemców, którzy są tak samo odpowiedzialni za wojnę w jugosławii jak za wadliwie działającą naturę rasowego, czystego… 😛

 32. @Jerzy Krajewski Napoleon III, „monarcha na kolanach przed Rewolucja”, aby ugruntowac swoja wladze w kraju, gdzie strony byly sklocone i wywieraly na niego naciski, nasladowal , choc w inny sposob, polityke Napoleona I i aktywnie zaczepial istniejacy porzadek w Europie.Udalo mu sie dac sie sprowokowac Niemcom.Lewica francuska u wladzy po 1870 roku, a u wladzy pewnej po 1875 roku prowadzila aktywna polityke kolonialna w imie „niesienia cywilizacji rasy bialej ludom na nizszym poziomie cywilizacyjnym”.Sojusz III Rép. z Rosja wywolal silne zaniepokojenie Niemiec.Utworzenie Ententy jeszcze je wzmoglo.Sprawa Alzacji i Lotaryngii podgrzewala do bialosci nastroje we Francji.Domino, ktore Pan opisuje, wywolane zostalo taka wlasnie sytuacja i wina za I WS spoczywa na wszystkich stronach konfliktu, na Francji, Anglii, Rosji, Niemczech i Austrii. Zrodla: Jacques Bainville,François-Georges Dreyfus,August von Kageneck.Szczegolnie calosc dziela tego ostatniego jest fascynujaca.Zdaje sobie sprawe, ze dla Panstwa istnieje znak rownosci miedzy katolicyzmem-triumfalistyczno-cierpietniczym „patriotyzmem” polskim i opowiedzeniem sie po stronie aliantow zachodnich, i ze, kto ten uklad atakuje, uchodzi za wroga Kosciola i Religii.Pojawienie sie kikuminutowego fragmencika muzyki niemieckiej zachwialo portalem i wywolalo tu najwieksza zadyme od grudnia 2010.Nie wiem co z tym fantem zrobic, zasiegne rady teologow i podejme decyzje w sprawie mojej postawy , a i kolegom przekaze wynik” ekspertyzy”, bo nie chce wywolywac ruiny w duszach bliznich.Na sojuszu z aliantami zachodnimi wyszlismy jak Zablocki na mydle, ale niech juz bedzie.Jezeli ma z mowienia jakiejs prawdy wyniknac skandal dla dusz, to moze lepiej zamilknac.Jezeli kogos urazilem, prosze o wybaczenie.Osobom, ktore obrazily to, co mam w zyciu swietego, myslac, ze w ten sposob bronia polskosci i Kosciola, sam wybaczam.Nie klocmy sie o historie, i tak juz nic nie zmienimy bo i tak Polska jest juz skonczona, czego pierwszy zaluje, ale juz teraz za pozno.Bog z Wami.

 33. Widze, ze co we Francji mozna powiedziec swobodnie, w Polsce wywoluje zgorszenie. Jezeli trzeba bedzie, gotow jestem sie z zabierania glosu w tych sprawach wycofac, bo lepiej milczec, niz gorszyc.ps. Przez Panstwa przemawiaja: ignorancja,slaba znajomosc jezykow obcych, przekonanie, ze katolicyzm=polskosc etnicznie czysta, ze kto nie jest Polakiem, ten nie jest katolikiem, ze kto jest blondynem ten jest SS-manem,ze wszyscy cudzoziemcy sa podludzmi etc.Dla mnie to jest szok.Ogromny szok.Ta afera mnie zniszczyla moralnie.Gdyby nie sympatie, gdyby nie podziw dla dorobku naukowego i dla mysli politycznej, i gdyby nie przyjazn, dawno uznalbym, ze nawet samo istnienie portalu nie ma senu.Nie ma sie co dla Was wysilac, nawet sie nie zorientowaliscie, ze „kacik germanofila” to spora doza humoru- lepiej uciec w zycie prywatne.Wszyscy tak teraz robia, to dlaczego nie ja?

 34. @ Antoine Ratnik Na sojuszu z zachodnimi aliantami wyszliśmy z II wojny światowej bardzo dobrze. Dostaliśmy od nich piękne, kształtne państwo od Bałtyku po Tatry, od Odry po Bug. Brytyjczycy, Francuzi i ZSRR z nawiązką zrekompensowali nam złe zachowanie jesienią 1939 r. Żal straty 6 milionów obywateli. Ale ZSRR stracił 27 mln obywateli. To on wygrał za nas wojnę. Wspólnie z Wielką Brytanią i USA. W zamian za słabo zagospodarowane ziemie na wschodzie zyskaliśmy dobrze zagospodarowane tereny na zachodzie z bardzo nowoczesną infrastrukturą na wsi i w miastach, nowoczesną infrastrukturą drogową, kolejową, energetyczną (elektrownie, sieci przesyłowe). Polska jest zwycięzcą II wojny światowej. Gospodarczo zyskała na niej. Dostaliśmy wielkie złoża miedzi, węgla kamiennego i brunatnego. W czerwcu 1945 r. zachodni alianci pomogli nam otworzyć Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Polska został uznana za suwerenne państwo przez wspólnotę międzynarodową. Na polskie towary otworzył się chłonny rynek radziecki. W zamian za surowce dostarczaliśmy tam produkty przetworzone: statki, maszyny, meble, kosmetyki, lekarstwa. Chłonny rynek zbytu na wschodzie był jednym z powodów naszego wielkiego skoku cywilizacyjnego w drugiej połowie XX wieku. Mieliśmy wielkiego, realnego sojusznika, który bronił naszej granicy na Odrze i Nysie – ZSRR. Mieliśmy wspaniałego przywódcę Władysława Gomułkę, który sam jeden wstrzymał komunizm w Polsce. W Polsce nigdy nie było komunizmy, bo większość ziemi rolnej zawsze była własnością chłopów, działały prywatne firmy (piekarnie, masarnie, młyny, mały zakłady produkcyjne), prywatne banki (banki spółdzielcze), prywatny handel. PRL to był nasz wielki sukces w każdej dziedzinie. Dokonaliśmy wielkiego skoku cywilizacyjnego w każdej dziedzinie. Pod koniec lat 70. XX wieku byliśmy dziesiąta potęgą gospodarczą świata. Mieliśmy potężną 400-tysięczną armie, wyposażoną w najnowocześniejszą broń. Ten sukces zawdzięczamy koalicji antyhitlerowskiej, która pokonała barbarzyńskie Niemcy. A przed wszystkim radzieckim żołnierzom i radzieckim kobietom, które dla nich wyprodukowały broń. Narzekanie na decyzje podjęte przez aliantów w Jałcie i Poczdamie jest wobec nich czarną niewdzięcznością. Największym wrogiem Polski i Polaków od XVIII wieku byli i są Niemcy. To Prusacy zainicjowali i przeprowadzili rozbiory I Rzeczpospolitej. To Prusacy wymordowali 6 milionów polskich obywateli w czasie II wojny światowej. To Prusacy chcą nam teraz odebrać Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury, dlatego osłabiają nas za pomocą systemu OFE i „walki z globalnym ociepleniem”. Pozdrawiam Jerzy Krajewski

 35. @A.Ratnik: Strasznie emocjonalnie pan podchodzi do kazdej dyskusji i jezeli ktos sie z panem nie zgadza, atakuje go pan jakas stereotypowa polska zasciankowoscia. Zgadza sie, ze na sojuszu z ententa wyszlismy fatalnie, ale jaki to ma zwiazek tekstem pani Zietek, ktora glownie koncentruje sie na krytycznej ocenie narodu/ow niemieckiego/ich i protestantyzmu z punktu widzenia konserwatywnego Katolika? A to co jej tu niektorzy zarzucaja, ze krytykuje Niemcy, chociaz tam mieszka i zarabia jest absurdalne, bo to wymaga odwagi, umiec skrytykowac reke ktora karmi.

 36. @Antoine Ratnik ” co we Francji mozna powiedziec swobodnie, w Polsce wywoluje zgorszenie.” Tym się różni francuska rewolucyjna tolerancyjna mentalność „wszystko można” od zaściankowej polskiej , gdzie k….. nazywa się po imieniu, a nie kochająca na swój sposób. Pański wpis, w polskiej mentalności skomentowałem, ale nie przeszło.

 37. @malok Pani Zietek i ludzie panskiego pokroju ( „prawdziwi Polacy”) odniesli w tej sprawie calkowite zwyciestwo i udal sie Panstwu cel, jaki sobie Panstwo od samego poczatku stawiali, to znaczy usuniecie mnie z pola walki i sklocenie mnie z moimi kolegami czy raczej z ludzmi, ktorych za kolegow mylnie uwazalem do czasu prowokacji ze strony p.Zietek. Przyznam, ze nie zorientowalem sie na poczatku, ze to nie chodzilo o p.Mellera tylko o mnie. Wolnosc absolutna , o ktorej wspominam w moim komentarzu panuje na francuskiej prawicy kontrrewolucyjnej. W kregach rewolucyjnych nie ma tu zadnej wolnosci. Pani Zietek triumfuje, proponuje zeby odprawila nowenne modlitw do Jana Pawla II o to, zeby mi sie wydarzylo jakies nieszczescie.Mozna rowniez otruc mojego kota.

 38. @Antoine Ratnik. Służby specjale zawsze miały na celu rozbicie sił wiernych Prawdzie. Nie dawajmy się ponieść emocjom, a co do kącika germanofila to trzeba wspomnieć, że rozwój kulturalny i społeczny Niemiec skończył się wraz z powstaniem II Rzeszy. Tu można podkreślić że, Bismarck wzorował się na rewolucyjnym działaniu Napoleona, chcąc zniszczyć tradycyjne księstwa niemieckie poprzez zjednoczenie pod przewodnictwem Prus. To nie Niemcy jako takie są głównym wrogiem Polski ale idea jednego zjednoczonego państwa stale się powiększającego. Dopóki istniało wiele państewek niemieckich, przy granicy naszej zachodniej było spokojnie. Małe państewka nie mogą tak gnębić sąsiadów i własnych poddanych. Dlatego Vivat Secesje. Co do kłótni, Panie Antoni na niektóre osoby nie można się obrażać, że nie dostały od P. Boga daru szybkiego dostrzeżenia ironii i sarkazmu. Pewnie za mało ziaren konopnych i słonecznikowych w młodości od matek dostały, albo za mało wina.

 39. @R.d.C. ” To nie Niemcy jako takie są głównym wrogiem Polski ale idea jednego zjednoczonego państwa stale się powiększającego. Dopóki istniało wiele państewek niemieckich, przy granicy naszej zachodniej było spokojnie. Małe państewka nie mogą tak gnębić sąsiadów i własnych poddanych. Dlatego Vivat Secesje. ” – Tak i ja mysle, ale ci, ktorzy maja nienawisc w sercu, choc wiedza o tym, ze tak mysle, sa zaslepieni destrukcyjna pasja, jaka jest nienawisc i widza rzeczywistosc w krzywym zwiezrciadle.

 40. @Antoni Ratnik – „Pani Zietek i ludzie panskiego pokroju ( „prawdziwi Polacy”) odniesli w tej sprawie calkowite zwyciestwo i udal sie Panstwu cel, jaki sobie Panstwo od samego poczatku stawiali, to znaczy usuniecie mnie z pola walki i sklocenie mnie z moimi kolegami czy raczej z ludzmi, ktorych za kolegow mylnie uwazalem do czasu prowokacji ze strony p.Zietek ” Gratuluje ! Sherlock Holmes to przy Panu to uczeń. Proszę walczyć nie poddawać się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *