List redakcji konserwatyzm.pl do Jego Eminencji ks. kard Kazimierza Nycza

Jego Eminencja

Ksiądz Kardynał

Kazimierz Nycz

Wierni, którzy w Wielką Sobotę odwiedzili warszawski kościół na Bielanach, zobaczyli całą świątynię przysłoniętą malowidłem pt. „Smoleńsk”. Jest to zdarzenie symboliczne dla tego, co ostatnio dzieje się w polskim Kościele. W dniu, w którym każdy katolik wchodząc do kościoła, kieruje wzrok w poszukiwaniu Grobu Pańskiego, symbolicznie całą rzeczywistość przesłania się obrazem odwołującym się do kultu /wątpliwych/ patriotycznych bohaterów.

Widoczne są w ostatnim czasie działania zamierzone na laicyzację Polaków. Można je nazwać „laicyzacją wulgarną”. Kościół skutecznie broni się przed tym zagrożeniem. Rodzi się pytanie, czemu fala tej wulgarnej laicyzacji narasta akurat obecnie? Czy nie jest tak, że wulgarna laicyzacja ma stanowić trampolinę dla zjawiska prawdziwie groźnego, które wyrasta na pozornym jej zwalczaniu? Pojawiła się swoista „laicyzacja patriotyczna”, która zamienia wymiar religijny w znaczenia niby wzniosłe, ale jednak naturalistyczne i w istocie pozbawione wymiaru chrześcijańskiego. Najbardziej wymownie zjawisko to ujawniło swój mechanizm, gdy Krzyż stał się „substytutem” pomnika tego szczególnego patriotyzmu. Czy nie jest tak, że Polski nie udało się zlaicyzować tymi metodami, co Europę Zachodnią, więc chce się osiągnąć ten sam cel przez szerzenie pseudo-misrtycznego patriotyzmu?

Sprawa Krzyża sprowadzonego do niegodnej roli substytutu świeckiego pomnika przez dłuższy czas stanowił problem dla polskiego Kościoła. Dopiero interwencja Waszej Eminencji zakończyła publiczne zgorszenie, siejące zamieszanie w głowach wielu ludzi. Bardzo prosimy Waszą Eminencję o zbadanie, czy nie należy podjąć stosownych działań również w stosunku do bielańskiego malowidła.

Redakcja portalu konserwatyzm.pl

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “List redakcji konserwatyzm.pl do Jego Eminencji ks. kard Kazimierza Nycza”

  1. nie można tego nazywać laicyzacją patriotyczną. Laicyzacja to propagowanie ateizmu, nie teizmu. śp. L.Kaczyński może i miał dużo heretyckich wad , ale nie można porównywać wątku patriotycznego w katolicyzmie do laickiego szamba. „zjawisko to ujawniło swój mechanizm, gdy Krzyż stał się „substytutem” pomnika tego szczególnego patriotyzmu” Pytanie, lepiej ,żeby przed prezydenckim pałacem stał Krzyż, czy jeździec na koniu ? Przygania kocioł garnkowi a sam smoli. P.S. Kiedy redakcja portalu poprawi funkcjonowanie techniczne portalu , bo nie jest made in Germany , tylko made in PRL.To trochę wstyd gdy na made in germany poświęca się na portalu osobny kącik.

  2. Czytam, czytam i nie wierzę. Konserwatyzm.pl pisze list do jednego z bardziej modernistycznych hierarchów, a do tego nie przeciwko Palikotowi, nie zachęca też do wystąpienia przeciwko antykatolickim i antykościelnym posunięciom obecnego masońsko-liberalnego rządu. Nie, skądże! Zachęca do działań skierowanych przeciwko ludziom, którzy gotowi są stanąć do walki w obronie Kościoła (nie mam na myśli tych, którzy próbują na tym zbić interes polityczny, bo ich też nie brakuje).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *