Liturgiczny okręt B-16

Była to msza wedle odnowionego rytu. Ale sprawowana z największą pieczołowitością. W małym wiejskim kościele. Poczułem się przez chwilę jak w gigantycznej Bazylice  Świętego Piotra.

Kościół to przede wszystkim instytucja duchowa. Ale to także – jak wszystko na świecie – moloch administracyjny, zhierarchizowany. Przypominający wielki okręt. I w Kościele, tak jak na okręcie, musi trochę potrwać, nim koło obrócone wprawną ręką sternika przełoży się na kurs całej maszyny. Ale z czasem się przekłada.

Przekłada się także i w Polsce. U początku swego pontyfikatu, papież Benedykt XVI okazał swe szczególne zainteresowanie liturgią. Papieska msza zaczęła wyglądać inaczej. Piękniejsze szaty, lichtarze na ołtarzu, krucyfiks w centrum celebracji. Więcej chorału gregoriańskiego, lepsza muzyka kościelna. Wielu rozczytanych w dziełach Josepha Ratzingera katolików było zmartwionych. Papież tak uporządkował watykańską liturgię, a do nas nic z tego nie przenika – mówili. Otóż przenika.

Tydzień temu – w sobotę –  byłem na mszy świętej prymicyjnej w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w wielkopolskich Dakowach Mokrych. Celebrował ją wywodzący się stąd neoprezbiter ks. Marek Frąckowiak. No i byłem urzeczony. Po dwie świece z każdej strony ołtarza, pomiędzy nimi wielki krucyfiks. Tradycyjne skrzypcowe szaty otulały zarówno samego czcigodnego celebransa, jak też towarzyszących mu diakona i manduktora. Dużo kadzidła i gregoriany.

Była to msza wedle odnowionego rytu. Ale sprawowana z największą pieczołowitością. W małym wiejskim kościele. Poczułem się przez chwilę jak w gigantycznej Bazylice  Świętego Piotra. Wychodząc z prymicyjnym obrazkiem, pomyślałem sobie, że z wielu powodów to bardzo radosne uczucie. Ale chyba najważniejszy powód tego jest taki, że oto na przykładzie Daków Mokrych widzimy, jak liturgiczny okręt Benedykta XVI przyjmuje właściwy kurs. Deo gratias!

Na: www.facebook.com/flibicki odpowiadam na Wasze komentarze. Piszcie!

Jan Filip Libicki

[aw]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Liturgiczny okręt B-16”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *