Lublin pamięta o Wołyniu

– Chcemy pokazać jak wielką wagę lubelskiego środowiska patriotyczne i w ogóle mieszkańcy miasta przywiązują do sprawy pamięci historycznej o polskich Kresach, a zwłaszcza o ludobójstwie, jakiego dopuścili się szowiniści ukraińscy. Ponadto podczas akcji staramy się popularyzować wiedzę o tamtych tragicznych wydarzeniach sprzed lat 70 i przypominać o potrzebie uczczenia ofiar zbrodni oraz przywrócenia śladów polskości na dawnych Ziemiach Wschodnich – tłumaczy kapitan Andrzej Szadura (Polskie Drużyny Strzeleckie).

W poniedziałek, 3 czerwca grupa Kresowian wraz z członkami grupy inicjatywnej złożyła w Urzędzie Miasta Lublin stosowne dokumenty – projekt uchwały, pismo przewodnie, wyciąg z planu miasta oraz przede wszystkim wykazy z podpisami lublinian. Jak zapewnił przewodniczący komisji kultury Rady Miasta, Marcin Nowak (Wspólny Lublin) – radni dołożą starań, by zdążyć z podjęciem uchwały na najbliższej, czerwcowej sesji RM tak, aby nadania nazwy Skwer Ofiar Wołynia zbiegło się z lipcowymi obchodami 70. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Jak co roku, Kresowianie i przedstawiciele organizacji narodowych spotkają się też 1 lipca pod KUL-em, aby przypominać, że doktorat honoris causa tej uczelni wciąż jest kalany przez obdarzonego nim pochopnie banderofila, ex-prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.

Lubelska akcja zbiórki podpisów wzbudziła ogromne zainteresowanie. – Panowała znakomita atmosfera. Podpisy składali ludzie w różnym wieku, różnych poglądów politycznych, o różnych doświadczeniach życiowych. Ideę upamiętnienia ofiar ludobójstwa, jakiego na Wołyniu dopuścili się ukraińscy szowiniści poparli tak świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń, jak i szczególnie liczna lubelska młodzież. Przedkładając niniejszy wniosek – wszystkim udzielającym nam wsparcia (w tym licznej grupie lubelskich samorządowców) serdecznie dziękujemy – dodaje Zdzisław Koguciuk z grupy inicjatywnej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Głosowanie Rady Miasta – 27 czerwca. Wszystkich zainteresowanych pamięcią o Kresach – zapraszamy na obrady.

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *