Manmohan Singh na szczycie BRICS w Chinach

Po grudniowych odwiedzinach Wena Jiabao w Indiach przyszedł czas na rewizytę. Premier Manmohan Singh przybył dziś do Państwa Środka, by spotkać się z prezydentem Hu Jintao oraz wziąć udział w szczycie BRICS –  przedstawicieli Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Jednym z owoców grudniowego spotkania premierów Indii i Chin było porozumienie w sprawie podniesienia wartości handlu dwustronnego z 60 miliardów dolarów (w 2010 r.) do 100 miliardów dolarów do 2015 r.

Dziennikarze BBC News zauważają, że Chiny są dla Indii najważniejszym partnerem w handlu, jednak  nie jest to relacja w pełni dla Indii satysfakcjonująca. Obserwatorzy przewidują, że jednym z tematów podniesionych podczas wizyty Singha będzie postulat otwarcia chińskiego rynku na produkty indyjskie. Obecnie głównym towarem eksportowanym do Chin są rudy żelaza.

Przy okazji szczytu BRICS Manmohan Singh spotka się także z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, prezydent Brazylii Dilmą Rouseff oraz prezydentem RPA Jacobem Zumą.

Centrum Studiów Polska-Azja

Całość na:http://www.polska-azja.pl/2011/04/12/manmohan-singh-na-szczycie-brics-w-chinach/

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *