Proces o cytaty

Akt oskarżenia w procesie rozpoczętym w czwartek w Lublinie jest możliwie nieostry i nieprecyzyjny, nie wskazując nawet które to wypowiedzi, czy publikacje red. Wysoka mają mieć charakter zniesławiający Żydów. W tej sytuacji protezą aktu oskarżenia są dwie opinie rzeczoznawców – politologa-żydoznawcy, dra Konrada Zielińskiego (stypendysty żydowskich instytucji naukowych) oraz językoznawcy prof. Ryszarda Tokarskiego. Obie one opierają się na popularnym poglądzie, że co jest antysemityzmem – to generalnie „pan wisz, a Żydzi rozumieją” i żadne dodatkowe wyjaśnienia nie są w tym zakresie potrzebne. W efekcie Wysok został antysemitą i za cytowanie opinii prof. Feliksa Konecznego o cywilizacji żydowskiej, i za przytaczanie peanów żydofilskich hrabiego Coudenhove-Kalergiego. Antysemitą okazał się i red. Michalkiewicz nazywający „Gazetę Wyborczą” „żydowską gazetą dla Polaków” i red. Cichy przytaczający żydowskie życiorysy kierownictwa swojej redakcji. Najbardziej zaś antysemicki okazał się Jarosław Hasek, który w „Przygodach Dobrego Wojaka Szwejka” napisał znamienne zdanie „Bezczelne są te kurwy i zuchwałe”, co się nieszczęśliwie red.Wysokowi skojarzyło ze skalą roszczeń „przedsiębiorstwa Holocaust”.

Wobec takiego ciężaru i przyszpilającej precyzji oskarżeń – prawie 3-godzinne wyjaśnienia red. Wysoka miały raczej znamiona wykładu historycznego, którego każdy kolejny akapit kończył się sformułowaniem: „ale przecież są to oczywiste i powszechnie znane fakty…” Niestety, ponieważ zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciw narodowcowi złożyli dziennikarz „Wyborczej” oraz prominentny polityk lubelskiej Platformy Obywatelskiej – sądowi nie pozostało nic innego, jak brnąć dalej w tę szopkę.

Swoją drogą jednak należy wstrzymać się z krytyczną oceną delatorskiej aktywności „GW” i PO. W końcu gdy wołamy na ulicy „He, Jasiu!” – to nie dziwimy się, że oglądają się wszyscy Jankowie. Gdy więc red. Wysok napisał o Żydach – to niby kto miał zareagować?…

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *