Marokańczycy wybrali parlament

W piątek o godzinie 19.00 zakończyły się pierwsze marokańskie wybory od czasu przyjęcia nowej konstytucji, będącej częścią reform króla Mohameda VI. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę.

Dzięki reformom konstytucyjnym wprowadzonym na fali tzw. Arabskiej Wiosny Marokańczycy mieli okazję wybrać swych reprezentantów do niższej izby parlamentu. Reformy króla Mohameda VI dają większe niż dotychczas uprawnienia parlamentowi i premierowi. W wyścigu o 395 miejsc stanęli przedstawiciele 31 partii, w tym dotychczasowa opozycja islamska oraz blok liberalny powiązany z władcą Maroka.

Jak oświadczył marokański minister spraw wewnętrznych Taib Cherkaoui frekwencja wyniosła około 45%, co w porównaniu z wyborami z 2007 roku – 37% frekwencja – jest wynikiem satysfakcjonującym. Niemniej, wielu Marokańczyków postanowiło nie głosować, ponieważ nie wierzą w zmiany, które mogą przynieść wybory.

Najprawdopodobniej zwycięzcą wyborów jest islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD). Lahcen Daodi – wysoki przedstawiciel tej partii – oświadczył w piątek, że w oparciu o doniesienia członków komisji wyborczych z PJD jego ugrupowanie wygrało wybory w Rabacie, Casablance czy Tangerze.

Portal Spraw Zagranicznych

Całość na:http://www.psz.pl/tekst-40072/Marokanczycy-wybrali-parlament

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *