Ministerstwo Finansów:

Projekt ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin zakłada, że dla srebra i miedzi jego kwota będzie związana ze średnimi rynkowymi cenami tych kruszców. W przypadku miedzi podatek wyniesie od 130 zł do 32 tys. zł za tonę.

Wprowadzenie podatku zapowiedział w swym expose premier Donald Tusk.

W czwartek od południa kurs miedziowej spółki mocno spada na warszawskiej giełdzie. Przed 17 akcje KGHM traciły 11,36 proc., jeden papier kosztował 106,80 zł. W południe za akcję płacono 122,5 zł.

Prezes KGHM Herbert Wirth na razie nie chciał komentować szczegółów projektu ustawy, zamieszczonego w czwartek na internetowych stronach ministerstwa finansów. „Zacząłem analizować to dopiero dziś i na razie nie umiem się odnieść do tych liczb. Muszę mieć czas na przeanalizowanie wpływu na nasze przepływy i na konkurencyjność, więc dziś na ten temat nie mogę nic powiedzieć” – powiedział PAP Wirth.

Projekt zakłada, że jeżeli średnia cena tony miedzi (z giełdy londyńskiej, liczona po średnim kursie dolara) nie przekracza 13 tys. zł, podatek za tonę jest równy 130 zł. Z kolei, gdy średnia cena tony jest wyższa od 52 tys. zł – podatek wynosi 32 tys. zł.

http://gielda.onet.pl/mf-podatek-od-wydobytej-miedzi-i-srebra-bedzie-zal,18489,4968413,1,news-detal

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *