Na Wołyniu starcie o Banderę

Warto przypomnieć, że podczas rzezi wołyńskich z rąk banderowców zginęło także ok. 2 tysięcy Ukraińców, bądź to broniących sąsiadów, bądź związanych z polityczną konkurencją. Jak widać współcześni następcy UPA mogą sięgać do miłych sobie wzorców także w tym zakresie.

Jako pierwszy przekonał się o tym lider PR w łuckiej radzie miejskiej, Iwan Smoleng. Podczas zbiórki podpisów pod namiotami rozstawionymi w centrum miasta został on zaatakowany przez swobodowców na czele z szefem ich frakcji, Światosławem Boruckim. Napaść na razie miała charakter publicznych gróźb pozbawienia życia i podpalenia, jednak regionaliści wprost mówią o taktyce zastraszania przeciwników stosownej coraz jawniej przez Swobodę wraz ze wzrostem wpływów tej partii na Wołyniu.

W swojej propagandzie swobodowcy umiejętnie przeciwstawiają rzekomy ascetyzm Bandery obecnemu przepychowi cechującemu ukraińskich prominentów, podkreślają… prorodzinny charakter przywódcy OUN(b) ważny w kraju przeżywającym kryzys demograficzny (fakt mordowania przez historycznych banderowców całych rodzin wraz z małymi dziećmi jakoś się w tym sielankowym obrazie nie mieści). Swym przeciwnikom, zwłaszcza z Partii Regionów, szowiniści zarzucają „traktowanie Ukrainy wyłącznie jako terenu do zarabiania pieniędzy przez grabież i wymuszenia”. Swobodowcy słusznie przy tym uważają, że permanentny kryzys ekonomiczny, w jakim znajduje Ukraina, jest wodą na młyn partii skrajnych, a tylko poprawa sytuacji gospodarczej (do której stara się, niezbyt skutecznie, dążyć normalizująca stosunki z Rosją administracja z PR) może zatrzymać wzrost poparcia dla ich formacji.

W dniach 13–14 sierpnia na Wołyniu odbędzie się kolejny już „Bandersztat”, festiwal poświęcony pamięci wodza OUN(b), organizowany pod patronatem m.in. rady miejskiej w Łucku. Przedstawiciele NOP na razie nie wypowiedzieli się na temat swojego w nim udziału…

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *