Największy bank na świecie już w Polsce

Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się z notyfikacją w sprawie utworzenia oddziału na terytorium Polski przez instytucję kredytową z Luksemburga: Industrial and Commercial Bank of China (Europe) SA – ten krótki komunikat rewolucjonizuje naszą bankowość, bo za około miesiąc oficjalnie ruszyć może działalność w Polsce największego banku świata.

Ponieważ ICBC działać będzie na podstawie europejskiego paszportu bankowego swojego banku-córki w Luksemburgu, więc nie potrzebuje specjalnego zezwolenia i wystarczyła jedynie notyfikacja. I z tą Chińczycy mieli problemy. Na początku lutego KNF odrzucił ich dokumenty i poprosił o uzupełnienie. Tym razem notyfikację przyjął do wiadomości, ale zobowiązał chiński bank, by jego klienci byli zawsze informowani o tym, że nadzór nad bankiem sprawuje luksemburski odpowiednik KNF, a depozyty w nim trzymane są gwarantowane przez tamtejszy system.

Oprócz tego banku swój oddział chce też otworzyć w Polsce Bank of China (BoC), czwarty co do wielkości bank świata.

ICBC i BoC na razie skupić się mają na działalności korporacyjnej, ale z czasem być może zaczną też oferować usługi dla wszystkich Polaków.

Źródło: http://banki.wp.pl

Komentarz: Rośnie poważna konkurencja dla banków krajowych oraz tych, które są głównie oparte o zagraniczne kapitały z zachodnich źródeł. Polska stała się atrakcyjną gospodarką dla Chin, co objawiło się już kilkakrotnie (choćby w uczestniczeniu w negocjacjach i przetargach dotyczących warszawskiego metra i autostrad). Oby efektem tych działań było przede wszystkim polepszenie sytuacji klientów.

Dodał: Krzysztof Sobczuk

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Największy bank na świecie już w Polsce”

  1. Czyli depozyty zgromadzone w nim nie będą gwarantowane przez BFG. Ewentualne dochodzenie roszczeń za granicą…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *