nflacja niespodziewanie wysoko

Według wtorkowego komunikatu GUS, ceny towarów i usług wzrosły w listopadzie o 0,7% w stosunku do października, a inflacja roczna podniosła się do poziomu 4,8%.

– W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,3%), opłat związanych z transportem (o 1,5%), a także ze zdrowiem (o 2,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,14 pkt proc. i 0,11 pkt proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik o 0,01 pkt proc. Ceny odzieży i obuwia utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w październiku br. – czytamy w komunikacie GUS-u.

Po obniżkach cen notowanych od czerwca br., w listopadzie, drugim z kolei miesiącu, wzrosły ceny żywności – o 1,3%. Najbardziej podrożały warzywa (o 9,1%). – Dane przewyższyły oczekiwania, wyższa inflacja to głównie efekt silnego wzrostu cen żywności i tutaj mamy  przede wszystkim kategorię mięs, nabiału, tłuszczów – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ. Jak dodaje, na taki poziom inflacji ma również wpływ wysoka cena paliw. Było to zgodne z prognozami i spodziewano się, że paliwa w taki sposób wpłyną na wyniki, więc tutaj nie ma zaskoczenia.

http://biznes.onet.pl/inflacja-niespodziewanie-wysoko-zywnosc-i-leki-dro,40479,4965716,1,news-detal

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *