Nie żyje Wisława Szymborska

Nie żyje Wisława Szymborska, poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla. Jak poinformował jej sekretarz Michał Rusinek, poetka zmarła we śnie. Miała 89 lat.

Komentarz: Pamiętajmy o zasługach Wisławy:

W styczniu 1953 roku w tzw. „procesie kurii krakowskiej”, na ławie oskarżonych zasiadło 4 księży i 3 świeckich z diecezji krakowskiej. Oskarżono ich o „szpiegostwo za amerykańskie pieniądze”. 

Proces związany był z wieloma innymi aresztowaniami w Kościele Katolickim (również w późniejszym okresie), w trakcie kilkuletniej nagonki, której ofiarą padł również abp Baziak, bp Stefan Rospond, bp Kaczmarek i prymas Wyszyński.

 ”Szpiedzy w sutannach” czekali już w więzieniu na wyrok, Szymborskiej spieszyło się jednak by zostali zamordowani. Dlatego też w lutym wraz z innymi reżimowymi „intelektualistami” podpisała swoisty „list ponaglający”, pełen potępienia dla dywersantów.

Ku jej zmartwieniu tylko 3 z nich (ks. Lelitę, Michała Kowalika i Edwarda Chachlica)skazano na śmierć, na dodatek wyroku nie wykonano. Pozostałych skazano „tylko” na wieloletnie więzienie (ks.Szymonek – dożywocie, ks. Brzycki – 15 lat, ks. Pochopień – 8 lat i Stefania Rospond – 6 lat).

http://www.krakowskie.nazwa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=119%3Ajarosaw-szarek-qpropaganda-w-procesie-kurii-krakowskiejq&catid=10%3Astudia&Itemid=7

Polecamy również wiersze Wisławy Szymborskiej:

http://archiwum.konserwatyzm.pl/aktualnosci.php/Ogloszenie/7625/

Źródło:

http://wiadomosci.wp.pl/title,Nie-zyje-Wislawa-Szymborska,wid,14217746,wiadomosc.html#bxOpi

pf

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Nie żyje Wisława Szymborska”

 1. Dobra wiadomość jest taka, że w jej pogrzebie wezmą udział Tusk, Komorowski, Kopacz, Michnik i całą wielka kupa „autorytetów”. A że jest siarczysty mróz, to wszyscy zmarzną :))))

 2. Zasługi poetki są wielkie, jak słusznie zauważyła redakcja. Zmarła była konserwatystką PRL i potępiała razem z PAXowskimi pismami torturowanego biskupa Kaczmarka podejrzanego o handel walutą i szpiegostwo dla CIA. Już wtedy wpisywała się w nurt antyimperialistyczny, w którego awangardzie śmiało kroczy dziś stadło Rękasów. To prawdziwa strata dla konserwatyzmu.

 3. Powiem tak. To nie te wydarzenia, o których tu wspomniano są głównym problemem w przypadku Szymborskiej. Było to na tyle dawno, że przez czas, który upłynął, miała wiele okazji do zastanowienia się nad tym, co podpisała i co napisała. Przez 60 lat można zmienić zdanie. Głównym problemem jednak była jej działalność w III RP, wielce szkodliwa dla Polski, uwiarygadniająca całą demoliberalną rzeczywistość, na czele z paszkwilami publikowanymi w GW. Szymborską należy oceniać całościowo, nie tylko przez pryzmat lat 50. Te niestety okazują się tylko smutnym dopełnieniem wybranej przez niej drogi życia. I niczym więcej.

 4. @Alek – pomiędzy Millerem, a Szymborską jest jednak pewna różnica jakościowa. Trudno nie zauważyć, że Miller mając na myśli konserwowanie PRL mówił o zupełnie innym państwie, niż te z lat 50. o którym pozytywnie wypowiada się noblistka.

 5. Jak treść tego niusa ma się do konserwatywnej zasady, że o zmarłych to tylko dobrze lub wcale?

 6. panie Wiśniowski: Od kiedy to jest jakaś konserwatywna zasada? Czy dla zdeklarowanego komunisty powiedzieć mu, że jest komunistą, a jak umrze, że był komunistą to jakaś obraza? Bez przesady. W. Szymborska miała komunistyczne poglądy. nigdy się od nich nie odcinała. Pisała i kapowała. Robiła karierę po prostu. Nie jestem fachowcem, aby ocenić wartość jej literatury. Zreszą sztuka cechuje się tym, że jest bardzo subiektywna. Do tego sama instytucja nagrody Nobla też jest bardzo upolityczniona, bo o ile nagrody w dziedzinach ścisłych jak fizyka, medycyna itd. o tyle np. polityczne (laureaci: L. Wałęsa, B. Obama) są bardzo dyskusyjne.

 7. Myślę, że pewnego rodzaju tragedią portalu jest to, że najtrafniejsze i najbardziej błyskotliwe komentarze wychodzą spod klawiatury p. Alka, który jest tylko komentatorem, a nie autorem 🙂

 8. @ Konrad Rękas – W każdej dyskusji dotyczącej PAX jest Pan rzecznikiem ludzi, którzy w tamtych czasach zachowywali się tak jak Szymborska. Ona pisała wiersze na cześć komunistów, oni teologię prokomunistyczną. Ona publicznie potępiała torturowanych biskupów, oni też. Pisemka Bola Piaseckiego trafiły na indeks ksiąg zakazanych. Skojarzenie jest naturalne, choć ściśle biorąc, w mojej wypowiedzi powiązałem Pana i małżonkę z awangardą antyimperialistyczną, a nie z poetką. Proszę czytać dokładnie.

 9. Cokolwiek głupiego i idiotycznego napisała Wisława Szymborska, to jednak w dniu jej śmierci po prostu nie wypada jej wylewać pomyje na głowę.Mój zmysł estetyczny i szacunek dla zmarłych mówią NIE. Teraz niech ją Bóg sądzi, a nie ludzie.

 10. W mojej wypowiedzi nie ma pomyj. Jest jedynie zdziwienie faktem, że komentarz redakcyjny piętnuje u niej to, co u innych redakcja wybiela. I tylko tyle… Z mojej strony koniec tematu.

 11. Dla nie również redakcyjny komentarz jest co najmniej szokujący. Zgroza mnie przejęła. Najcięższe objawy antykomunistycznej gorączki, na portalu stanowiącym ostatni bastion niezarażony tym badziewem na Prawicy. Apeluję o usunięcie tej informacji i akt ekspiacji.

 12. Panie Alku, uporczywa ignorancja jest grzechem, bo obraża Boże miłosierdzie, nie chce Pan wiedzieć, ani rozumieć czym był PAX, ani o czym pisał Piasecki – Pana sprawa, ale niech Pan z łaski swojej nie wciska tego swojego bezmyślnego uporu w każdą możliwą i niemożliwą dyskusję, bo ani to mądre, ani ciekawe, ani zabawne.

 13. Pozwolę sobie ocenić, że komentarz pana Alka byłby w pełni adekwatny gdyby autorem redakcyjnego komentarza był pan Konrad Rękas. Podejrzewam,że nie jest, zatem ta personalna wycieczka wydaje się kompletnie nieuzasadniona.

 14. @adamwielomski: czy prawda historyczna to pomyje? Współczucie i szacunek należy się bardziej ofiarom niż tej pani, która szczuła i podjudzała do wydawania na księży katolickich wyroków śmierci!

 15. Powtórnie proszę o usunięcie tego kompromitującego portal komentarza. Przykro mówić, ale redakcja mogłaby się uczyć od ND 🙁

 16. @Jarosław A. Wiśniowski, a takze: Adam Wielomski i Marceli Pietrucha – Wasze zarzuty sa kompletnie nietrafne. Autor newsa wyraznie napisal o zaslugach nieboszczki, bez cudzyslowa!

 17. Kiedy zmarl Mandalian byly tego samego dnia az dwa komentarze w tym stylu.To nie wzbudzilo wtedy zadnych protestow.W zwiazku z tym podejrzewam, ze te obecne protesty pochodza z dumy z Nagrody Nobla.

 18. Panie Ratnik, przyznaje się nie znam Mandaliana, informacji o jego śmierci nawet nie przeczytałem. Komentarz redakcji w tym przypadku wytacza, w stosunku do POETKI, działa których szczędzi się nawet Wojciechowi Jaruzelskiemu, który poetą nie był. Toż to najgorsza wersja antykomunizmu. Darujemy dyktatorowi ale poetce nad grobem wyśpiewamy co znamy. „Polacy są poetami w polityce, a politykami w poezji” gdzie jak gdzie ale na tym portalu nie szukałbym osób potwierdzających tą tezę.

 19. @Marceli Pietrucha Mandalian byl formalnie lepszym poeta niz Szymborska.Moze Pan znalezc jego wiersz na portalu polskich komunistow.Formalnie niezle napisane. Zreszta co do Szymborskei, jak i co do RAS, to moze Pan sobie poczytac politycznie poprawne artykuly na te tematy na portalu fronda.pl. Ten nagly naplyw komentarzy „pro-Szymborska” i” anty- pisanie o RAS” jest wynikiem „zainteresowania” publicznosci frondy.pl portalem konserwatyzm.pl.Wystarczy poczytac , co dziasiaj rano jest na frondzie.pl.Nie mam watpliwosci.

 20. Cała ta powyższa dyskusja dowodzi, że ze ś.p. Noblistką mamy pewien problem. Rzecz w tym, że poetą była znakomitym a w dodatku musiała mieć szczęście do tłumaczy. Natomiast człowiekiem… hmm. Mówi się, że sztuka nie znosi oceny moralnej. Sztuka może nie ale artysta z pewnością takiej ocenie podlega (jak każdy człowiek). Jak w świetle takiej oceny wychodzi p. Szymborska? Dla mnie chyba jednak najbliższa jest postawa p. Wielomskiego: de mortuis aut bene aut nihil. Teraz niech ją Bóg sądzi nie ludzie!

 21. @Andrzej_Olaf We Francji zupelnie nieznana.Kiedy dostala te nieszczesna nagrode, Piotr Kaminski musial w tempie naglym robic tlumaczenie.Jej duszy nalezy sie prywatna modlitwa ( co zrobilem ), jej samej jako osobie publicznej, anatema.

 22. @Antoine Ratnik: Przepraszam Pana, ale czy nie za długo mieszka Pan we Francji. Ten kraj naprawdę NIE JEST pępkiem świata (wbrew upartym twierdzeniom jego mieszkańców). To, że poezja p. Szymborskiej nie była przed przyznaniem Nobla tłumaczona na francuski niczego jej (tzn. poezji) nie ujmuje ani nie dodaje. Pańska wypowiedź w tym kontekście niczego do sprawy nie wnosi. Natomiast jeśli chodzi o publiczne anatemy to wśród poetów znalazłoby się więcej kandydatów. Choćby Miłosz (też noblista!), także Broniewski, w jakimś stopniu też Tuwim – że wymienię tylko najwybitniejszych z tych, którzy w Polsce „flirtowali” z diabłem komunizmu. Ale znów, przynajmniej dla mnie, trzeba oddzielić człowieka od poezji, artystę od dzieła. Gdybyśmy tego nie zrobili to , że sięgnę na artystyczny Olimp, trzeba by skreślić Michała Anioła i Leonarda da Vinci (pedały), Caravaggia (bandzior i zabójca) itd., itp. Powtarzam jeszcze raz: de mortuis aut bene aut nihil! Czyli – w tym przypadku – ciszej nad tą trumną!

 23. @Antoine Ratnik Mnie własnie bardzo interesuje kwestia tej anatemy. Otóż ma się ona wg pana opinii należeć W. Szymborskiej, konkretnie za co ? Publiczna klątwa dotycząca gen Jaruzelskiego nie ma swojego odbicia na tymże portalu. Tutejszą ocenę jego osoby można określić mianem „niejednoznacznej” lub „niewyrokującej”- moim zdaniem słusznie. Tymczasem gdy idzie o Poetów wyrok może być tylko jeden i bezdyskusyjny: anatema. Jest to dla mnie poważna sprzeczność i może wynika to z mojej umysłowej prostoty w pojmowaniu świata. Jestem długoletnim sympatykiem portalu i pragnąłbym takich sprzeczności tu nie dostrzegać. Dlatego podejrzewałem, że z tym komentarzem kogoś po prostu poniosło. Jeżeli nie to prosiłbym o wyjaśnienie moich wątpliwości.

 24. @Marceli Pietrucha Jaruzelski jest wojskowym , Szymborska byla ( zla) poetka.Zadnego zwiazku miedzy nimi. ps.Wlasnie sie dowiedzialem, ze Szymborska w swej woli zazadala pogrzebu ” swieckiego”. KSS”KOR” bez maski; a na ile mszy za to czy za tamto sie nachodzila w czasach korowsko-solidarnosciowych? Napewno na wiele….

 25. @ Antoine Ratnik Związek jest dla mnie bardzo oczywisty. Obydwoje sądzi się za ich „komuszość”. Atakuje się na skróty z pozycji uproszczonego antykomunizmu (bardzo ostro krytykowanego na tym portalu). Komentarz redakcji zawierający informację, że Pani Sz. była poetką ateistyczną, bliską środowisku A. Michnika byłby zdecydowanie bardziej na miejscu – a już na pewno nie zwróciłoby mojej uwagi. Ale taka sowiecka przeszłość jest dużo bardziej „atrakcyjna” do wypomnienia, bo niesie większy ładunek emocjonalny. Jesteśmy jednak w miejscu, gdzie tenże ładunek nie jest wyznacznikiem głoszonych idei. Ba to emocjonalne podejście jest jednym z wyznaczników tępionego tutaj „antykomunizmu”. Pana komentarz „Odeszla do humanistycznej krainy praw człowieka.” nie budzi mojego sprzeciwu- komentarz trafny, choć sam bym się zawahał. Chodzi o sierp i młot na zdjęciu i listę wypomnianych „zasług”. Nie rozwiał Pan moich wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *