Niemiecka prasa:

Niemiecka prasa analizuje dzisiaj wizytę i przemówienie ministra Radosława Sikorskiego w Niemczech, a także podkreśla sukces gospodarczy Polski, której stopa wzrostu od lat „jest ponadprzeciętna”. Prestiżowy Financial Times Deutschland zaznacza też, że pod tym względem „Polska jest wzorową uczennicą”.

Sikorski ostrzegł przed kryzysem

– Polski minister spraw zagranicznych chciałby wyposażyć Komisję Europejską, przewodniczącego Rady Europejskiej i Parlament Europejski w nowe kompetencje – pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung. – Sikorski chce przede wszystkim zaproponować wzmocnienie Komisji Europejskiej. Aby to osiągnąć, chce jej przewodniczącemu (obecnie jest nim Jose Manuel Barroso) podporządkować funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej (dziś jest nim Herman Van Rompuy). Gremium, do którego obecnie każde państwo członkowskie oddelegowuje swojego komisarza, powinno być mniejsze i efektywniejsze. Kraje UE powinny dzielić miejsca na zasadzie rotacji – podaje FAZ.

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onet-pl/niemiecka-prasa-polska-jest-wzorowa-uczennica,1,4936242,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niemiecka prasa:

Frankfurter Allgemeine Zeitung publikuje dzisiaj wywiad z Jackiem Rostowskim, w którym polski minister finansów podtrzymuje ostrzeżenie przed katastrofą w Europie wywołanym kryzysem. Jak podkreślają komentatorzy w Niemczech, Rostowski, przypominając skutki kryzysu z lat 30. ubiegłego wieku, „przestrzega przed wojną”.

W rozmowie z FAZ Rostowski przypomniał wypowiedź Angeli Merkel, która uważa, że „jeżeli przegra euro, przegra także Unia Europejska”. Rostowski dodał też, że to „UE jest gwarantem pokoju w Europie”, a nadal „istnieje niebezpieczeństwo historycznej, gospodarczej tragedii, która, podobnie jak kryzys lat 30. ubiegłego wieku, może doprowadzić do wojny w Europie”.

Na pytanie o zakres pomocy bankrutującej Grecji Rostowski odpowiedział: „Bez wątpienia jest mniejszy, niż wymaga tego sytuacja.(…) Jeszcze wówczas (koniec września – red.) zakładaliśmy, że dwa biliony euro wystarczą. Na koniec października do dyspozycji został zaledwie bilion. To o wiele za mało. (…) Niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się kryzysu jest dużo większe, niż kilka miesięcy temu. Także sumy, których potrzebujemy, by go powstrzymać, wzrosły”. Czy zatem – pyta dziennikarz FAZ – Europejski Bank Centralny powinien mieć wolną rękę w przypadku skupowania obligacji zagrożonych krajów? – Ta decyzja nie jest w gestii Polski a EBC; to jego zadaniem jest zapewnienie stabilizacji w eurostrefie – uciął Rostowski.

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onet-pl/niemiecka-prasa-polski-minister-ostrzega-przed-woj,1,4912775,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *