„Nowa psychologia sukcesu”

Carol Dweck, Nowa psychologia sukcesu, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2013, ss. 296

            Carol Dweck w swej nowatorskiej książce pod tytułem „Nowa psychologia sukcesu” pokazuje czytelnikom jak ważne w życiu każdego z nas są nastawienia oraz uczy ich rozwijania. Unaocznia jak bardzo proste – wydawać by się mogło, że nic nieznaczące – przekonania o nas samych determinują nasze: życie, codzienność, relacje z innymi ludźmi. Daje spojrzenie na możliwości ich wykorzystania do realizacji własnych celów w życiu codziennym. Uzmysławia ich prawdziwą wartość oraz to, że tak samo łatwo jest zmarnować swoje życiowe szanse, jak i uwolnić – czasem ukryte – dyspozycje: swoje bądź osób najbliższych. To od nas wszak zależy to jakimi użytkownikami własnego potencjału będziemy. A książka ta doskonale pozwala sobie to uświadomić.

            Autorka zamieściła na kartach publikacji wyniki własnych badań, które bardzo dobrze zobrazowała licznymi przykładami zaczerpniętymi z życia, doświadczenia – swojego, swoich bliskich i znajomych oraz mediów. Ilustracje te umożliwiają pojęcie istoty nastawienia w działaniu, a także konsekwencje istnienia określonych różnic pomiędzy ludźmi na rozmaite nastawienia. Ułatwiają samopoznanie – wyrobienie sobie trafnego wyobrażenia o własnych zaletach i słabościach. Walorem programu nauczania, który proponuje Carol Dweck jest jego uzasadnienie. To gwarancja, że żadna z czynności podjętych przez czytelnika w ramach ćwiczeń nie jest bez sensu, a staranność przy ich wykonywaniu zapewni osiągnięcie wymarzonego sukcesu.

            W tym kontekście bardzo funkcjonalne są umieszczone na końcu każdego rozdziału wskazania dotyczące zastosowania przekazanej teorii w praktyce. To swoiste ćwiczenia pozwalające czytelnikowi posiąść kompetencję rozpoznawania i identyfikacji zasadniczego nastawienia, które kieruje naszym życiem. Ich identyfikacja wymaga jednak nauczenia się kontrolowania go, to znaczy: zrozumienia jak działa i pojęcia w jaki sposób go modyfikować, to znaczy w zgodzie z założonymi celami.

            Któż z nas nie przejmuje się błędami lub porażkami? Myśli czasem, że nie ma wyboru? Nie wie jak udowodnić swoją inteligencję bądź talent? Książka ta jest bezcenna dla osób, które właśnie – nie chcą się przejmować porażkami, pragną przekuwać błędy w sukcesy, mieć wybór i wiedzieć jak świadomie z niego skorzystać, umieć udowodnić innym ludziom oraz sobie samym swoją wartość. Po lekturze nie będzie to trudne, choć zawsze będzie stanowiło pewne wyzwanie. Carol Dweck pokazuje jednak z powodzeniem jak mu sprostać – prezentuje przekonująco, bardzo dobrze argumentując, swoją teorię nastawień. Pozostaje przy tym – co szczególnie cenne – realistką: „W istocie rzeczy ludzie z nastawieniem na trwałość spodziewają się, że umiejętności pojawią się same, jeszcze zanim w ogóle rozpoczną naukę. Bądź co bądź, jak masz talent, to go masz, a jak go nie masz, to go nie masz”. Nie obiecuje niemożliwego, lecz pokazuje jak wykorzystać w pełni i owocnie własne zasoby. I wbrew pozorom czy utartym przekonaniom – oszukiwanie, wymigiwanie się, obarczanie winą innych, nie są receptą na sukces.

            W ramach teorii nastawień bardzo ważne miejsce zajmuje kwestia wychodzenia poza dotychczasowe ograniczenia, związana bardzo silnie z samodzielnym poszukiwaniem nowych wyzwań. Warto przy tym wiedzieć, że rodzaj wyzwania, warunkuje intensywność rozwoju. Dlatego tak istotne, według autorki jest, by sięgać poza granice możliwości, przekraczać bariery stwarzane przez zarówno własną fizyczność, jak i psychikę.

            Książka autorstwa Carol Dweck pod tytułem „Nowa psychologia sukcesu” daje nowe spojrzenie na ludzki potencjał. Odpowiada na pytania proste, na przykład jak uformować w sobie nastawienie, które uwarunkuje pożądane wyniki w nauce i nieco trudniejsze – jak nie zagubić siebie w gąszczu etykiet – pozytywnych i negatywnych, jak odnieść sukces – pomimo wszystko i w imię czegoś, jak zostać wartościowym przywódcą. Ta wyjątkowa książka pozwoli czytelnikowi pojąć konsekwencje swoich działań z przeszłości, zweryfikować teraźniejszość i podąć wyzwanie kształtowania własnej przyszłości – w zgodzie z własnymi marzeniami, a nie tym, co narzuca otoczenie.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa MUZA SA: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=11469

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *