Nowe Pro Fide, Rege et Lege 2011, nr 1

Szanowni Czytelnicy,

miło mi poinformować, że wyszedł nowy numer "Pro Fide, Rege et Lege".

Nowy numer jest najgrubszy w historii – ma aż 235 stron.

Niestety, z powodu pewnych problemów z dystrybucją wyjątkowo numer ten nie będzie dostępny w EMPIK-ach na terenie Warszawy. Dlatego szczególnie mieszkańcom Warszawy proponujemy zakup "Pro Fide, Rege et Lege" za pośrednictwem naszej księgarni:

W tym numerze „Pro Fide, Rege et Lege” króluje bulla Unam Sanctam Ojca Świętego Bonifacego VIII z 1302 roku. Temat ten zawsze był kontrowersyjny w kwestii modnego problemu stosunki państwo-Kościół i jeszcze na Soborze Watykańskim I (1869-70) gorąco dysputowano czy dokument ten ma czy też nie ma status nieomylny? Problemowi temu poświęcony jest mój tekst (pod względem dyskusji ideowych), a faktografię i współczesne interpretacja sporu omawia Ryszard Mozgol.

W dziale Prawo i politologia miło mi gościć dwóch wybitnych polskich profesorów politologii, a mianowicie Marka Bankowicza – autora tekstu na temat lewicowego charakteru faszyzmu – oraz Ryszarda Skarzyńskiego, autora dużego artykułu na temat roli i istoty polityków w samej polityce. W dziale Idee znajdą Państwo teksty o Codreanu, Konecznym i konfederatach z Wojny Secesyjnej. W dziale Religia Michał Buszewski przedstawia literaturę „clerical fiction”, a w dziale Filozofia Czytelnicy znajdą teksty i o. prof. Krąpcu, jak i Akwinacie czy kard. Kajetanie. Całość zamyka obszerny dział recenzji i omówienie nowości książkowych.

/ze Wstępu Adama Wielomskiego, Redaktora Naczelnego "Pro Fide, Rebge et Lege"/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Nowe Pro Fide, Rege et Lege 2011, nr 1”

  1. Kiedy czytam niektóre rzeczy Konecznego, to od jakiegoś czasu nie mogę pozbyć się wrażenia, że Autor, podobnie jak Maurras, dość instrumentalnie traktuje Kościół.

  2. @Marcin Kwaśniewski Ja mam zgoła odmienne odczucia. Wg. mnie język Konecznego jest mocno subiektywny i momentami wręcz dewocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *