Nowe przywództwo północnokoreańskie czyli pierwsza jedenastka Korei Północnej

Sytuacja w Korei Północnej nie zmieni się diametralnie po śmierci Kim Dzong Ila. Przywództwo przejmie jego syn Kim Dzong Un, ale będzie miało ono symboliczny charakter. Faktycznie państwem będą kierowały inni członkowie rodziny zmarłego lub osoby z jego bliskiego otoczenia.

Upadek reżimu Kim Dzong Ila nie oznacza, że zostaną wprowadzone reformy demokratyczne. Wydaje się to być nawet mało prawdopodobne, ponieważ elity dawnego systemu pozostaną na czele państwa. Ogólnie mówiąc, praktycznie te same elity będą i tak kierować losami nowej Korei Północnej. Reformy gospodarcze będą kontynuowane.

1. Kim Dzong Un czyli marionetka elit

Kim Dzong Un był, jest i będzie otoczony aurą tajemniczości. Urodził się 8 stycznia 1983 r. Wiadomo, że uczył się w Szwajcarii i Niemczech, włada prawdopodobnie językami angielskim i niemieckim. Był wielkim fanem amerykańskich koszykarzyMichaela Jordana i Denissa Rodmanna. Ko Yong Hui, matka przyszłego przywódcy Korei Północnej, była prawdopodobnie trzecią żoną Kim Dzong Ila. Z doniesień różnych mediów wynika, że zmarła na raka ponad sześć lat temu. Kim Dzong Un pracuje od paru lat w Departamencie Organizacji i Przywództwa Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, jest 4-gwiazdkowym generałem, wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej. Nie ma zatem doświadczenia w zarządzaniu sprawami państwowymi. Posiada za to bliskich współpracowników, którzy są zrzeszeni wokół Czang Song Thaeka. Będzie też budował nową organizację polityczno-wojskową: Centralną Komisję Wojskową. Czym jest ta instytucja? To jeden z czterech organów Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, wymagający członkowstwa w PPK . Zarządza członkami partii wraz z Departamentem Kadr PPK, a sama jest zarządzana przez Kim Kuk Tae i Ri Tuk Nama od 2007 roku. Rola tych dwóch postaci jest niedoceniana. Najprawdopodobniej Centralna Koomisja Wojskowa zastąpi potężną Komisję Obrony Narodowej.

2. Dziesięć najważniejsze postaci Korei Północnej

1) Czang Song Thaek

Czang Song Thaek jest szwagrem Kim Dzong Ila. Jest prawdopodobnie numerem jeden Korei Północnej, mimo że jeszcze w 1994 r. był oznaczony jako 110 osoba w hierarchii północnokoreańskiej podczas pogrzebu Kim Ir Sena. Czang Song Thaek nigdy nie był lubiany przez Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena, ponieważ nie pochodził ze stolicy Korei Północnej. Kim Ir Sen i Kim Dzong Il nigdy nie popierali romans między Czang Song Thaekiem, a młodszą siostrę Kim Dzong Ila: Kim Kyung Hee. Co gorsza, Kim Dzong Il widział w nim konkurenta. Dlatego parę razy został oddalony ze sceny politycznej, m. in. po czystce w listopadzie 2004 r. W styczniu 2006 r. Jang Song Thaek wrócił na scenę polityczną jako wicedyrektor biura budowy PPK. Obecnie jest odpowiedzialny za administrację publiczną Korei Północnej i zasiada w zarządzie północnokoreańskiego Banku Inwestycyjnego Taepung. Jest też sekretarzem partyjnym KC PPK ds. administracji i generałem 4-gwiazdkowym.

2) Kim Kyung Hee

Kim Kyung Hee jest żoną Czang Song Thaeka. 4-gwiazdkowym generałem. Sprawuje funkcję dyrektor w Departamencie Przemysłu Lekkiego KC PPK.

3) Yom Ki Sun

Yom Ki Sun jest mało znaną osobą, o niedocenianej władzy. Pracuje od 1965 r. w Departamencie Organizacji i Przywództwa KC PPK., od 1973 r. jako wicedyrektor. Był doradcą Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Jest też doradcą Czang Song Thaeka i Kim Dzong Una.

4) Ri Yong Ho

Ri Yong Ho należy do Centralnej Komisji Wojskowej i jest najmłodszym wicemarszałkiem Koreańskiej Armii Ludowej. Jest odpowiedzialny za edukację wojskową następcy Kim Dzong Ila i będzie ważną postacią w Korei post -kimdzongilowskiej, ze względu na wiek, koneksje rodzinne i stanowisko w KAL.

5) U Dong Czuk

U Dong Czuk należy do Centralnej Komisji Wojskowej. Jest kolejnym wojskowym mentorem Kim Dzong Una i członkiem Komisji Obrony Narodowej oraz Biura Bezpieczeństwa Korei Północnej.

6) O Kuk Ryol

O Kuk Ryol jest 4-gwiazdkowym generałem Koreańskiej Armii Ludowej. Jest odpowiedzialny za modernizację północnokoreańskiej armii. O Kuk Ryol, wraz z synem O Se Won, jest też odpowiedzialny za operacje związane z produkcją fałszywych walut.

7) Kim Ki Nam

Kim Ki Nam jest dyrektorem Departamentu Propagandy i Agitacji KC PPK. Był głównym doradcą Kim Dzong Ila i jest mentorem Kim Dzong Una. Ze względu na wiek (urodził się w 1926 r.) jego odejście ze sceny politycznej jest prawdopodobne.

8) Kim Dzong Gak

Ortodoksyjny Kim Dzong Gak jest wicedyrektorem Biura Politycznego KAL oraz generałem KAL od 1992 roku. Jest rzecznikiem wojska północnokoreańskiego i członkiem KC PPK od grudnia 1991 roku. Był także bliskim doradcą Kim Dzong Ila.

9) Jon Il Czon

Jest członkiem KC PPK oraz przewodniczącym rady nadzorczej północnokoreańskiego Banku Inwestycyjnego Taepung. Sprawuje także funkcję dyrektora Departamentu 39 KC PPK. Pracownicy tego departamentu zajmują się eksportem nielegalnych i legalnych dóbr północnokoreańskich (narkotyki, fałszywe dewizy, surowce itd.) w celu zasilenia konta rodziny Kim Dzong Ila.

10) Cza Czol Ma

Cza Czol Ma jest kolejną mało znaną osobą, ale o potężnych wpływach, tym razem w kwestiach ekonomicznych. Jest odpowiedzialny za handel fałszywymi walutami. Jego ojcem jest Ri Dze Kang, były dyrektor silnego Departamentu Organizacji i Przywództwa KC PPK.

Nicolas Levi

Artykuł ukazał się na portalu www.polska-azja.pl

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Nowe przywództwo północnokoreańskie czyli pierwsza jedenastka Korei Północnej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *