o. Andrzej Czesław Klimuszko, „Wróćmy do ziół leczniczych”

O. Andrzej Czesław Klimuszko, Wróćmy do ziół leczniczych, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2013, ss. 184

            Wznowienie książki zajmującej znaczące miejsce w dorobku współczesnej medycyny, a mianowicie poradnika autorstwa Ojca Andrzeja Czesława Klimuszko, pod tytułem „Wróćmy do ziół leczniczych” to niewątpliwie trafne posunięcie. Zwłaszcza w związku z kolejnymi aferami wywoływanymi przez zachłannych decydentów przemysłu farmaceutycznego i elit politycznych. Powrót człowieka do natury, jest wszakże bardzo ważny, lecz mamy problemy z jego dokonaniem. Powinniśmy korzystać z tego, co nam ofiarowuje przyroda, aby uniknąć dalszego zatruwania siebie i swojego otoczenia oraz w szczególności, w celu przezwyciężenia męczących nas dolegliwości i chorób.

            Po pierwsze książka ta burzy stereotypy i mity narosłe wokół domowych sposobów leczenia się oraz ziołolecznictwa. Autor zadbał o to, aby wskazać nam, które dokładnie spośród istniejących w naszej świadomości receptur czy porad mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia, czyli niebezpieczne. Dał przy tym od razu rady co do ich zastąpienia innymi. Przedstawił aż sto pięćdziesiąt jeden gotowych recept zespołowych na sto dwadzieścia siedem różnych jednostek chorobowych zebranych w dwanaście zasadniczych grup farmakologicznych. jest to więc dzieło imponujące zasobnością i rozmachem!

            Często nie uświadamiamy sobie niestety jakie czynniki nam szkodzą i czego powinniśmy dla swojego dobra unikać. Oznacza to, że nie mamy pojęcia o głównych czynnikach chorobotwórczych. Nie wiemy więc na czym polega w istocie tragizm współczesnej cywilizacji ani jak przeciwdziałać jego zgubnym dla nas konsekwencjom. Już to, że smak niektórych owoców – darów polskiego lasu znamy tylko z kupnych jogurtów jest niepokojący. Jeszcze gorsze jest to jak wiele chemii spożywamy oraz wchłaniamy każdego dnia. W istocie moglibyśmy wiele zadziałać przeciwko czynnikom powodującym: choroby alergiczne, psychozy, psychoneurozy, wrzody żołądka i dwunastnicy i innym. I ten poradnik nauczy nas w jaki sposób to zrobić.

            Autor podaje w książce wartościowe wskazówki co to tego w jaki sposób zidentyfikować na jakie choroby jesteśmy podatni. Radzi czym się kierować wybierając mieszkanie czy miejsce na ogródek, warzywniak, drzewko owocowe, aby nie narazić się na działanie szkodliwych substancji i czynników. Prawi o stosowaniu kaktusów, bursztynów, bioprądów przyrody. Skupia się na materiałach budowlanych i urządzeniach wewnętrznych. Warto mieć te uwagi na względzie podczas planowania przestrzeni. Równie cenne są wskazówki dotyczące ubioru – materiału, formy stroju, znaczeń kolorów poszczególnych części garderoby, biżuterii, obuwia. O. Andrzej Czesław Klimuszko pokazuje czego nie wolno bagatelizować, a czym warto się kierować. To nie są jednak czcze przesłania, lecz podparte badaniami naukowymi porady.

            Zasadniczą i najważniejszą część książki autor poświęcił na omówienie zasad zdrowego żywienia. Pokazał jak łatwo dajemy się zwodzić producentom. Uzmysłowił czego powinniśmy unikać podczas zakupów, aby uczynić nasze posiłki bardziej wartościowymi. Wymienił wskazówki na temat racjonalnego odżywiania, kultury odżywiania i posiłków oraz – bardzo ciekawe i nieznane powszechnie – na temat wodolecznictwa, kąpieli, nacierania się ziołami, chodzenia po rosie, gimnastyki, muzyki, milczenia, miłości seksualnej. Przedstawił nam cały, obszerny, bogaty i różnorodny zestaw receptur opatrzonych warunkami ziołolecznictwa. Do konkretnych chorób dopasował odpowiednie receptury. Zadbał jednocześnie o to, aby uświadomić nam jak bezpiecznie oraz skutecznie stosować zioła i wywary z nich.

            Poradnik przygotowany przez ojca Andrzeja Czesława Klimuszko pod tytułem „Wróćmy do ziół leczniczych” jest dobrodziejstwem dla człowieka XXI wieku. Zawiera wszakże w sobie rozliczne cenne rady odnośnie do tego jak możemy unikać narażenia na czynniki chorobotwórcze i eliminować zagrożenia dla naszego zdrowia. Jeśli już jednak zachorujemy, autor ma dla nas cały zestaw wskazań co do tego w jaki sposób – stosując naturalne metody – wyleczyć się. Warto więc sięgnąć do tej wiedzy ludowej, zdobytej przez naszych przodków, aby poprawić komfort swojego życia.

Książka jest dostępna na stronie Oficyny Wydawniczej RYTM: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=166

Krzysztof Wróblewski

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *