Jak podaje BBC, urzędujący prezydent Zjednoczonej Republiki Tanzanii, John Magufuli, pierwszy raz w historii tego afrykańskiego państwa, które uzyskało niepodległość z rąk Wielkiej Brytanii (Tanganika w 1961 r., Zanzibar w 1963 r., zjednoczenie Tanganiki i Zanzibaru w Tanzanię nastąpiło w 1964 r.), nie odbędą się uroczystości związane z Dniem Niepodległości. Jako przyczynę takiej decyzji podano przypadki śmiertelnej choroby cholery, która w ciągu ostatnich trzech miesięcy zabiła 60 obywateli.
Jak sam wyraził się prezydent Magufuli: „byłoby wstydem wydać ogromne sumy pieniędzy na uroczystości, gdy nasi obywatele umierają na cholerę”. Decyzja zaskoczyła wielu, zwłaszcza po wyborczym zwycięstwie z października 2015 r. Spodziewano się, że rządząca formacja polityczna będzie chciała hucznie świętować swoje kolejne wyborcze zwycięstwo. W ostatnich wyborach, właśnie Magufulu został obrany na najważniejszy urząd w państwie, a partia Chama Cha Mapinduzi (CCM), która rządzi analizowanym państwem nieprzerwanie od uzyskania niepodległości, tylko potwierdziła swoją pozycję lidera na scenie politycznej Tanzanii. Zadowolenie mają zwłaszcza okazywać obywatele, którzy z jednej strony obawiali się rozprzestrzeniania śmiertelnej choroby, a z drugiej coraz krytyczniej mieli spoglądać na elity władzy, które oskarżano o zbytni przepych. Należy pamiętać, że jeszcze niedawno w kilku afrykańskich państwach śmiertelne żniwo zbierała ebola. Strach w Afryce przed zakaźnymi chorobami jest uzasadniony.
Władze zaapelowały do obywateli, by ci spędzili Dzień Niepodległości w domu i skupili się na gruntownym posprzątaniu swoich mieszkań oraz stanowisk pracy. Zwyczajowo państwowe święto obchodzone było poprzez urządzanie parad wojskowych oraz występowanie zespołów muzycznych na Stadionie Narodowym w największym mieście kraju, Dar es Salaam. Zaoszczędzone pieniądze, w związku z brakiem centralnych obchodów święta niepodległości, mają zostać przeznaczone na szpitale oraz publiczne toalety, których brak jest dużym problemem w uboższych częściach kraju.
Prezydent Magufuli w ostatnim czasie wprowadził plan oszczędnościowy, który dotknął głównie kadry urzędniczej. Między innymi zakazał niepotrzebnych podróży poza granice kraju. Zarządził ograniczenie wydatków związanych z inauguracją nowej kadencji parlamentu ze 100 000 dolarów amerykańskich do tylko 7 000 dolarów amerykańskich. Do innych głośnych działań prezydenta należy zwolnienie dyrektora głównego szpitala państwowego. Przyczyną był fakt, że podczas niezapowiedzianej wizyty Magufuli miał widzieć pacjentów leżących na podłodze. Prezydent, który ma pseudonimem buldożer, należy do bezkompromisowych, czym zaskarbił sobie przychylność wyborców.
Według oficjalnego komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej Tanzanii, wybory prezydenckie wygrał dr John Pombe Magufuli z Partii CCM. Oddano na niego 8 882 935 ważnie oddanych głosów, co dało poparcie rzędu 58,46%. Drugi był Edward Lowassa z partii Chama cha Demokrasia na Maendeleo CHADEMA. Zagłosowało na niego 6 072 848 uprawnionych (39,97%). Trzecie miejsce zajęła Anna Elisha Mngwira z partii Alliance for Change and Transparency ACT z poparciem 0,65% (98 763 głosy). W dalszej kolejności: Lutalosa Yemba z Alliance for Democratic Change ADC (0,43%/66 049 ważnie oddanych głosów); Hashim Rungwe Spunda z Chama cha Ukombozi wa Umma CHAUMMA (0,32%/49 256 ważnie oddanych głosów); Machmillan Elifatio Lyimo z Tanzania Labour Party TLP (0,05%/8 198 ważnie oddanych głosów); Janken Malik Kasambala z National Reconstruction Alliance NRA (0,05%/8 028 ważnie oddanych głosów) oraz Fahmi Nassoro Dovutwa z United People’s Democratic Party UPDP (0,05%/7 785 ważnie oddanych głosów).
Tanzania to państwo położone nad Oceanem Indyjskim, które graniczy z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Demokratyczną Republiką Kongo, Zambią, Malawi oraz Mozambikiem. Powierzchnia kraju wynosi 947 300 kilometrów kwadratowych. Liczbę ludności szacuje się na 51 045 882 mieszkańców – 30% to chrześcijanie, 35% to muzułmanie, a 35% kultywuje tradycyjne wierzenia.
Krystian Chołaszczyński
Źródło: Tanzania’s Magufuli scraps independence day celebration, 24 listopad 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-34909111, [dostęp dn. 25.11.2015]; Tanzania CIA Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/tz.html, [dostęp dn. 25.11.2015].