Obniżka składki od wynagrodzeń może osłabić system emerytalny

Niektórzy demokratyczni kongresmeni twierdzą, że choć plan prezydenta Obamy, by obniżyć składki od wynagrodzeń może wzmocnić amerykańską gospodarkę, może też mieć nieprzewidziane ofiary – państwowy system zabezpieczenia społecznego (Social Security).

Kongresmeni i organizacje społeczne dają wyraz obawom, że obniżki składek mogą osłabić polityczne wsparcie dla programu, który zapewnia świadczenia dla prawie 55 mln Amerykanów i jest finansowany ze składek potrącanych od wynagrodzeń.

– Nie mam nic przeciwko pozostawieniu ludziom w kieszeniach większych pieniędzy i jest mnóstwo sposobów, by to załatwić, ale nie kosztem systemu opieki – stwierdził kongresmen Rush Holt z New Jersey, który zapowiedział, że trudno mu będzie poprzeć propozycje Białego Domu.

Jeśli Kongres nie przedłuży ulgi w składce, która ma wygasnąć za 4 tygodnie, dla milionów Amerykanów od stycznia skurczy się wypłata. Będzie to negatywny bodziec dla gospodarki i może, jak twierdzi główny ekonomista Moody’s Analytics Mark Zandi, zmniejszyć wzrost gospodarczy o 0,7 pkt.

http://emerytury.onet.pl/agencyjne/obnizka-skladki-od-wynagrodzenmoze-oslabic-system-,1,4957625,artykul.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *