Niektórzy demokratyczni kongresmeni twierdzą, że choć plan prezydenta Obamy, by obniżyć składki od wynagrodzeń może wzmocnić amerykańską gospodarkę, może też mieć nieprzewidziane ofiary – państwowy system zabezpieczenia społecznego (Social Security).
Kongresmeni i organizacje społeczne dają wyraz obawom, że obniżki składek mogą osłabić polityczne wsparcie dla programu, który zapewnia świadczenia dla prawie 55 mln Amerykanów i jest finansowany ze składek potrącanych od wynagrodzeń.
– Nie mam nic przeciwko pozostawieniu ludziom w kieszeniach większych pieniędzy i jest mnóstwo sposobów, by to załatwić, ale nie kosztem systemu opieki – stwierdził kongresmen Rush Holt z New Jersey, który zapowiedział, że trudno mu będzie poprzeć propozycje Białego Domu.
Jeśli Kongres nie przedłuży ulgi w składce, która ma wygasnąć za 4 tygodnie, dla milionów Amerykanów od stycznia skurczy się wypłata. Będzie to negatywny bodziec dla gospodarki i może, jak twierdzi główny ekonomista Moody’s Analytics Mark Zandi, zmniejszyć wzrost gospodarczy o 0,7 pkt.
-asd