„Odziedziczone marzenia”. Recenzja książki

Barack Obama, Odziedziczone marzenia, tłum. Piotr Szymczak, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2008, ss. 448

Książka autorstwa Baracka Obamy pod tytułem „Odziedziczone marzenia” to propozycja wydawnicza obowiązkowa dla wszystkich osób zainteresowanych polityką międzynarodową, jej przedmiotem oraz podmiotami. Nie oznacza to jednak, że nie zaciekawi tych, którzy trzymają się od polityki z daleka lub są na etapie poszukiwania własnej ścieżki w życiu. Wynika to z jej bogatej treści i świetnej formy. Otóż jej autor szczerze, otwarcie, powodując na twarzy czytelnika nieraz uśmiech, innym razem wzruszenie opowiada o własnym dążeniu do realizacji celu, balansowaniu pomiędzy różnymi kulturami oraz przeciwieństwami wpisanymi w jego życie, odnajdywaniu tożsamości i nieustającym poszukiwaniu tego, co stanowi o szczęściu własnym oraz innych ludzi – tych bliskich i tych całkiem obcych.

            Warto nadmienić, iż publikacja ta powstała przez wyborem Baracka Obamy na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. W związku z powyższym pozwala czytelnikowi skonfrontować jego medialny wizerunek z wizerunkiem zamieszczonym na jej kartach. Da to zaskakujące i nieoczekiwane, ale za to niezwykle interesujące rezultaty. Chociażby dlatego warto sięgnąć po tę książkę.

            Autobiografia ta doskonale ukazuje drogę zwykłego, ale obdarzonego całym wachlarzem zaskakujących cech człowieka do władzy. Czytelnik dowie się z niej jakie niepokoje, wątpliwości, nadzieje, marzenia czy emocje go zajmowały lub wręcz niekiedy szarpały nim wtedy, gdy podejmował przełomowe i kluczowe decyzje w swoim życiu. Dowie się skąd czerpał inspirację, jakich ludzi poznał i w jakich okolicznościach na przestrzeni wielu lat. Pozna czynniki, które go uwarunkowały w przeszłości, na przykład praca jako działacza społecznego w najbiedniejszych dzielnicach Chicago, studia prawnicze, a w konsekwencji stanowią dzisiaj nieodzowny komponent jego osoby jako pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

            Czytelnik dostrzeże na kartach książki także przeszkody, które Barack Obama napotykał w swoim życiu. Ujrzy utrudnienia w jego dążeniach, jakie przyczyniły się do pewnych porażek. Autobiografia w związku z powyższym nie napawa jednak pesymizmem, lecz optymizmem, dzięki temu, że odbiorca dowiaduje się wiele o zdumiewającym sposobie myślenia autora o przeciwnościach losu i napotykanych trudnościach. Umożliwi mu to zrozumienie sensu i potrzeby podejmowania prób ich przezwyciężania w imię jakiejś wyższej idei. Jednocześnie rzuca światło na pewne powtarzalne sytuacje, które zwykliśmy uważać za utrapienia lub tragedie. Daje propozycje co do ich eliminacji lub minimalizacji skutków – czasem wszak wystarczy porozmawiać nad talerzem z jajecznicą albo po prostu posłuchać drugiego człowieka. Wszystko to przyczynia się do uzmysłowienia wagi kompetencji komunikacyjnych w drodze do osiągania zamierzonych celów, to znaczy zmierzania ku marzeniom.

            Barack Obama daje się poznać czytelnikowi jako doświadczony, świetny obserwator. To znaczy taki, który patrzy na ludzi i rzeczy i wie. Potrafi wnioskować na temat ludzkich zachowań czy konsekwencji ich działań o motywach, upodobaniach, preferencjach na przykład politycznych czy kulturowych. Taka wiza Stanów Zjednoczonych widziana oczyma Baracka Obamy to rzecz nie do przecenienia. Na pewno zachwyci odbiorców interesujących się społecznościami lokalnymi świata i kulturą.

            Książka pod tytułem „Odziedziczone marzenia” to pasjonująca lektura nie tylko dla osób zainteresowanych życiem i działaniem politycznym czy społecznym Baracka Obamy bądź polityką Stanów Zjednoczonych, polityką międzynarodową. Z pewnością jest ona także warta uwagi ludzi, którzy nieustannie w życiu czegoś poszukują, do czegoś dążą, o coś się starają, bo ta publikacja w gruncie rzeczy jest także o nich. Z tych i wielu innych przyczyn, które czytelnik pozna sięgając po autobiografię Baracka Obamy jest to dzieło godne polecenia.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Media Rodzina: http://mediarodzina.pl/static/aktualnosci/62/Nasz-Autor-wygrywa-wybory-

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *