Okultyzm a nazizm

Adolf Hitler był przeświadczony, że jego działaniom towarzyszy nadludzka siła. Przez lata, kiedy był u władzy, kierował się bardzo silnym poczuciem, że tylko on może spełnić dziejową misję. W tamtych mrocznych czasach wierzyły w to także tłumy ludzi w Niemczech. Ci, którzy go spotkali, często podkreślali, że jego charyzma wywierała na nich ogromny wpływ.

Profesor Norman Davis określa zjawisko magnetyzmu Hitlera mianem „diabelskich oczu”. – Przez kilka ostatnich lat, historycy sumowali wiedzę na temat III Rzeszy. Pisali syntezy, by zamknąć ten rozdział. Okazuje się, że pozostaje wciąż szereg niezrozumiałych aspektów. Wszyscy znamy przeszłość tylko połowicznie – mówił w „Sezonie na Dwójkę”.

(…)

Jak przebiegało poszukiwanie przez nazistowskich archeologów dowodów na prawdy zawarte w legendach? Jak przerażający wpływ miały takie wyprawy na życie ludzi w okupowanych krajach? Posłuchaj rozmowy Michała Montowskiego ze znawcą historii XX wieku, Bogusławem Wołoszańskim.

Audycji można odsłuchać klikając na poniższy link, a następnie na ikonkę „głośnika”: http://www.polskieradio.pl/5/2/Artykul/499734,Mity-hitlerowskie-wedlug-Boguslawa-Woloszanskiego

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Okultyzm a nazizm”

  1. Ze swojej strony mogę polecić książkę „Naziści i okultyzm” (wyd. Buchmann), a także łatwy do zdobycia film autorstwa Discovery „Naziści – spisek okultystów”. Jak ktoś jest wytrwały, to pozostaje jeszcze sięgnąć do źródeł, np. tekstów autorstwa Savitri Devi.

  2. Dlatego, ze temat II WS jest tematem zakazanym.Obowiazuje tylko jedna prawowierna wersja. Oto ona: Skrajna prawica wywolala II WS zeby wymordowac Zydow.To wszystko. Pan Woloszanski robi rozroznienie miedzy Mussolinim a Hitlerem.Stawia znak rownosci miedzy Leninem, Stalinem i Hitlerem.Mowi o negocjacjach pokojowych prowadzonych z Anglikami przez Himmlera, o zbrodniach sowieckich. Konstatuje rozpad tradycyjnych wartosci po upadku tradycyjnych monarchii po I WS. Tych tematow nie wolno poruszac oficjalnie we Francji.Dodatkowo audycja jest dluga, nie jest przerywana reklamami, a dziennikarz jest inteligentny i kulturalny.We Francji to jest mozliwe tylko na RC. Sa dlugie audycje rowniez w rozglosni ” France Culture” ale wszystkie ida w kierunku skrajnie lewicowym i tematyka w nich poruszana dotyczy na ogol”zbrodni francuskich” w Algierii. Co do samej audycji, to niektore tezy p.Woloszanskiego pokrywaja sie z tezami ksiazki „Le Siècle de 1914. Utopies, guerres et révolutions en Europe au XXe siècle, Pygmalion, Paris, 2006, 408 p. (ISBN 2-85704-832-7)”, ktorej autorem jest Dominique Venner. Ja sam tej ksiazki nie czytalem ale sluchalem wiele audycji wlasnie na RC, w ktorych autor wyjasnial bardzo dokladnie ( i dobitnie – mowi bardzo wolno i jasno ) swoje koncepcje zawarte w swym dziele.

  3. @ p. Antoine Ratnik To przerażające, co pan pisze o aktualnej sytuacji we Francji. Jak widać w Polsce tresura i cenzura nie zabrnęły jeszcze tak daleko.

  4. Temat bardzo ciekawy. Oczywiście przykre spostrzeżenia Pana Ratnika odnośnie sytuacji we Francji. Ale najbardziej przykre obecnie jest to,że część młodych mężczyzn widząc jedynie to współczesne demokratyczno-prawoczłowiecze-pacyfistyczne oblicze ogromnej części Kościoła skłania się ku jakimś formom neopogaństwa…

  5. Dobrze sie stalo, ze red.Meller zamiescil link do tej audycji.Dla mnie to byla” godzina wolnosci”.Sytuacja w mediach we Francji jest tragiczna.W BBC jest troszeczke lepiej. Nawet poziom RC obnizyl sie od 6 lat.Ale obniza sie systematycznie poziom wszystkiego. Np.dowiedzialem sie, ze sie zasadniczo obnizyl poziom fizyczny kandydatow do Legii Cudzoziemskiej. Odsiew jest ogromny, bierze sie jednego na 13, Legia stoi Slowencami i Chorwatami, wiec to raczej ludzie rosli, a mimo to dowodcy sie skarza na spadek poziomu fizycznego.Kilka lat temu bylo nawet zejscie smiertelne w trakcie treningu, co sie dotychczas nigdy nie zdarzalo.Zmarl wtedy wlasnie pewien Sloweniec. Ale mimo to potencjal normalnosci we Francji jest nadal ogromny.

  6. @Antoine Ratnik. Polskie Radio prezentuje bardzo wysoki poziom (pomijam tu „czwórkę”, bo to kanał nieco „eksperymentalny”). W radiowej „dwójce” praktycznie nie ma przerw na reklamy. Co roku latem są wielogodzinne relacje z festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth.

  7. @AR. Oferta „czwórki” jest skierowana do młodzieży i do osób w okolicach 20 roku życia więc i poziom jest trochę niższy, choć prawie codziennie są audycje, których celem jest nauka języków obcych. Poza tym nie można odbierać tego programu w całej Polsce. Ponadto od roku wprowadzono „eksperyment” polegający na „radiu w wizji”, czyli mając telewizję satelitarną można oglądać na żywo, to co dzieje się w radiu podczas audycji, coś w rodzaju „radia w telewizji na żywo”. Wg mnie pomysł nie trafiony.

  8. Sorry, ale te wszystkie „ezoteryczne źródła nazizmu” zawsze wydawały mi się mocno naciągane, trochę jak epatowanie babcią ze stolikiem do duchów…

  9. @KR Wazne, ze mozna o tym w Polsce mowic.Kiedy w Paryzu tylko 3 kina zdecydowaly sie na wyswietlanie filmu Wajdy „Katyn”, „Le Monde” zarzucil rezyserowi, ze nic nie mowi w tym filmie o zagladzie Zydow. Ma Pan tu probke atmosfery intelektualnej we Francji. Zagadka: Jaki polski intelektualista napisal protest wobec tych oskarzen do dziennika „Le Monde”? ( list opublikowano, nie mogli nie opublikowac).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *