Opadł entuzjazm Amerykanów dla wolnorynkowego kapitalizmu

W amerykańskim społeczeństwie znacznie zmniejszyło się poparcie dla systemu wolnego rynku – wynika z międzynarodowych badań porównawczych przeprowadzonych przez ośrodek GlobeScan. Jest obecnie mniejsze niż w Chinach czy Brazylii.

Jeszcze w 2002 roku 80 procent Amerykanów uważało, że gospodarka wolnorynkowa to najlepszy z możliwych system ekonomiczny, co było najwyższym poparciem w historii. Obecnie podziela ten pogląd już tylko 59 procent uczestników ankiety.

Jest to mniejsze poparcie dla wolnego rynku niż w Chinach i Brazylii, gdzie 67 procent społeczeństwa ocenia system wolnego rynku jako najlepszy. W Indiach popiera wolny rynek taki sam odsetek populacji jak w USA.

Dziennik.pl

Od Redakcji: Chiny, Brazylia to przykłady mocarstw wschodzących. Społeczeństwa tych państw nadal się dorabiają. Gospodarka kapitalistyczna jest dla nich szansą na wyrwanie się z biedy. Chińczycy, czy Brazylijczycy są odważni, nie boją się ryzyka. Amerykanie doświadczyli powszechnego bogactwa już dawno temu. Obecnie interesuje ich głównie konsumowanie dobrobytu – także poprzez jego redystrybucje. /sn/ 

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/329917,opadl-entuzjazm-amerykanow-dla-wolnorynkowego-kapitalizmu.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *