Orędzie Janukowycza

Wzywam do dialogu, kompromisu, do spokoju w naszej ojczyźnie. Wierzę w ludzi na Ukrainie. Ufam ich mądrości i gotowości do służby państwu – mówił prezydent, dodając jednocześnie, że on sam i wszystkie władze państwowe wykorzystają wszelkie dostępne możliwości prawne i faktyczne do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Janukowycz pochwalił też tych przywódców opozycji, którzy zapewnili, że nie brali udziału w inspirowaniu i organizowaniu zajść, do których doszło 19. stycznia na ul. Hruszewskiego i w innych miejscach Kijowa. – Nie mam negatywnego nastawienia wobec samej idei uczestnictwa w działaniach masowych, zawsze wyrażałem gotowość do wysłuchania innych stanowisk i wspólnego odnajdywania rozwiązań dla istniejących konfliktów. Teraz jednak, kiedy pokojowy protest przerodził się w zamieszki, którym towarzyszą pogromy, podpalenia i przemoc, jestem przekonany, że zjawiska te stanowią zagrożenie dla mieszkańców Kijowa i całej Ukrainy – oświadczył prezydent. Mimo spokojnego tonu – orędzie Janukowycza została odebrane przez komentatorów jako zapowiedź utrzymania obecnego kursu, kontynuowania rozprawy z radykalnymi odłamami opozycji, w połączeniu z grą na jej wewnętrzną dekompozycję.

Wydarzenia ostatnich dni nie tylko obnażyły słabość i coraz bardziej ograniczony krąg oddziaływania protestujących, ale także na rozpad obozu Euromajdanu zanim jeszcze zdołał się on ostatecznie ukonstytuować i zorganizować. Z jednej strony żądania wyłonienia jednego lidera – z drugiej atak na Kliczkę, wymawianie się przez Jaceniuka od polityzacji wystąpień – a równocześnie postulaty powołania rządu i alternatywnych struktur państwowych. Wbrew nadziejom mediów i polityków z Polski – to nie państwo ukraińskie pogrąża się w chaosie, a tylko ukraińska opozycja traci kontakt już nie tylko z geopolityczną rzeczywistością, ale i z własnym, nadmiernie podburzonym i pobudzonym zapleczem. Wydaje się więc, że właśnie zaczął się ostatni akt komediodramatu na Euromajdanie.

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Facebook

0 thoughts on “Orędzie Janukowycza”

  1. W ramach, za przeproszeniem, tzw. “wytrysku wisielca”, tzw. “opozycja-i-obrońcy-wartości” ew. sponsorujące ich obce służby, mogą uciec się do prowokacji w celu wykreowania męczenników. Ciekawe, czy “obrońcy wartości” odważyliby się zasugerować, że Janukowycz użył gazów bojowych wobec tzw. “bezbronnych cywili”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *