Papież ustanowi komisję ds. pedofilii w Kościele

Amerykański purpurat podał tę wiadomość podczas briefingu nt. zakończonych dziś prac ośmioosobowej Rady Kardynałów, która doradza papieżowi w rządzeniu Kościołem i ma wypracować reformę kurii rzymskiej. Ustanowienie komisji było jedną z propozycji wysuniętych przez kardynałów, którą Franciszek zaakceptował.

Ta nowa instytucja będzie „kształtować najlepsze praktyki”, proponując inicjatywy mające na celu walkę z pedofilią, wspierania ofiar i ich rodzin. Zajmie się także nadzorem nad wprowadzaniem wytycznych w sprawie pedofilii, programami formacji i „prześwietlania” kandydatów do kapłaństwa. Współpracować będzie z biskupami i przełożonymi zakonów. Wydawać będzie również zalecenia w sprawie współpracy z władzami świeckimi. W jej skład wejdą także ludzie świeccy.

Kard. O’Malley podkreślił, że decyzja ta wpisuje się w działania podejmowane już przez Benedykta XVI.

Jednocześnie zapewnił, że nie zmieni się dotychczasowa rola Kongregacji Nauki Wiary, która prowadzi dochodzenia w sprawie wysuwanych pod adresem duchownych oskarżeń o nadużycia seksualne.

Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, ks. Federico Lombardi zapowiedział, że kolejne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 17-19 lutego 2014 r., tuż przed konsystorzem, planowanym na 20-21 lutego, zaś nazwiska kreowanych na nim kardynałów papież ogłosi 2 lutego.

Źródło: http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,1222,papiez-ustanowi-komisje-ds-pedofilii-w-kosciele.html

Komentarz: Zmiany w Watykanie idą w dobrą stronę. -M.G.

Zdjęcie z Wikipedii 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *