Paradoksalny sukces papieża Ratzingera

Dziś wpis niedzielny. Jak kilka dni temu podały media, biskup pomocniczy Los Angeles, Gabino Zavala, podał się do dymisji. Powód? Otóż okazało się, że od kilku ładnych lat, w sąsiednim stanie, mieszka jego konkubina wraz z dwójką dorastających dzieci.

Cóż.. Takie rzeczy zdarzały się w Kościele od wieków. I każda taka sprawa jest też zawsze Jego porażką. Porażką wszystkich wierzących. Paradoksalnie jednak uważam tę porażkę za sukces. Sukces papieża Benedykta XVI. Bo biskup Zavala sam zdecydował o swojej rezygnacji. O zakończeniu swego podwójnego życia. 

Z pewnością należy dopatrywać się tu nadprzyrodzonej inspiracji, która skłoniła tego hierarchę do usunięcia się w cień. Na taką decyzję zawsze też jednak mają wpływ okoliczności zewnętrzne. W tym wypadku zaś okolicznością taką jest jeden z najbardziej charakterystycznych rysów pontyfikatu obecnego papieża czyli bezkompromisowa walka z nadużyciami obyczajowymi duchownych. Biskup Zavala zrozumiał, że u tego papieża nie znajdzie pobłażania. Nie będzie taryfy ulgowej. Zamiatania pod dywan. I pewnie także z tego powodu zdecydował się na odejście.
W zeszłym tygodniu pisałem tutaj, że po 7 latach pontyfikatu widać już zręby i pierwsze owoce polityki personalnej papieża – Ratzingera. Sprawa nieszczęsnego biskupa z Miasta Aniołów jest tego kolejnym potwierdzeniem.

Jan Filip Libicki
www.facebook.com/flibicki

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Paradoksalny sukces papieża Ratzingera”

  1. Biskup Zawala mógł ustąpić ze stu różnych powodów i niekoniecznie nalezy dopatrywac sie tu”nadprzyrodzonej inspiracji” albo wpływu bezkompromisowości Benedykta XVI. Moze np. chce wstapić do amerykańskiej wersji Ruchu Palikota, albo konkubina wzieła go pod kapeć.

  2. myślę, że rezygnacja z funkcji nie oznacza rezygnacji z kapłaństwa nic nie wiemy czy ten biskup odprawia msze i jakie i gdzie czy nie chce przejść do kościoła episkopalnego lub coś w tym rodzaju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *