Patriotyzm a nacjonalizm

Piątego sierpnia 1914 roku duża część francuskich oficerόw miała przed sobą jeszcze tylko kilka tygodni życia. Po przybyciu na front ginęli natychmiast.

Przyczyny takiego stanu rzeczy były następujące:

a/ ubrano ich w czerwone spodnie – byli więc doskonałym celem dla przeciwnika,

b/ zakazano im padania – mieli obowiązek godnie zajmować pozycję stojącą nawet kiedy do nich strzelano,

c/ opętani masońskim hurapatriotyzmem zaniedbali szkolenie wojskowe, gdyż wmόwiono im, że wojnę wygrywa się uczuciem i entuzjazmem,

d/ nie znali siły rażenia artylerii, ktόrą dysponował przeciwnik i najchętniej walczyli na bagnety.

I wojna światowa kosztowała Francję pόltora miliona zabitych i kilka milionόw ciężko rannych. To ona doprowadziła ostatecznie do pęknięcia w łonie narodu – warstwy wyższe okazały się zupełnie oderwane od mas francuskich i obce dobru wspόlnemu. Masoneria celowo kierowała katolicką młodzież męską na front – masonom chodziło o to, żeby młodzi ludzie stracili życie. W ten sposόb poważnie ucierpiał np. katolicki zachόd Francji. Z hekatomby młodych katolikόw cieszono się nawet w prawicowym gabinecie premiera Poincaré. Francja wyszła z wojny bardzo osłabiona i pełna zgubnych złudzeń.

Przedstawiamy nagranie konferencji dr Philippe’a Ploncard d’Assac. W trakcie konferencji, syn Jacques’a Ploncard d’Assac, zmarłego kilka lat temu teoretyka doktryny politycznej, byłego doradcy przywόdcy Portugalii António de Oliveira Salazara i JE ks. Apb Marcela Lefebvre’a przeprowadza demonstrację błędόw »odruchu patriotycznego« i kreśli unikalną wizję nacjonalizmu jako poprzedzonej intelektualną refleksją troski o dobro wspόlne.

https ://www.youtube.com/watch?v=mTINKP5-eHw

Antoine Ratnik

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Patriotyzm a nacjonalizm”

  1. „…warstwy wyższe okazały się zupełnie oderwane od mas francuskich i obce dobru wspόlnemu…” – jak się to przejawiało?

  2. Chociażby odmową odtworzenia korporacji zawodowych. ( Korporacjonizm jest trzonem doktryny Ploncarda d’Assac).

  3. Zrozumiałem zacytowaną Pańską wypowiedź w ten sposób, że podczas I WŚ elity okazały się oderwane i obce. Czy taka była intencja Pańskiej wypowiedzi? Jeśli nie – to mój błąd. Jeśli tak, to prosiłbym o jakiś przykład „oderwania i obcości” francuskich elit podczas I WŚ. Domniemywam, ze tworzenie korporacji zawodowych to nie jest jakiś „temat okresu wojny”. Przed wojną lub po niej – jak najbardziej, jednakowoż podczas wojny są chyba pilniejsze sprawy. Proszę tego nie traktować jako złośliwości z mojej strony – po prostu bardzo słabo znam francuskie realia. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  4. Najsłynniejsza armata polowa I wojny św. – francuska soixante-quinze („siedemdziesiątkapiątka”) pochodzi z 1897r – canon de 75 mle 1897. Szkoda nawet komentować farmazony o nieznanej we Francji sile artylerii. P. Ratnik nie zna historii własnego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.