Piasta: Loteria szczepionkowa? Pytanie do Najwyższej Izby Kontroli

Z pomysłu „loterii szczepionkowej” uśmiałem się jak norka. Może jednak jest jeszcze zabawniej niż wydawało się na pierwszy rzut oka.
Mianowicie każda loteria jest w naszym systemie prawnym grą hazardową (inna rzecz, że niekoniecznie słusznie). Warunki jej organizacji określa dość precyzyjnie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ze względu na charakter nabycia uprawnień do uczestnictwa w loterii oraz wygrane w postaci pieniężnej i rzeczowej, inkryminowana „loteria szczepionkowa” kwalifikuje się jako loteria promocyjna. To istotne, gdyż zezwolenie na organizację tego rodzaju loterii wydaje Dyrektor Izby Administracji Skarbowej właściwy dla miejsca, w którym znajduje się siedziba organizatora lub dla miejsca, w którym będzie prowadzona loteria. I tu zaczyna się robić ciekawie, szczególnie jeśli ktoś zacznie drążyć i zadawać pytania. Na przykład takie:
1. Czy na dzień ogłoszenia przez rząd przedmiotowej loterii podmiot ją organizujący dysponował właściwymi zgodami administracji publicznej na organizację loterii promocyjnej?
2. Czy w „loterii szczepionkowej” będą mogły wziąć udział osoby poniżej 18 roku życia, a jeśli tak, to jak ma się to do zapisów przywołanej ustawy o grach hazardowych, która wyklucza udział osób niepełnoletnich w loteriach?
3. Czy legalne jest promowanie gry hazardowej w postaci loterii szczepionkowej na oficjalnych stronach internetowych organów administracji publicznej w tym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów?
Rzecz jasna nie odpowiem Państwu na te pytania, jednak znam kogoś kto mógłby to uczynić. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) co Wy o tym sądzicie?
Przemysław Piasta
za: FB
Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 5]
Facebook

1 thoughts on “Piasta: Loteria szczepionkowa? Pytanie do Najwyższej Izby Kontroli”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *