PO i PiS spierają się o znak Polski Walczącej

 

Nowe przepisy zapisane w projekcie nowelizacji o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa mają spowodować, że znak Polski Walczącej będzie miał status ogólnonarodowego dobra. W praktyce oznacza to, że mogłoby być zabronione przedstawianie znaku np. na koszulkach, kubkach lub plakatach partyjnych.

 

Pierwsze czytanie projektu, który na wniosek weteranów II wojny światowej przedstawiła we wtorek Platforma Obywatelska, podzieliło parlamentarzystów. Posłowie PO przekonywali, że znak Polski Walczącej jest ogólnonarodowym symbolem zasługującym na taką samą ochronę prawną jak polska flaga lub godło. Natomiast posłowie PiS argumentowali, zgodnie z zastrzeżeniami zgłoszonymi przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, że projekt w tej sprawie nie jest dostatecznie przygotowany pod względem legislacyjnym. Ostatecznie projekt noweli trafił do prac sejmowej podkomisji.

 

Poseł PO Ligia Krajewska przypomniała, że inicjatywę w sprawie prawnej ochrony znaku podjęły m.in. Związek Powstańców Warszawskich i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreśliła, że organizacje kombatanckie od wielu lat zabiegały o odpowiednie zmiany w tej sprawie nie tylko w parlamencie, ale także u prezydentów: Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Przypomniała, że projekt wprowadza ochronę znaku Polski Walczącej poprzez ustanowienie go jako dobra ogólnonarodowego podlegającego ochronie prawnej na zasadach przewidzianych dla dóbr osobistych. Nad jego właściwym wykorzystaniem miałyby czuwać ministerstwo kultury i ROPWiM. (…)

Zastrzeżenia Rady jednomyślnie poparli posłowie PiS. „Ustawa ta, delikatnie mówiąc, jest niedopracowana” – ocenił poseł PiS Jacek Świat. Według niego znak Polski Walczącej jest „ważny i święty” dla każdego obywatela Polski i już jest ogólnonarodowy, co oznacza, że może być używany przez wszystkich. „Nie mam wątpliwości, że chodzi o jedno; żeby pierwszego sierpnia (w rocznicę Powstania Warszawskiego – PAP) policja miała pretekst do wyłapywania jakichś tam skinów, narodowców i innych kiboli, którzy będą mieli koszulki z kotwiczką” – mówił Świat. Posłowie PiS zgłosili wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ale został on w głosowaniu odrzucony. Następnie odmówili pracy nad projektem w podkomisji, ponieważ – ich zdaniem – jest on całkowicie bezwartościowy.

Źródło: wym-1373382205196 Deon.pl 

Komentarz: Dwie postokrągłostołowe  mafie wycierają sobie gębę znakiem bohaterów. M.G. 

Zdjęcie z Wikipedii autor Liftan 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *