Pociąg intelektualistów do socjalizmu według Hayeka

Nakładem Wydawnictwa Prohibita ukazało się wznowienie, wydanego wcześniej przez Instytut Liberalno-Konserwatywny przed blisko 15 laty, jednego z najważniejszych esejów laureata Nagrody Nobla z ekonomii, Friedricha von Hayeka. „Intelektualiści a socjalizm” to krótka rozprawa o tym dlaczego intelektualiści tak masowo na przestrzeni stuleci byli orędownikami idei socjalistycznych.

Sięgając po ten esej Czytelnik może poznać tajniki wdrażania pewnych koncepcji przez ludzi określonych przez Hayeka mianem „zawodowych sprzedawców idei”. Typowy współczesny intelektualista czy też „autorytet moralny” nie musi posiadać specjalnej wiedzy o niczym szczególnym, również w temacie o którym dyskutuje, albo wypowiada się z pozycji ex cathedra, nie musi być nawet specjalnie inteligentny, aby pełnić swoją rolę jako pośrednika w szerzeniu idei. Do jego miana kwalifikuje go szeroka gama tematów, o których może w każdym momencie mówić albo pisać oraz pozycja albo zwyczaje, dzięki którym zaznajamia się z nowymi ideami wcześniej niż ci, do których sam się zwraca. Owi „zawodowi sprzedawcy idei” są jedną z głównych przyczyn dla których wielu ludzi, zdawałoby się na pierwszy rzut oka rozsądnych, słysząc opinie intelektualistów, wyłącza automatycznie własny rozum przyjmując poglądy i opinie zasłyszane, za własne.

Friedrich von Hayek (1899-1992), austriacki ekonomista i filozof polityki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii w 1974 roku założyciel i pierwszy prezes Mont Pelerin Society, wykładowca akademicki na wielu uniwersytetach, autor kilkunastu książek, w tym m.in. wydanych w języku polskim Indywidualizm i porządek ekonomiczny, Droga do zniewolenia, Konstytucja wolności czy Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu. Uznawany za jednego z najwytrwalszych obrońców wolności osobistej i gospodarczej w XX wieku.

Friedrich von Hayek, „Intelektualiści a socjalizm”, Warszawa 2012, Wydawnictwo Prohibita.
Książkę można nabyć za jedyne 8,00 złotych w księgarni Multibook.pl
http://multibook.pl/2688,friedrich-von-hayek-intelektualisci-a-socjalizm.html
aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Pociąg intelektualistów do socjalizmu według Hayeka”

  1. Jak czytam komentarze takie, jak „postkonserwatysty”, to najchętniej poprzegryzałbym ludziom kable od Internetu. Zero argumentów, zrównanie liberalizmu obyczajowego z gospodarczym i inwektywa. Witamy na onecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *