Poland Street zaprasza do udziału w X akcji sprzątania polskich grobów w Londynie

Tysiące polskich grobów znajduje się na londyńskich cmentarzach, wiele jest zaniedbanych i opuszczonych. Na cmentarzu Gunnersbury pochowanych jest ok. 1600 Polaków, a wśród nich m.in. generał Tadeusz „Bór” Komorowski, generał Józef Haller i prezydent RP na uchodźstwie w latach 1986-89, Kazimierz Sabbat.

Poland Street już od 10 lat kultywuje polską tradycję pamięci o zmarłych organizując sprzątania grobów i dostarczając znicze na londyńskie cmentarze. W zeszłym roku stowarzyszenie odnotowało rekordową liczbę wolontariuszy – w tym liczne grupy dzieci i nauczycieli z sobotnich szkół polonijnych.

Anna Gałandzij, Rzecznik Poland Street, powiedziała: „Znicz stanowi piękny symbol naszej pamięci o zmarłych. Sprawmy aby w ten okres Wszystkich Świętych zapłonął on możliwie jak na największej ilości polskich grobów tu w Londynie.”

Sprzątanie grobów i zapalenie zniczy odbędzie się w sobotę 31 października od 11 rano na cmentarzach:

• Gunnersbury Cemetery, 143 Gunnersbury Avenue, Acton, London, W3 8LE

• St Patrick’s Catholic Cemetery, Langthorne Road, Leytonstone, London, Greater London E11 (na którym współkoordynuję akcję).

Poland Street zapewnia środki czystości, mapy cmentarzy i znicze. Istnieje możliwość zorganizowania sprzątania i zapalenia zniczy na innych cmentarzach londyńskich.

Patronat nad akcją obejmują: Ambasada RP w Londynie, Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie i Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii.

Jeśli chcesz pomóc w sprzątaniu na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick’s lub zorganizować sprzątanie na innych cmentarzach, napisz na adres: znicz@polandstreet.org.uk.

O akcji można również przeczytać na stronie Poland Street na Facebook’u: facebook.com/polandstreet.org.uk.

*Plakat promujący ową inicjatywę został wykonany przez panią Sabinę Adamską.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *