Polecamy film nt. Ante Pavelicia

W związku ze wzrastającym w Polsce zainteresowaniem problematyką chorwacką, szczególnie zaś okresem lat 1941-1945, pozwalam sobie polecić filmowa biografię Doktora Ante Pavelicia, zatytułowaną "Ante Pavelic – Bez Maske". Film dostępny jest na YouTube – znaleźć można siedem odcinków, cały film trwa około godziny.

Utrzymany w spokojnym tonie komentarz do tego dokumentalnego filmu jest Paveliciovi nieprzychylny. Film składa się ze starych kronik filmowych, zaś jego zdecydowaną zaletą jest to, że omawia politykę wewnętrzną NDH,co jest gdzie indziej najczęściej pomijane milczeniem, ponieważ utarło się skupiać na  implikacjach międzynarodowych związanych z ówczesnym kontekstem II Wojny Światowej.

Antoine Ratnik 

A. Me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Polecamy film nt. Ante Pavelicia”

  1. Czy nie uważa Pan, że są lepsze miejsca na promowanie królobójców niż portal konserwatywny? n.b. Ustasze to takie same dzikusy jak UPA.

  2. Szanowny Panie! Hitler rozporządzeniem nr 25 z dnia 27 marca 1941 r. ustanowił Niezależne Państwo Chorwackie /NDH/, które było tylko małym satelitą w wielkiej orbicie nazistowskiej Trzeciej Rzeszy. Został ustanowiony marionetkowy rząd pod przywództwem ustaszy, a na jego czele stanął Ante Pavelića. W obozach założonych przez ustaszy przebywało 80 tys. Serbów, z których wielu wymordowano. Zbrodnie dokonywane przez ustaszy na Serbach zmusiły arcybiskupa Stepinaca do napisania listu do wodza ustaszów Pavelicia, w którym stwierdzał, że obóz koncentracyjny w Jasenovcu jest „hańbiącą plamą na honorze Niezależnego Państwa Chorwackiego” oraz, że „cała Chorwacja powinna się wstydzić”. Zbrodniarz wojenny, Ante Pavelić /1889-1959/ pod koniec wojny zdołał zbiec do Hiszpanii, a stamtąd udał się do Ameryki południowej.

  3. Ten film nikogo nie promuje. Jest on montazem starych kronik opatrzonym nieprzychylnym Paveliciovi komentarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *