Polscy politycy są zgodni w swoich ocenach Kaddafiego

Jarosław Gowin (PO) uważa, że to w jaki sposób zginął Kaddafi powinno mieć dla nas znaczenie, ponieważ mimo iż był on jednym z największych zbrodniarzy współczesnego świata, to zbrodniarze także zasługują na sprawiedliwy sąd a nie na “egzekucję”. – Powinniśmy wyjaśnić tą śmierć, ale niczego to nie zmieni ani w przypadku Kaddafiego, ani także w przypadku Libii. Ale świat nie powinien tolerować takich aktów nagiej brutalnej przemocy.

Doradca prezydenta Henryk Wujec powiedział, że w pierwszych godzinach po śmierci dyktatora źle się odbierało “objawy radości” z tego powody, że został zamordowany Kaddafi. – Każda śmierć jest straszna. Z drugiej strony oczywiście to był sprawiedliwy wyrok historii za to wszystko co on zrobił. Lepiej by było gdyby ten wyrok zapadł w procesie sądowym. Natomiast domaganie się wyjaśnienia okoliczności śmierci Kaddafiego jest słuszne (…) Powinno rządzić prawo a nie samowola.

Polityk SLD Janusz Wenderlich podkreślił, że świat czekał na tą chwilę kiedy zostanie pojmany libijski dyktator. – Kiedy pozostawał na wolności wiadomo, że ci którzy byli zaczadzeni jego osobą, którzy z nim współpracowali czuli się pewniej, czuli się mocniej i tej przemocy jeszcze trochę było. Z drugiej strony właśnie kiedy taki tyran, osoba odpowiedzialna za wiele morderstw za nękanie ludzi ginie w taki sam sposób jak rządzi to może jest to jakaś ironia historii i chciałoby się żeby za te zbrodnie odpowiedział w majestacie prawa.

Wanda Nowicka (Ruch Palikota) w radiowej Trójce powiedziała, że “bardzo popiera” apel organizacji międzynarodowych o wyjaśnienie okoliczności śmierci Muammara Kaddafiego. – Trzeba zbadać jak to naprawdę wyglądało i czy rzeczywiście nie było to z naruszeniem zasad demokratycznych i przede wszystkim czy nie został zamordowany w sposób niegodny. Ale też warto zbadać rolę krajów zachodnich (…) Jestem przekonana, że NATO wiedziało, że on został zidentyfikowany. To nie jest tak, że to tylko Libijczycy wiedzieli a reszta nie wiedziała.

http://www.polskieradio.pl/9/3/Artykul/465736,Koniec-dyktatora-Kto-mieczem-wojuje

a.me.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *