Polska i Chiny podpisały oświadczenie o strategicznym partnerstwie

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się dzisiaj w Pekinie z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Szefowie państw podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

– Po podpisaniu dzisiejszego oświadczenia z przewodniczącym Polska dołączyła do grona siedmiu krajów UE, które mają (z Chinami) stosunki o randze strategicznego partnerstwa – powiedział Komorowski polskim dziennikarzom.

– To jest istotne o tyle, że jesteśmy postrzegani jako ważny kraj Unii Europejskiej, który ma także swoje szczególne relacje z Chinami – dodał Komorowski. Dopytywany na czym dokładnie strategiczne partnerstwo ma polegać odparł, że partnerstwo to oparte jest „dokładnie na tym samym, co partnerstwo strategiczne między Niemcami a Chinami, Francją a Chinami i innymi krajami UE”.

– To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, jak i we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych – dodał. Według prezydenta, podpisane porozumienie jest „o tyle istotne, ile zdołamy je wypełnić konkretną treścią”.

Komorowski i Hu rozmawiali również o sytuacji w Korei Północnej po śmierci przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila. – Chiny podkreślają swoje szczególne związki z Korea Północną i wyrażają przekonanie, że wszystkie sprawy będą przebiegały tam w odpowiednim kierunku – powiedział prezydent.

Na pytanie o przestrzeganie praw człowieka w Chinach, prezydent odpowiedział jedynie: „Bardzo ważne, bardzo ważne”.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/polska-i-chiny-podpisaly-oswiadczenie-o-strategicz,1,4978024,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *