Publiczne pytanie do Artura Zawiszy

Drogi Arturze,

Idee Marszu Niepodległości, a jeszcze bardziej Ruchu Narodowego, budzą liczne kontrowersje. Istnieje szereg pytań i wątpliwości. Przede wszystkim programowych. Są jednak dwie fundamentalne kwestie czysto polityczne i prosimy Cię o publiczną odpowiedź nam na te oto dwa pytania:

1/ Jaki jest faktycznie stosunek organizatorów do środowiska Tomasza Sakiewicza, Gazety Polskiej? W jaki sposób doszło do tego, że brali udział w marszu? Czy planowana jest dalsza współpraca?

2/ Niezależnie od tego, czy Ruch Narodowy ma być partią, czy organizacją społeczną o innym charakterze, to czy jego celem jest doprowadzenie do tego, że wraz z PiS – czy też poszerzając zaplecze polityczne PiS dzięki Ruchowi Narodowemu – Jarosław Kaczyński ma przejąć władzę w Polsce? Czy też celem Ruchu Narodowego jest kasata anormalnej sytuacji, gdy to od dekady środowisko kierujące PiS uzyskało możliwość podszywania się pod polską prawicę?

Jasna deklaracja z Twojej strony umożliwiłaby uniknięcie wielu nieporozumień i pomogłaby przyjąć naszemu środowisku klarowne stanowisko w stosunku do nowej inicjatywy. Jeżeli planujesz koniec końców wzmocnić PiS to, gdy do tego dojdzie, bardzo wielu ludzi poczuje się oszukanymi, co doprowadzi do kolejnych podziałów. Brak jasnego stanowiska w tej kluczowej kwestii sprawi, że Ruch Narodowy przez wszystkich będzie postrzegany jako wrogi. Widać to już wyraźnie z wielu publikacji medialnych.

Pozostając w szacunku

Ludwik Skurzak

Adam Wielomski

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Publiczne pytanie do Artura Zawiszy”

 1. A ja mam pytanie do Pana Profesora Adama Wielomskiego: jakiś czas temu na łamach portalu konserwatyzm.pl był promowany szkalujący Polskę i Polaków film pt. „Polskie obozy koncentracyjne”. Promował go Pan Arkadiusz Meller, który nadal bryluje na waszym portalu. Czy portal konserwatyzm.pl planuje kiedykolwiek przeprosić za promowanie szkalującego Polskę i Polaków filmu pt. „Polskie obozy koncentracyjne”? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

 2. @ evegren – a co ma Pani przeciwko temu, aby trzymać Niemców w polskich obozach koncentracyjnych? Na wojnie totalnej – a tamta taka była – to zjawisko raczej normalne.

 3. @ Antoine Ratnik. To się chwali Panu, że sam Pan przyznaje, iż wspierał promocję szkalującego Polskę i Polaków film pt. „Polskie obozy koncentracyjne”. Czy stać Pana na kolejny, decydujący krok, czyli przeproszenie za promocję tych perfidnych kłamstw lżących Polskę i Polaków? Czas pokaże. W każdym bądź razie modlę się za Pana i Pana Arkadiusza „Polskie obozy koncentracyjne” Mellera, abyście – jak przystało na ludzi wszem i wobec obnoszących się jako katoliccy tradycjonaliści – odrzucili kłamstwo i zwrócili się ku prawdzie. Z całego serca wam tego życzę. Pozdrawiam.

 4. @Adam Wielomski. Po pierwsze Polacy nie prowadzili obozów koncentracyjnych (w przeciwieństwie do Niemców), a po drugie jestem temu zdecydowanie przeciwna, aby ludzi tylko za to, że są określonej narodowości trzymać w jakichkolwiek obozach koncentracyjnych. Pytanie jest konkretne Panie Profesorze: czy konserwatyzm.pl przeprosi za promocję szkalującego Polskę i Polaków filmu pt. „Polskie obozy koncentracyjne”? Tak czy nie? Pozdrawiam.

 5. Nie chodzi o to, żeby PiS przejął władzę, czy też żeby władzę przejął Kaczyński. Chodzi o to, żeby ta władza (bez PiS i bez Kaczyńskiego) pozostała czysto czerwona. Po czerwonej PZPRii rządy przejęła czerwona Solidarność. Po czerwonych solidaruchach rządy przejął czerwony PiS Po czerwonym PiSie – czerwona Platforma. Teraz mają być „narodowcy”. Oczywiście koniecznie czerwoni. A obecność wśród nich p. Artura Zawiszy ma tylko sprawić wrażenie, że mają oni jakiś inny kolor. (W PiSie tą rolę pełni p. Artur Górski, a w PO – Jan Filip Libicki).

 6. Macie obsesje na punkcie PiSu. Usunęliście mój komentrz bo zapytałem, dlaczego nie pytacie narodowców o program i cele tylko o Sakiewicza? Nawet nie napisałem nic złego o PO ani nic dobrego o Pisie!

 7. Polacy budowali obozy koncentracyjne, podobnie jak i wiele innych narodów. Problem polega tylko na tym, że w wyniku II wojny światowej to pojęcie zostało mocno zafałszowane. Obóz koncentracyjny to po prostu miejsce w którym dany reżim polityczny zamyka swoich przeciwników. W tym kontekście jako obóz koncentracyjny można określić Twierdzę Brzeską i Berezę Kartuską w czasie sanacji, Wyspę Bute (mieścił się tam obóz dla przeciwników gen. Sikorskiego), czy różne obozy budowane przez PPR/PZPR po 45. Obozy niemieckie mogą być nazywane obozami koncentracyjnymi jakoś do lat 40. Od tego czasu – gdy rozpoczęto w nich eksterminację – należy je nazywać raczej obozami zagłady.

 8. @Stanisław A. Niewiński Semantyczna sztuczka z Pana strony i nic poza tym. Polacy NIGDY NIE PROWADZILI OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH. Nieprzypadkowo w łonie niemieckich specsłużb powstało określenie „Polskie obozy koncentracyjne” i przez nie wpuszczone w obieg medialny na całym świecie. Odsyłam do znakomitego artykułu „Nazistowskie demony nad niemieckimi służbami specjalnymi” (znajdzie go Pan w internecie). Tam Pan przeczyta komu i dlaczego zależy na powtarzaniu słów „Polskie obozy koncentracyjne”. Pozdrawiam życząc głębszej refleksji.

 9. Uwaga formalna co do usuwania komentarzy – podczas dłuższego pisania komentarza sesja może wygasnąć i komentarz się nie pojawi (czasami mi się to zdarza razem z wylogowaniem z powodu braku aktywności), jeśli coś takiego miało miejsce to nie było niczyjej ingerencji. A co do odcinania się – póki co to Pan Wipler się odcina.

 10. „W jaki sposób doszło do tego, że brali udział w marszu?” Ja odpowiem za pana Zawiszę – proszę sobie wyobrazić, że chcieli wziąć udział w tym marszu. I całe szczęście, że organizatorzy Marszu nie przeprowadzili dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych filtracji. Gdyby jakimś cudem taki marsz organizował prof. Wielomski, poza nim, Ludwikiem Skurzakiem i Antoine Ratnikiem nie byłoby zapewne nikogo innego. Szacowny pan Wielomski skłócił się już przecież z tyloma ludźmi, że znakomicie by oddał stan polskiej prawicy.

 11. @Jago Sory, że się wtrącam, ale w marszu konserwatyzm.pl wziąłby jeszcze udział Pan Arkadiusz Meller niosąc transparent z napisem „Polskie obozy koncentracyjne”. Gazeta Wyborcza pochwaliłaby ich za to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *