Radosny marsz

Zwolennicy przywrócenia samodzielności naszemu regionowi wyruszyli z katowickiego placu Wolności. „Autonomia jest wspaniała, bo Śląsk syty, Polska cała”, „Poradzymy”, „Górny Śląsk”- to tylko część okrzyków skandowanych przez maszerujących. Impreza tradycyjnie przebiegała w atmosferze rodzinnego, radosnego pikniku.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią na marszu obecni byli goście z zagranicy, m.in. delegacje regionalistów z Rijeki w Chorwacji i Moraw, Henryk Matuš z Lausitzer Allianz z Łużyc, Robert Starosta z niemieckiej Initiative für Autonomie Schlesiens oraz Günther Dauwen – dyrektor biura Wolnego Sojuszu Europejskiego, zrzeszającego regionalistów z całej Europy. Zaapelował on do Warszawy o przywrócenie autonomii Śląskowi. Innym znamienitym gościem był poseł i reżyser Kazimierz Kutz, od lat wspierający działania Ruchu Autonomii Śląska.

W tym roku po raz pierwszy Marsz Autonomii połączony był z obchodami I Dnia Górnośląskiego, organizowanego przez stowarzyszenie „Absurdalny Kabaret” na placu Sejmu Śląskiego. Na rozlokowanej tam scenie można było posłuchać występów śląskich artystów, m.in. kapel PomaU, 032, Adama Kulisza, a także kabaretu Drzewo a Gada.

Sporą niespodzianką dla uczestników było pojawienie się kontr inicjatyw. Pierwszą był happening zorganizowany przez lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wręczyli oni Jerzemu Gorzelikowi m.in.. zegar, który symbolizować miał dobrze prosperujący Śląsk w granicach RP. Lider RAŚ uznał, że symbol jest jednak bardziej wielowymiarowy i oznacza także, że autonomia terytorialna jest propozycją na czasie. Kilkadziesiąt minut później, maszerujący natknęli się na kilkuosobową grupkę przedstawicieli Ligi Obrony Suwerenności, wykrzykujących m.in. „Ludzie, Niemcy idą!”.

http://autonomia.pl/n/radosny-marsz

a. me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Radosny marsz”

  1. Na pohybel pisowi! Oddac Ślunsk, Prusy i Pomorze, wtedy to tak zdenerwujemy kaczyńskiego że hohoho

  2. Skoro się Pan posługuje pseudonimem Romana Dmowskiego to proszę iść na całość i podpisywać się jako Roman Dmowski

  3. A gdybym powiedział Panu że nazwisko jest zgodne, a imię Kazimierz jest moim drugim imieniem (Ot żart losu, narodowiec dzierży inicjały Mistrza) ? Skończyli byśmy tą nic nie wnoszącą dyskusję?

  4. RAS jest organizacja wywrotowa. Moze by tak polaczyc sily z Marszami Rownosci i Paradami Milosci? Wtedy bedzie TAAAAAAKA frekwencja ze hej. Slazacy jeszcze nie odkryli swojej prawdziwej tozsamosci, ale RAS to zmieni. Tak jak wiele osob, ktore uwazaja sie za hetero nie zdaja sobie sprawy, ze sa homo. Homosie to zmienia. Ten sam marksistowski schemat. Uwolnic uciemiezonych.

  5. P.S. moze jakis artykulik na temat Initiative der Autonomie Schlesiens e.V.? Jak to sie dzieje, ze organizacja zarejestrowana w Wurzburgu walczy o autonomie dla Slaska? Czy istnieje mozliwosc dokonania wgladu w ksiegi finansowe RAS? Bo chetnie bym sie dowiedziala, jakimi sumami obraca ta organizacja i kto ja finansuje.

  6. Jeszcze jeden komentarz. Nie ukrywam, ze wyrzadzil mi Pan wielka przysluge, umieszczajac w swoim tekscie informacje o organizacji, ktora wymienilam w poprzednim komentarzu. Przestudiuje te strone od deski do deski. Na razie znalazlam taka ciekawa informacje na temat Powstan Slaskich: „Am 20. März 1921 entschieden die Oberschlesier über ihre staatliche Zugehörigkeit: 60 % waren für Deutschland, 40 % wollten zu Polen. Warschau und die Siegermächte akzeptierten die demokratische Entscheidung nicht. Oberschlesien wurde 1922 geteilt.” Prosze wiec takze napisac o tym, jaki stosunek ma RAS do tamtych wydarzen. Czy Slask powinien byl zostac w granicach Niemiec?

  7. To juz naprawde ostatni komentarz. Prosze pomoc swoim niemieckim przyjaciolom w redakcji polskiej wersji jezykowej ich strony. Dla ulatwienia zadania, oto tekst: „Witamy na stronie internetowej Inicjatywy Autonomii Śląska Naszym zaangażowaniem chcemy zainspirować model i proces myślowy na temat możliwego autonomicznego Śląska. Historia Śląska jest ściśle powiązana ze federalnymi europejskimi strukturami. W śląskiej mentalności na czołowych miejscach porządku społecznego znajduje się myślenie lokalne, federalne i autonomiczne. Uważamy się potrzebni dla społeczeństwa, stawiająca sobie za cel utrzymanie tożsamości śląskiej, której dziedzictwo kulturowe, w perspektywie naukowej, historycznej jak i gospodarczej jest godne promowania w jej pielęgnacji. Dla zainteresowanych śląską kulturą oraz oczywiście dla każdego Ślązaka chcemy stworzyć platformę informacyjną na temat aktualnych wydarzeń na Śląsku i w Ruchu Autonomii Śląska. Aby uniknąć nieporozumień: dajemy wszystkim odmowę w takich nurtach politycznej radykalnej prawicy, lewicowego skrzydła ekstremistów i neonazistów. Nie jesteśmy tu żadnym partnerem dla grup tego pokroju.”

  8. @M.Zietek/ napisala Pani: „RAS jest organizacja wywrotowa. Moze by tak polaczyc sily z Marszami Rownosci i Paradami Milosci? Wtedy bedzie TAAAAAAKA frekwencja ze hej.” Pani Magdaleno, Tout ce qui est excessif est insignifiant.pozdrowienia A.R.

  9. Pani Magdaleno. Ponieważ przy zmianie wyglądu strony nie wszystko zostało podlinkowane wyszukałem specjalnie dla Pani dane finansowe, które cały czas były publicznie dostępne. Powinna znaleźć tam Pani potrzebne do następnych artykułów informacje. Za 2008: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:DsmtfPR5T90J:autonomia.pl/index.php%3Foption%3Dcom_content%26task%3Dview%26id%3D412%26Itemid%3D15+sprawozdanie+finansowe+ra%C5%9B&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a&source=www.google.pl Za 2009: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Uy7P5xQmNhEJ:www.autonomia.pl/index.php%3Foption%3Dcom_content%26task%3Dview%26id%3D551%26Itemid%3D15+sprawozdanie+finansowe+ra%C5%9B&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a&source=www.google.pl Przepraszam, że wygląda to obecnie w ten sposób, ale wszystkiego jeszcze nie podlinkowano ze starej strony. Pozdrawiam Piotr Kalinowski – skarbnik RAŚ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *