Relacja i zdjęcia z Dni Żołnierzy Wyklętych w województwie łódzkim

Łódź

1 Marca (Piątek):

kwiaty

 

Koło południa nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar komunizmu przy

al. Anstadta. Tym gestem przedstawiciele m.in. Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Związku Sybiraków Oddział w Łodzi, Fundacji „Polska się Upomni” oraz delegacji Społecznego Komitetu Obchodów NDP „ŻW” rozpoczęli weekend pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tego dnia przeszkoleni przedstawiciele Społecznego Komitetu Obchodów gościli również w ponad dwudziestu łódzkich szkołach z przygotowanymi prelekcjami. W tę formę pracy ideowo-wychowawczej zaangażowali się działacze Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Wykłady dotyczyły przyczyn i przebiegu działań zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-56.

2 Marca (Sobota):

Zwolennicy zdrowego trybu życia, mogli uczcić pamięć, poległych Polaków, uczestnicząc w Pierwszym Łódzkim Marszobiegu o puchar gen. „Warszyca”. Przygotowany przez organizatorów dystans wynosił: dla kobiet – 1km, natomiast dla mężczyzn – 2km. Wśród biegaczy nie zabrakło ONR-owców.

bieg

3 Marca (Niedziela):

Od godziny 9:00 przed Archikatedrą można było obejrzeć z bliska pojazdy wojskowe, zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych oraz zjeść ciepły posiłek, w ramach „Pikniku Niepodległościowego”.

O godzinie 12:30 rozpoczęła się Masz Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po jej zakończeniu, organizatorzy uformowali czoło Marszu Pamięci. Licząca ponad 400 osób manifestacja, przeszła ulicami Łodzi pod Pomnik Ofiar Komunizmu. Następnie wygłoszony został apel poległych. Na koniec delegacje m.in. Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą.

 

łks

Dodatkowa atrakcją niedzielnego popołudnia był pokaz grup rekonstrukcyjnych w muzeum „Bunkier Brus”. Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę radiostacji Łódzkiego Klubu Łączności Militarnej SP-7-KQL, a także znaleziska militarne i eksponaty z okresów I i II wojny światowej.

Pabianice

1 marca działacze placówki Obozu Narodowo-Radykalnego w Pabianicach zebrai się przy pomniku Armii Krajowej na cmentarzu rzymskokatolickim w Pabianicach, by uczcić wspólnie z mieszkańcami miasta pamięć Żołnierzy Wyklętych.

IMG_5363[1]

Uroczystości rozpoczęły się od przemowy jednego z naszych kolegów na temat Żołnierzy Wyklętych oraz organizacji i ludzi uczestniczących w walkach z sowietami z regionu Pabianickiego w latach 1945 – 1963. Przypomniano również o słynnej akcji gen. Aleksandra Arkuszyńskiego ps. ”MAJ”, który to wraz z oddziałem partyzanckim ROAK opanował urząd bezpieczeństwa w Pabianicach 10 czerwca 1945 roku (tzw. ” Akcja bez jednego wystrzału”). Zebrani przeszli również pod pomnik Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Koło PTTK w Pabianicach zorganizowało 2 marca dwuetapowy rajd imienia generała Aleksandra Arkuszyńskiego ps. ”MAJ”, w którym udział wzięli aktywiści Obozu Narodowo – Radykalnego z Łodzi i Pabianic.

Rajd rozpoczął się w godzinach porannych pod budynkiem byłego UB w Pabianicach przy pamiątkowej tablicy, upamiętniającej opanowanie budynku przez oddział gen. Arkuszyńskiego. Następnie uczestnicy rajdu ruszyli wyznaczoną trasą w stronę mety (Pabianice – Wola Zaradzyńska – Ksawerów). Można było dowiedzieć się wielu informacji z historii regionu, znanych postaci czy wydarzeń związanych z Żołnierzami Wyklętymi.

Meta rajdu wyznaczona została w odnowionej willi Hoffmana w Ksawerowie gdzie czekała na nas wielka niespodzianka. W willi na uczestników czekał honorowy gość – gen. Aleksander Arkuszyński, co było dla nas wielkim zaskoczeniem. Generał powiedział do zebranych: ”Nie spodziewałem się i cieszy mnie to że w mojej parafii tyle młodych ludzi się zebrało”1

Bełchatów

Około 250 osób uczestniczyło 1 marca w obchodach dnia żołnierzy wyklętych w Bełchatowie organizowanego przez Młodzież Wszechpolską. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17 od przemarszu uczestników w kierunku parafii pw. Narodzenia NMP, gdzie odbyła się msza w intencji żołnierzy wyklętych. Następnie odbył się apel poległych oraz projekcja filmu „Ludwik

Danielak – żołnierz wyklęty”

.

12060_467018153352953_15247972_n

 

Zgierz

Zdjęcie1398

 

1 Marca w kościele pw. św Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu odbyła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, która zgromadziła ok. 300 osób.

7 marca w Centrum Obywatelskim miał miejsce wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna nt. Żołnierzy Wyklętych. Profesor mówił zarówno o podziemiu poakowskim, jak i formacjach podziemia narodowego, wywodzącego się z Narodowych Sił Zbrojnych. Frekwencja dopisała i wykładu wysłuchało ok. 100 osób. Na wykładzie byli obecni kombatanci AK i przedstawiciele Związku Sybiraków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się współtworzone przez prelegenta publikacje nt. Żołnierzy Wyklętych oraz kwartalniki narodowe „Magna Polonia” oraz „Polityka Narodowa”.

Zduńska Wola

Głównymi organizatorami obchodów w Zduńskiej Woli byli Jednostka Strzelecka 4040 im. płk. Ignacego Boernera oraz Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli.

1 marca w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbyła się prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych, na której obecni byli kombatanci: Jan Brzozowski, Jerzy Adamczyk, Romuald Kurowski, Marceli Piątkowski oraz Józef Olejnik. Sala, w której odbywało się spotkanie była wypełniona po brzegi, w większości przez młodych ludzi. Po prelekcji miała miejsce akademia zorganizowana przez młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II. Po jej zakończeniu zaproszeni goście wraz z mieszkańcami Zduńskiej Woli przeszli na cmentarz, gdzie oddano honory i złożono kwiaty na grobie Józefa Przybylskiego, komendanta WiN w Zduńskiej Woli. Nie zawiedli również miejscowi kibice Widzewa, którzy uświetnili uroczystość racami i okrzykami „Cześć i chwała Bohaterom”. Po oficjalnych uroczystość w centrum miasta przy pomniku Józefa Piłsudskiego ustawiona namiot, w którym można było nabyć pozycje książkowe na temat Żołnierzy wyklętych.

2 marca zorganizowano bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Parku Miejskim.

3 marca, w niedziele, została odprawiona Msza św. W Bazylice Mniejszej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą celebrował ks. dr Dariusz Kaliński. Po nabożeństwie eucharystycznym odbył się koncert pana Andrzeja Kołakowskiego w Ośrodku Pamięci Św. M.M. Kolbe.

Podczas uroczystości zapowiedziano budowę pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych, który stanąłby w centrum Zduńskiej Woli, w przeciągu kilku miesięcy.

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *