Rosja w obronie Islamu

Wniosek w tej sprawie złożyła stołeczna prokuratura, powołując się na przepisy „o przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”. – Film przedstawia w negatywnym świetle religię islamską i mógłby prowadzić do wzrostu nietolerancji religijnej w Rosji – uzasadniała prokurator Wiktoria Masłowa. Według prokuratury, twórcy tego filmu postawili sobie za cel „utrwalenie opinii o niższości religii muzułmańskiej” oraz „wyższości jednej grupy obywateli nad innymi”, a także „budzenie narodowej i religijnej nienawiści”. Śledczy oparli się m.in. na opiniach Rosyjskiego Instytutu Badań Kultury. Przeciwne stanowisko zajął Komisarz ds. Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej Michaił Odincow, jednak sąd przychylił się do wniosku prokuratury.

Orzeczenie moskiewskiego sądu zostało entuzjastycznie przyjęte przez nie tylko rosyjskich muzułmanów. Liberałów oczywiście razi użycie sądu do ograniczania wolności słowa, jednak w ten sposób państwo rosyjskie dało czytelny sygnał, że – podobnie jak w przypadku „Buntu Cip” – będzie stać na straży ładu religijnego w Federacji. Rosja konsekwentnie prezentuje się więc jako jedno z większych państw islamskich świata – co w oczach muzułmańskiej opinii publicznej korzystnie odróżnia Kreml od Białego Domu.

(karo)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Rosja w obronie Islamu”

  1. Taaa? a ja myslalem ze jest tylko jedna prawdziwa religia a reszta to brednie.. Szkoda ze ruskie sady tak chetnie nie bronia katolicyzmu.. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *