Skauci św. Bernarda z Clairvaux wraz z o. Krzysztofem Stępowskim, duszpasterzem Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej zapraszają do nowo powołaniu przy niej gromady Wilczków.
Zapraszamy zainteresowanych rodziców chłopców w wieku 8-12 lat z Warszawy
Duszpasterzem jednostki będzie o. Krzysztof Stępowski CSsR
Gałąź wilczków jest nazywana gałęzią żółtą, gdyż kolor żółty jest kolorem słońca i radości. Pedagogika tej gałęzi powstała w kilka lat po sformowaniu pierwszych jednostek skautów w 1921 roku. Opracowała ją we współpracy z Baden-Powellem Wera Barclay. Pedagogika wilczkowa opiera się na historii Mowgliego opisanej przez Rudyarda Kiplinga w „Księdze dżungli”.
Grupa chłopców tworzy gromadę wilczków, podzieloną na małe grupy zwane szóstkami, na których czele stoi chłopiec zwany szóstkowym. Wszystko szóstki stanowią gromadę, której przewodzi szef nazywany Akelą (Akela to imię przewodnika gromady wilków z „Księgi dżungli”). Opiekę sprawują także inni dorośli szefowie nazywani starymi wilkami, którzy noszą imiona z „Księgi dżungli” (Baloo, Baghera etc.).
Wilczki biorą udział w zajęciach, które mają za zadanie wspomagać ich rozwój psychiczny, intelektualny, społeczny i duchowy. Szczególny nacisk w tej gałęzi skautingu kładzie się na grę. Ten aspekt jest w sercu pedagogiki wilczkowej i ma znaczenie fundamentalne, ponieważ gra i zabawa są w centrum życia dzieci w wieku wilczkowym. Wilczki w gromadzie uczą się zaradności, bycia czystymi, jednocześnie rozwijania swojej osobowości i znajdowania swego miejsce w grupie (szóstka, gromada), oraz odpowiedzialności, szacunku i troski o innych.
Każdy wilczek przechodzi drogę rozwoju, podzieloną na etapy. Wilczek przychodzący do gromady staje się delikatną łapką – poznaje on historie z „Księgi dżungli” (dlaczego nazywa się wilczkiem, co to jest obietnica wilczka i jak wygląda życie w gromadzie oraz, co trzeba będzie umieć, by stać się pełnoprawnym jej członkiem). Następnie składa Obietnicę decydując się na pełne uczestnictwo w życiu gromady i respektowanie jej praw, potem zdobywa pierwszą i drugą gwiazdkę, które są oznakami jego rozwoju oraz sprawności.
Ważny aspektem jest rozwój duchowy wilczka w którego centrum jest Msza Święta w nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego
Więcej informacji na fanpage wilczków na facebooku
http://www.facebook.com/1szaWarszawskaSwietegoDominika
oraz na stronie
Szef Gromady: Tomasz Warowny
Kontakt:
Oczywiście nastolatkowie współcześni nie bedą nigdy – za sprawą swoich pierwszych lat życia – skautami z czasów Baden-Powella. I dobrze, bo z Tradycją nie ma to nic wspólnego.