Rybak: Lewica i wspólny mianownik Bolesława Piaseckiego i Żołnierzy Wyklętych

Do napisania niniejszego tekstu skłoniły mnie pewne wydarzenia związane z reaktywacją kanału w serwisie YouTube Centrum Edukacyjnego Polska.

YouTube jakiś czas temu po raz kolejny skasował kanał Centrum Edukacyjnego Polska, który został reaktywowany. Informacją tą podzielił się na swoim profilu na FB profesor Adam Wielomski. Jednak zaraz po ogłoszeniu tej wiadomości pojawił się komentarz niejakiego pana MC, który oświadczył, że zgłosił kanał administracji serwisu. Pokazał tym samy, że nie można mu ufać, bo „kto nie jest wierny w sprawach małych, ten nie będzie i w wielkich”.

Pan MC należy do pewnego nurtu lewicy „niekawiorowej”, starego typu. Innym typem lewicy jest ta „kawiorowa”, powiązana z różnymi dziwnymi ruchami feministycznymi, sześciokolorowymi ruchami LPGRzepakBenzyna i innym tego rodzaju dziwactwem. Jeśli się nie mylę, to pan MC czuje wręcz słuszne obrzydzenie do tej „kawiorowej” części lewicy.

No dobrze, ale czytelnik mógłby zapytać, co w takim razie robią w tytule Bolesław Piasecki i Żołnierze Wyklęci oraz jaki jest ten ich tytułowy wspólny mianownik?

W 1947 Bolesław Piasecki tworzy swoje stowarzyszenie PAX. 21 października 1963 ginie uważany za ostatniego z tych jeszcze walczących Żołnierzy Wyklętych Józef Franczak, „Lalek”. Zwracam uwagę czytelników na ten rozstrzał lat. Zarówno Bolesław Piasecki oraz ŻW mieli po drugiej strony stołu/lufy innych ludzi, niż to co dzisiaj jest określane lewicą.

Bo niestety, czy to się komuś podoba, czy nie jedyną liczącą się dzisiaj i mającą przyszłość lewicą jest ta „kawiorowa”. Marksizm-leninizm został zastąpiony biedronizmem-zandbergizmem. Istnieją na prawicy nurty chcące się odwoływać zarówno do tradycji Bolesława Piaseckiego jak i Żołnierzy Wyklętych. Niestety, ale mają wspólny problem: brak drugiej strony stołu/lufy. PAX i ŻW działali w zupełnie innych warunkach geopolitycznych i wewnętrznych. Druga strona miała w swoich rękach służby specjalne, wojsko, milicję oraz poparcie zagranicznego mocarstwa, którego bazy wojskowe stacjonowały na ziemiach polskich. Było więc z kim rozmawiać/do kogo strzelać. Był nawet sens rozmawiać/strzelać.

A dzisiaj? Została garstka sierot po PRL, nic już nie znaczących i nic nie mogących poza zgłaszaniem kanałów do jakiegoś jutubka. W istocie pan MC zrobił jedyną rzecz, którą dzisiaj mógł. Ta formacja jest absolutnie przegrana. Ci ludzie są dzisiaj nikim i niczym i tak już zostanie. To ideowe dinozaury (a czasami wiekowe).

Na prawicy wciąż jest pewien nurt odwołujący się do Bolesława Piaseckiego w dosłownym sensie: szukając porozumienia właśnie z różnymi sierotami po PRL, mających tworzyć rzekomo jakąś „lewicę narodową”. Ciekawe, czy śmialiby się z jakiś współczesnych ŻW polujących i strzelających do starych ubeków? A to właśnie należałoby robić, gdyby zastosować podobną miarę, co do wielbicieli Bolesława Biaseckiego. Byłoby to taka sama próba kopiowanie 1:1. Tylko dziś „fani” ŻW najwyżej zorganizują jakieś uroczystości, złożą wieńce, spotkają się z jakimś jeszcze żyjącym uczestnikiem tamtych wydarzeń, ale nie biegają z karabinami po lasach.

Zmierzam do tego, że dzisiaj nie tędzy droga. To, że Bolesław Piasecki rozmawiał z taką, a nie inną formacją polityczną (a Wyklęci do niej strzelali) jest czymś akcydentalnym. Tak po prostu ułożyła się nasza historia. Takie dosłowne odwoływanie się do Bolesława Piaseckiego nie ma dzisiaj żadnego sensu (bo ŻW jednak nikt nie próbuje dzisiaj dosłownie kopiować). W roku 2021 trzeba pomyśleć nad zupełnie nową formułą prawicy.

Chyba, że chcemy tworzyć nowego PAX przy Biedroniu i Zandbergu z Martą Lempart, Magdaleną Środą czy inną Agnieszką Dziemianowicz-Bąk w roli Luny Brystygier.

Marcin Rybak

Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 3.2]
Facebook

3 thoughts on “Rybak: Lewica i wspólny mianownik Bolesława Piaseckiego i Żołnierzy Wyklętych”

 1. o co temu gostkowi chodzi!!!
  CEPa 'taksówkarza’ mossakowskiego 'skasowali’ (za 1szym razem) bo jego 'dziennikarka’ modzelewska zdradziła tożsamość agenta służb ABW
  co wg obowiązujących przepisów w krajach 'demokratycznych’ czyli pod butem USA-NATO jest zbrodnią.
  CEP jako instytucja 'edukacyjna’>>wolne żarty i p. Wielomski sam sobie szkodzi>profesor niech dyskutuje z profesorem a nie CEPem wielbiącym Walusia >który siedzi w pierdlu w RPA bo strzelił w plecy „komuchowi’ przypadkiem czarnemu.
  Przy okazji>Waluś to gostek z Zakopanego podczas gdy w Zakopanym AK miało b.dobre struktury>np słynny skoczek Stanisław Marusarz był członkiem AK i tylko dzięki 'dobrej woli’ komuny>nie ruszano tego tematu.
  I jeszcze jedna sprawa>”żołnierzy wyklętych’>jest opracowanie OSS (to poprzedniczka CIA i papiór>wisi na stronie CIA dzisiaj
  SURVEY OF THE ILLEGAL OPPOSITION IN POLAND
  Numer dokumentu CIA na 8 stronach: >>(DONOVAN-OSS
  CIA-RDP82-00457R000500200011-6)
  .https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP82-00457R000500200011-6.pdf
  i daj se spokój z 'żołnierzami wyklętymi’patentem Kaczorów na 'dobrobyt’ Polin.
  i przy okazji>to mossakowski >wielbiciel 'łacinników’ – bo nie wypiera się, że był w Francji w latach 85-86>dał się wrobić CIA >
  Początki tradycjonalizmu katolickiego w Polsce – lata 1986–1994
  .https://marucha.wordpress.com/2021/01/31/poczatki-tradycjonalizmu-katolickiego-w-polsce%e2%80%8a-lata-1986-1994/
  bo piousx czy sedekwantyzm z polsce: SEKTA to robota CIA.
  tak jak cały libertarianizm michalkiewicza-kurwin vel mille-etc.
  .
  A co się tobie PACANIE nie podoba w PRLu??
  MF Rakowski w 2006 'przeprosił’ za PRL>
  Przepraszam za PRL> 22 lipca 2006 r
  .https://www.binek.pl/6_t8.html
  i jeszcze jedno>gdybyś powiedział te słowa – BTW>copy-paste tekst Żebrowskiego (TW) – co wyżej o Piaseckim Wojciechowi Jabłonowskiemu to byś dostał w mordę a ja bym go poprosił>żeby ci dodał ode mnie + kopa.
  Gostek
  >swoim pisaniem zdradzasz się, że jesteś 'piśdzielcem” z edukacji i charakteru i piszesz na zlecenie Żarynów: tego z ABW i tego z 'instytutu Dmowskiego’ bo jak widać-słychać i czuć>zjednoczonym prawiczkom aka patrioci leje się do tyłków równo i elegancko.
  .
  BTW. Sławomir 'ten od zegarka’ Nowak na tłicie określił 'zjednoczonych prawiczków’ mianem CEPy!!! jak mossakowski!!! :)>:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *