Sanocki: Ojców założycieli za kratki?

Sanocki: Ojców założycieli za kratki?
Stany Zjednoczone wydadzą Polsce Dariusza Tytusa Przywieczerskiego b. prezesa Universalu, skazanego w procesie „FOZZ” na 3,5 roku za przywłaszczenie jakichś głupich 1,5 mln dolarów.

Przy tej okazji nasze media podają jakoby Polska straciła w „aferze FOZZ” ponad 300 mln zł. To wszystko bajka. Wg autorów książki „Via bank i FOZZ” – Jerzego Przystawy i Mirosława Dakowskiego – Polska w ramach przekrętu, którego częścią był FOZZ, straciła co najmniej 300 miliardów zł czyli mniej więcej roczny budżet państwa.

Obaj autorzy opisali mechanizm przekrętu po tym jak skontaktował się z nimi Michał Falzmann – inspektor NIK, który aferę wykrył. Potem Falzmann zmarł w niejasnych okolicznościach na zawał serca, ale przed śmiercią przekazał to co odkrył dwom profesorom fizyki, którzy musieli zagłębić się w tajemnice prawa bankowego i dojść do wniosku, że wśród oskarżonych powinien znaleźć się cudotwórca ekonomiczny – Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz jako minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie po 1989 roku, wprowadzał plan, który miał uzdrowić gospodarkę („Plan Balcerowicza”). W tym celu nasz cudotwórca pojechał do Londynu, gdzie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w końcu 1989 roku umówił się, że kurs dolara w Polsce przez rok pozostanie stały jako „antyinflacyjna kotwica”. Było to wówczas ok. 10 tys. starych złotych za 1 dolara. Na dzisiejsze złotówki wychodziłoby 1 zł za dolca.

Jednocześnie, żeby zdławić inflację nasz cudotwórca Balcerowicz ustalił że odsetki od lokat złotówkowych, (a wiec i kredytów) będą wynosiły kilkadziesiąt procent miesięcznie. Tak, tak miesięcznie. Każdy kto pamięta rok 1990 – pierwszy rok „Planu Balcerowicza” – przypomni sobie, że w samym styczniu odsetki od lokat wynosiły 60% za miesiąc.

Po styczniu odsetki i oprocentowanie lokat malało – w lutym wynosiło jeszcze 40% za miesiąc, potem spadło do kilku procent miesięcznie. W skali roku oprocentowanie lokat przekraczało 100%. Czyli jak wpłaciłeś 10 mld na lokatę, za rok odbierałeś 20 mld.

Co więc robił każdy mądry człowiek, który wiedział co w Londynie podpisał nasz Leszek B. i który miał np. bogatą ciotkę od której mógł pożyczyć milion dolarów? Ano pożyczał, szedł do kantoru wymieniał dolary na złotówki – brał te 10 mld złotych przechodził przez ulicę do państwowego banku – powiedzmy PKO BP – tam wpłacał na lokatę roczną i pod koniec wspaniałego roku 1990 – odbierał z banku 20 mld. Następnie wracał do kantoru i kupował za 20 mld zł 2 miliony dolarów. Jeden milion oddawał ciotce, a drugi – wiózł do jakiegoś bezpieczniejszego kraju – powiedzmy do Luksemburga, po drodze chwaląc ekonomistę Balcerowicza, bez którego cały ten „interes” oczywiście nie byłby możliwy.

A co ma do tego FOZZ? Ano FOZZ był właśnie tą „ciotką” co to pożyczała swoim kolesiom pierwszy milion dolarów na początek całego geszeftu.

Ale mądrzy ludzie nie zadowalali się jednorazową lokatą. Kiedy tylko lokatę zaksięgował polski bank, mądrzy ludzie brali od banku gwarancję pod zastaw lokaty, jechali do jakiegoś Luksemburga, tam brali kredyt dolarowy oprocentowany 10% rocznie, wracali do kraju, zamieniali dolce w kantorze, szli do banku, zakładali lokatę, brali znów gwarancję i tak dalej i tak dalej. Ten mechanizm nazwany potem „oscylatorem” zastosowało m.in. dwóch młodych muzyków – Bagsik i Gąsiorowski, którzy po ośmiu miesiącach „oscylowania” między bankiem PKO BP, a bankami w Luksemburgu wywieźli z naszego umęczonego kraju, kwotę grubo ponad 400 mln dolarów. A ilu takich Bagsików było wtedy w Polsce?

Ten przekręt tysiąclecia kojarzy się z FOZZ, bo FOZZ był tą „ciotką od dolarów” złapaną za rękę. O innych „ciotkach”, innych Przywieczerskich milczą elity III RP.

Afera była możliwa bo Balcerowicz usztywniając kurs dolara, przy gigantycznych stopach od lokat złotówkowych, naruszył podstawowe prawo bankowe – parytetu stóp procentowych, które mówi, że cena pieniądza na rynkach światowych musi być taka sama.

I nasz geniusz o tej zasadzie nie wiedział? Bo i po co miał wiedzieć?

Janusz Sanocki

Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 3.8]
Facebook

2 thoughts on “Sanocki: Ojców założycieli za kratki?”

 1. PANIE POŚLE SANOCKI,
  żeby o czymkolwiek się wypowiadać – tym bardziej, że się jest POSŁEM – wypada posiadać wiedzę-kompetencję.
  Z punktu widzenie interesów państwa a PRL było PAŃSTWEM tzw. FOZZ było racjonalnym działaniem mającym na celu zmniejszenie zadłużenia kraju. A to, że z punktu widzenia „międzynarodowych” wymagań było to działanie 'nielegalne’ tylko potwierdza racjonalność działań władz PRLu.
  W 1989 zadłużenie PRL wynosiło 40 MLD USD-dzisiaj zadłużenie wynosi prawie 900 mld PLN I JEST TO ZADŁUŻENIE wobec ZAGRANICY i TO JEST
  ta zbrodnia o jakiej WINIEN mówić POSEŁ !! Sanocki. I to jest zbrodnia do jakiej ZMUSZA nas konstytucja z 1997. O tym Pan mów, krzycz Panie Pośle.
  O tym mówcie, krzyczcie pp. Konserwatyzm.pl wyzbywając się nadmiernej elegancji.
  Co do wizyt Balcerowicza w Londynie, planu Balcerowicza, etc>>dostępna jest literatura, publikacje, etc nie tylko w języku polskim opisujące 'wrogiego przejęcia’ Polski przez KAPITAŁ ZAGRANICZNY i była to operacja DeepState/CIA/MOSSAD. Kogo reprezentowali pp. Sachs/Lipton przywiezieni do Wybiórczej przez Sorosa? Instytucję charytatywną? Lipton do dzisiaj robi w World Bank będącym 'agendą” rządu USA (IMF został 'oddany’ Europejczykom). Przecież gross tych Balcerowiczów, Cimoszewiczów, etc przeszło szkolenie w Fundacji Rockeffelera (wtedy bo dzisiaj to Leadership project pod nadzorem US State Dept. (a dzisiaj p. Szydło, p. Glapiński, etc) są 'wychowankami’ i posiadają stosowny certyfikat. Balcerowicz dzisiaj jest członkiem http://group30.org/ i co 'mu’ zrobicie? A Belka był człowiekiem World Bank w Iraku po obaleniu Hussajna. I czyim człowiekiem jest Belka?? A Petru gdzie zdobywał 'punkty za pochodzenie”? Oczywiście w World Bank. A kwachu jest dorabia?
  No patrzcie, patrzcie Yalta European Strategy na Ukrainie >> https://yes-ukraine.org/en/about/yes-board.
  A tak na marginesie i tu się uśmiejecie: bo jest iunctim między post1989 ekonomią idioty zaprowadzoną NA ŻYCZENIE I POD NADZOREM IMF przez Balcerowicza a kontynuowaną 'z sukcesem’ do dzisiaj:
  – to co Balcerowicz zaaplikował w Polsce wydarzyło się w Rosji po rewolucji październikowej i się nazywało NOWAJA EKONOMICZESKAJ POLITIKA czyli NEP.
  – a NEP to jest czystej wody neoliberalizm i to wersji 'kopiuj-wklej’ jaki dzisiaj obowiązuje na całym świecie co skutkuje dramatycznymi rezultatami. Nie na darmo neoliberalizm jest tak broniony przez World Bank. IMF. WTO czy WIPO-World Intellectual Properties Organisation – prywatny bizness afiliowany przy UN a rezultaty mamy>>ACTA 2
  – NEP nie zdał egzaminu (jak nie zdał neoliberalizm dzisiaj) i Józef Stalin był zmuszony wymogami czystej EKONOMII zakończyć projekt w 1928 i pozbyć się Lwa Trockiego-patrona projektu. Wystarczy poczytać se „23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie” autorstwa Ha-Joon Chang (Cambrigde University).
  I tutaj masz Panie Pośle Sanocki pole do popisu jako 'lawmaker”- czyli POSEŁ. Czy Pan coś bałaknął w Sejmracie w przedmiocie sprawy? Nic a nic.
  Mówmy więc o faktach a nie podniecajmy się 'fake news” podrzucanymi przez jak to ładnie mówi prof. Rotfeld – fachidioten – czyli użytecznych idiotów bo łatwo się znaleźć w kategorii 'unuseful idiots”- nieużytecznych idiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *