The American Conservative: co, jeśli Putin zareaguje nie tak?

Przedstawiciele zachodniego establishmentu mocno wierzą w swoją zdolność do złamania oporu Rosji, jednak takie zachowanie europejskich i amerykańskich polityków popycha Moskwę do środków odwetowych, pisze redaktor-założyciel amerykańskiego pisma The American Conservative Scott Macconnel na stronie internetowej pisma.

„Nie ma wątpliwości, że kryzys ukraiński zaczął się od prób amerykańskiej i europejskiej elity wykorzystania dawnego niezadowolenia części ludności w cierpiącym państwie, aby osiągnąć zwycięstwo dla Zachodu i porażkę dla Moskwy. Utracono miliardy dolarów, aby położyć fundament pod przeprowadzenie zamachu stanu i rewolucji ludowej (Majdan stał się częściowo i tym, i tym). A te wysiłki okazały się pomyślne. Brawo, krzyknęli wszyscy. A potem Rosja odpowiedziała – i energiczność, i siła jej odpowiedzi oszołomiła Waszyngton i wszystkie kancelarie państwowe Europy” – pisze ekspert.

Zauważa on, że byli urzędnicy z rządu wzięli się za agitowanie dostaw silnego uzbrojenia na Ukrainę. Chcą zmusić Moskwę do „zapłacenia wysokiej ceny” za jej polityczne ambicje, „podniesienia stawki” poprzez zaopatrzenie Ukrainy w broń i w rezultacie chcą zmusić Rosję do zrezygnowania ze swoich interesów i pójścia drogą uregulowania – włączenia w skład NATO Ukrainy, niejednokrotnie będącej „drogą do zagranicznego ataku na Rosję”. „Ale nikt w swoich radach i ostrzeżeniach nawet słowem nie zdradził się na temat tego, że uregulowanie negocjacyjne może przewidywać dla Ukrainy status neutralnego, nieprzyłączonego państwa” – podkreśla Macconnel.

„Ja nie jestem ekspertem w sprawie Rosji, ale jestem przekonany, że Ivo Daalder, Stroube Talbott i cała ich kompania też nimi nie są” – pisze Macconnel. „Jednak oni, jak i wielu przedstawicieli waszyngtońskiej klasy politycznej przekonani są, że, jako amerykańska elita, mają daną od Boga misję, żeby kierować światem, poddając go naszym neoliberalnym-kapitalistycznym wyobrażeniom o tym, co to jest dobre społeczeństwo”.

Dalej Macconnel porównuje obecny nastrój amerykańskich elit z planami prowadzenia wojny w Wietnamie: „Logiczne było i to, że północni Wietnamczycy powinni skapitulować pod naporem starannie opracowanych przez Waszyngton bombardowań ich państwa. Ale co, jeśli Putin zareaguje nie tak, jak mówią wszyscy ci wojownicy z think thanków? Czy o tym ktoś pomyślał?”.

Za: http://polish.ruvr.ru/2015_02_07/The-American-Conservative-co-jesli-Putin-zareaguje-nie-tak-1998/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *