„To co się działo pod rządami PiS to patologia”

– To element obsesji Jarosława Kaczyńskiego i podważania uczciwego działania państwa. Kaczyński znajdzie zawsze powód, żeby podważać instytucje demokratycznego państwa. Prezes PiS mówił już, że Bronisław Komorowski został wybrany przez pomyłkę. Kaczyński tworzy w Polsce atmosferę oblężonego państwa i pozuje na mesjasza. Prezes PiS głosi, że wyprowadzi Polaków z niewoli do ziemi obiecanej, gdzie będzie on jedynym przywódcą i papieżem swojego kościoła. Kaczyński tworzy absurdalną rzeczywistość. Albo tworzy równoległy wymiar – odpowiedział w drugiej części rozmowy z Onetem Sławomir Nowak na pytanie, czy wybory mogą zostać sfałszowane. – To co działo się z władzą i z Polską pod rządami PiS było złe i patologiczne. Państwo PiS było przeciwko swoim obywatelom – dodał.

Ze Sławomirem Nowakiem- sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta, przewodniczącym RegionuPomorskiego PO- rozmawia Jacek Nizinkiewicz.

Jacek Nizinkiewicz: Dlaczego PO nie odpolityczniła mediów publicznych? Na stronie KPRM znajduje się lista zapowiedzi Donalda Tuska wygłoszona podczas sejmowego exposé oraz stan ich realizacji. Przy odpolitycznieniu mediów publicznych, podobnie jak przy reformie KRUS-u, widniej krzyżyk w rubryce: NIE WYKONANO.

Sławomir Nowak: Nie mam wrażenia, żeby media publiczne były dzisiaj przesadnie upolitycznione. Na pewno nie przez PO.

– Premier jest widocznie innego zdania, czego dowodem jest strona KPRM z zakładką: realizacja expose.

– Musiałby Pan zapytać premiera.

– Już od roku czekam na wywiad z premierem, zresztą obiecany osobiście przez samego premiera Tuska. A premier tylko obiecuje i z danego słowa się nie wywiązuje.

– Nie mam wrażenia, żeby media były upolitycznione. Jako polityk nie mam wpływu na to, co jest w mediach lub czego nie ma. Nie słyszałem, żeby ktoś z PO lub kancelarii prezydenta miał taki wpływ i tak powinno być.  PO nie naciska na media, ani nie ma swoich wpływów w mediach. Nie wiem jak inne partie.

-Prezydent nie obsadza mediów swoimi ludźmi?

– Nie. To, że prezydent zna szefa KRRiT nie jest zbrodnią. Powołał swoich przedstawicieli do KRRiT i na tym jego rola się skończyła. Nie wydaje mi się, żebyśmy mieli do czynienia z przegięciami w stylu PiS-owskiej TV publicznej. TVP była tępym obuchem w rękach PiS. Dziś jest inaczej i w końcu normalnie.

– Jaką partią jest dzisiaj PO? Ile w Platformie jest dzisiaj liberalizmu, ile socjalizmu, a ile konserwatyzmu?

– PO jest partią konsekwentnie liberalno -konserwatywną z pewnymi z pewnymi akcentami konserwatywnymi w świecie wartości, z którymi ja się też utożsamiam i liberalnymi w sferze gospodarki. PO jest też partią wolnościowa. Wolność jest wartością podstawowa dla nas. Wolność jest podstawowym spoiwem ideowym w PO. Dzięki temu, różne ideowo osoby mogą znaleźć w niej swoje miejsce.

– Jarosław Gowin powiedział, że po wyborach czeka PO poważna rozmowa na temat ideowego oblicza partii. Potrzebna jest taka dyskusja?

– Coraz częściej mentorstwo Jarka Gowina staje się też powodem do ataków na PO, ze strony konkurencji.  Trzeba rozmawiać wewnątrz partii o swoich wątpliwościach. Tak mnie teraz naszło: ciekawe czy ktoś, kiedyś tak wyrozumiale będzie tłumaczył moje rozterki w sprawach PO.

– W sprawach Nergala Pańskie rozterki na pewno będą komentowane. Czy 21 postulatów programowych PO miało być bezpośrednim nawiązaniem do „Solidarności”?

– Na pewno wielu osobom w Gdańsku tak to się kojarzy. 

– PO jest jedyną partią, którą można nazwać spadkobiercą „Solidarności”?

– PO jest spadkobiercą „Solidarności”, ale na pewno nie jedynym.

– A PiS?

– PiS również, ale w mniejszym stopniu. PiS jest politycznym ramieniem części współczesnej, radykalnej „Solidarności”. Bardzo się cieszę, że w zdecydowanej większości ludzie pierwszej „Solidarności” sympatyzują i/ lub są w PO.

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/to-co-sie-dzialo-pod-rzadami-pis-to-patologia,1,4849374,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *