Ukraina: Masowe ataki na PrivatBank

Według przedstawicieli tej instytucji finansowej, największe natężenie napaści ma miejsce w obwodach donieckim, ługańskim i odeskim.

„Tylko w ciągu ostatnich pięciu dni w miastach południowo-wschodnich obwodów w wyniku bezmyślnych podpaleń zniszczono 60 bankomatów. W wyniku zbrojnych napaści lub podpaleń straty poniosło i nie może pracować 28 oddziałów. Uzbrojeni ludzie uprowadzili podczas nocnych postojów 15 opancerzonych furgonetek PrivatBanku. Coraz częściej uzbrojeni maruderzy grabią zawartość konfiskowanych pojazdów i mienie oddziałów banku” – czytamy w komunikacie bankowym.

W tej sytuacji kierownictwo PrivatBanku zwróciło się do „wszystkich zdrowo myślących ludzi Południowego-Wschodu z wezwaniem, aby zaprzestać przemocy i usiąść do stołu rokowań”. Wcześniej jednak właściciel banku Ihor Kołomojski, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, ogłaszał nagrody finansowe za pochwycenie aktywistów ruchu oporu. Za przekazanie kijowskim władzom żywego bojownika można było otrzymać 10 tys. dolarów nagrody, a za odbicie zajętego budynku nawet 200 tysięcy. Kołomojski znany jest także jako sponsor neonazistowskich ugrupowań „Swoboda” i „Prawy Sektor” oraz operacji pacyfikacyjnych na zbuntowanych przeciw kijowskiemu rządowi tymczasowemu terytoriach Ukrainy.

PrivatBank to największa instytucja bankowa na Ukrainie. Za pośrednictwem tego banku wypłaty i emerytury otrzymuje ponad 2,5 miliona osób. Według danych ośrodka GFK Ukraine, z jego usług korzysta 47 proc. dorosłych mieszkańców Ukrainy.

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dolary-za-zielone-ludki-wladze-dniepropietrowska-placa-za-schwytanych-separatystow/2slp3

http://ru.tsn.ua/groshi/privatbank-prizval-yugo-vostok-ukrainy-prekratit-razrushenie-gorodov-364221.html

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.