Ukraina: Zapowiedź nacjonalizacji przemysłu Donbasu

– Ogłaszamy pełną nacjonalizację wszystkich przedsiębiorstw należących do oligarchów – ogłosił 20 maja na konferencji prasowej przewodniczący Rady Najwyższej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin. Ustawa w tej sprawie prawdopodobnie zostanie przyjęta 27 maja.

Szef donieckiego parlamentu wezwał mieszkańców Donbasu o poparcie tej decyzji przez udział w manifestacji, która odbędzie się w Doniecku w niedzielę 25 maja. – Proszę wszystkich, abyście pozostali na swoich stanowiskach i kontynuowali pracę, ale z mocnym przekonaniem, że od tej chwili to już wasze przedsiębiorstwo – zaapelował.

Wyjaśnił, że decyzja związana jest z odmową płacenia przez oligarchów podatków Donieckiej Republice Ludowej, ale jest to także wyjście naprzeciw oczekiwaniom obywateli. – Przez wiele lat okradali nas miejscowi oligarchowie. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać marzeń i zamierzeń mieszkańców republiki. Tego procesu już nic nie zatrzyma, lud powstał – stwierdził.

Denis Puszilin poinformował też, że nad projektem ustawy nacjonalizacyjnej pracują już prawnicy. – Trzeba ustalić jak to prawidłowo przeprowadzić, żeby nie stracić rynków zbytu, nie pogorszyć sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, a żeby zyski były rozdzielane bezpośrednio pomiędzy pracowników, robotników – wyjaśnił.

Na znak protestu przeciwko decyzji o nacjonalizacji majątków oligarchów do dymisji podał się minister energetyki donieckiej republiki Alieksiej Granowski, były szef donieckiej organizacji Partii Regionów.

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu nacjonalizacji przemysłu przyśpieszyło wezwanie 19 maja przez najmożniejszego ukraińskiego oligarchę Rinata Achmetowa do rozpoczęcia akcji protestacyjnych przeciw Donieckiej Republice Ludowej, w tym… generalnego strajku ostrzegawczego w jego zakładach.

http://www.youtube.com/watch?v=8JhpQucgeT0#t=25

http://www.donbass-info.dn.ua/zayavlenie-o-nacionalizacii-lishilo-dnr-ministra-topliva-i-energetiki/

http://vesti.ua/donbass/52575-v-dnr-zajavili-o-nacionalizacii-imuwestva-oligarhov

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.