Ukraińcy szkolą się z podręczników UPA

Studenci Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie będą uczyć się taktyki działania Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Wykłady prowadzić będzie historyk, dyrektor Muzeum Pamięci Narodowej „Więzienie na Łąckiego” dr Rusłan Zabiłyj. Pełna nazwa kursu brzmi: „Charakterystyka wojny powstańczej. Działania UPA w latach 1942-1949”. W jego ramach studenci mają zapoznać się z istotą wojny powstańczej, sposobami jej prowadzenia i kierowania działaniami bojowymi, stosowanymi przez UPA.

Wg Zabiłego, będą to zajęcia „ciekawe i pożyteczne”. Jak podkreśla wykładowa – na taktyce UPA wzorował się m.in. Che Guevara, zaś w USA „doświadczenia powstańczej wojny banderowców są włączone do programów szkolenia wojskowego”.

—————-

Pomysł szkoleń na UKU wydaje się nader interesujący, jednak wyraźnie wymaga uzupełnienia. W tej sytuacji KUL (a jeszcze lepiej któraś ze szkół wojskowych w Polsce) winny zająć się przywróceniem dydaktyce polskiej taktyki przeprowadzania Akcji Wisła. Najlepiej wraz z bitwą pod Beresteczkiem.

(karo)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *