Ukraiński faszyzm przeszkodą dla integracji europejskiej

Pokaz, który odbył się w siedzibie Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych, zorganizowały go kwartalnik „Myśl.pl” i Centrum Edukacyjne Powiśle.

Reżyser filmu Jewgienij Dmitrasz wskazał m.in., że jeśli Polska chce naprawdę pomóc Ukrainie w dążeniu do integracji z Europą, nasza opinia publiczna i politycy powinni przekonać prezydenta Janukowycza i ukraiński parlament do uznania UPA/OUN za organizację faszystowską. Poseł Maks Kraczkowski (PiS) stwierdzi z kolei, że nie ma wątpliwości co do tego, iż większość Ukraińców uważa tragedię na Wołyniu za ludobójstwo.

Brytyjski poseł do PE Nick Griffin zaznaczył, że członkowie OUN/UPA w rzeczywistości nie byli nacjonalistami, ale prowokatorami, próbującymi wykorzystać konflikty etniczne, aby uzyskać kapitał polityczny. Płk Jan Niewiński, który organizował polską samoobronę podczas ludobójstwa na Wołyniu mocno podkreślił, że wszelkie próby ukrywania prawdziwej twarzy ukraińskiego faszyzmu są kolejnym przestępstwem wobec ponad 200 tysięcy zamordowanych. Z kolei w opinii prof. Jacka Wilczura szczególnie istotne jest, że istnieją niepodważalne dowody w postaci dokumentów, świadczące o współpracy ukraińskich nacjonalistów z nazistowskimi Niemcami. Dodał, że niezwykle ważne jest, by przyszłe pokolenia uczyć prawdy o tym, co działo się podczas II wojny światowej na Ukrainie Zachodniej.

Nick Griffin złożył swój podpis pod listem otwartym do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, w którym stwierdził, że w kontekście integracji z UE, władzom w Kijowie powinno zależeć na umacnianiu standardów demokratycznych i unikaniu takich chociażby sytuacji, jak zamykanie kanałów telewizyjnych z powodu prezentowanych przez nie przekonań politycznych. Dodał, że, ugrupowania polityczne w rodzaju partii „Swoboda” nie mają nic wspólnego ze współczesnymi ruchami narodowymi w innych krajach Europy. Nowoczesny nacjonalizm stara się bowiem wyciągać wnioski z przeszłości, zamiast angażować się w retorykę i działania mogące doprowadzić do powrotu do najgorszych scen z historii XX wieku.

W pokazie wzięli również udział m.in.: poseł Bartosz Kownacki (PiS), dr Paweł Bromski (rektor Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki) i Karol Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Odra-Niemen. Odpowiadając na apel reżysera, organizatorzy postanowili zebrać wśród polskich parlamentarzystów podpisy pod apelem do prezydenta Wiktora Janukowycza, dotyczącym uznania OUN/UPA za organizację faszystowską, co powinno stać się jednym z warunków uczestnictwa Ukrainy w integracji europejskiej. List podpisali już m.in. Andrzej Romanek (Solidarna Polska), Andrzej Dąbrowski (PSL) oraz Jacek Kwiatkowski (Twój Ruch).

MS

zam. (karo)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *