Ukraińskie wydawnictwo antybanderowskie

10 tysięcy egzemplarzy w językach ukraińskim i rosyjskim jest rozprowadzane bezpłatnie, a także w formie elektronicznej na stronach internetowych stowarzyszenia „Rosyjskojęzyczna Ukraina” (r-u.org.ua) Seria została opublikowana przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Charytatywnego „Dnipro-Sicz”.

– Wbrew wynikom badań choćby zachodnich uczonych, w naszym kraju sztucznie utrzymywany jest punkt widzenia i stanowisko polityczne, polegające na wychwalaniu kolaboracji z nazistowskimi Niemcami, co stoi w rażącej sprzeczności choćby z rezolucja Rady Europy w tej sprawie – podkreślił podczas prezentacji współprzewodniczący MFA Wadim Koleśniczenko, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia Partii Regionów.

Jak podkreślili uczestnicy konferencji – i jak uznała RE – „w ciągu poprzednich 5-7 lat na Ukrainie postępował proces politycznej rehabilitacji i heroizacji liderów i członków OUN-UPA”. W czasie prezydentury Wiktora Juszczenki dynamicznie rozwijały się organizacje i instytucje odpowiedzialne za tworzenie nowej mitologii i fałszowanie prawdziwej historii UPA, tym jej udziału w holokauście, ludobójstwa i terroru wobec Polaków, czy Ukraińców, mających odmienne przekonania polityczne.

W skład zbioru wchodzą opracowania:

  • „OUN, UPA i Holocaust: Badania nad tworzeniem mitów historycznych”, szwedzkiego autora Pera Andersa Rudlinga, od kilku lat zaangażowanego w badania historii Europy Wschodniej, a zwłaszcza zbrodniczej działalności OUN-UPA w Europie;

  • „Faszystowski bohater w demokratycznym Kijowie” Amerykanina Timothy Schneidera, profesora Yale University;

  • „Stepan Bandera: rewolucyjne życia ukraińskiego ultranacjonalisty i pamięć o nim” młodego niemieckiego historyka, doktoranta na Uniwersytecie w Hamburgu, Grzegorza Rossolińskiego-Libe.

– Naukowcy, których prace zawarte w tym zbiorze mają świadomość, że ich poglądy na temat ciemnych stron historii Ukrainy mogą być w niektórych momentach wręcz trudne do zaakceptowania. Jednak najwyższego szacunku godna jest jednak logika, spójność i wiarygodność tych badań – podkreślili Koleśniczenko. Uczestnicy prezentacji zwrócili uwagę m.in. na ustalenia Rudlinga wskazującego, że to przede wszystkim Wiktor Juszczenko czynił starania dla usprawiedliwienia działalności OUN-UPA i przedstawienia tych organizacji jako „ pluralistycznych i otwartych, nie tylko ratujących Żydów w czasie holokaustu, ale zapraszających ich w swoje szeregi celem walczki ramię w ramię przeciwko Hitlerowi i Stalinowi”. Te mityczne opowieści oparte były na powojennych fałszywkach fabrykowanych przez OUN w celu ukrycia autentycznej przeszłości tego środowiska. problematyczną przeszłością organizacji.

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *