Uliczne protesty w Damaszku

Trwające od połowy marca uliczne protesty przeciwko władzy prezydenta Syrii Baszara el-Asada objęły w piątek po raz pierwszy centralne dzielnice Damaszku, dokąd przemaszerowały z przedmieść tysiące demonstrantów.

Siły bezpieczeństwa użyły pałek i gazu łzawiącego, by nie dopuścić protestujących na główny stołeczny Plac Abbasydów. "Naliczyłem 15 autobusów z funkcjonariuszami tajnej policji. Wmaszerowali oni w aleje tuż na północ od placu, atakując demonstrantów i wykrzykując +wy sutenerzy, wy obcy agenci, chcecie wolności? zapewnimy ją wam" – powiedział Reuterowi świadek wydarzeń.

Według innego świadka, który towarzyszył demonstrantom idącym z przedmieścia Harasta, tysiące skandowały "naród chce obalenia reżymu". Zrywano też wiszące na trasie pochodu plakaty z wizerunkiem Asada.

Widownią demonstracji, rozpoczynających się po świątecznych modłach w meczetach, były w piątek również inne syryjskie miasta. Według działaczy opozycji, w Darze na południu kraju na ulice wyszło ponad 10 tys. ludzi.

Dziennik.pl

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/331545,uliczne-protesty-w-damaszku.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *