Umowa Kurdów z ExxonMobil spowodowała napięcia w Iraku

Umowa, którą amerykański gigant naftowy zawarł z Kurdyjskim Okręgiem Autonomicznym w Iraku, nasiliła napięcia polityczne w kraju, w którym konflikty narastające po wycofaniu wojsk USA odstraszają zagranicznych inwestorów – podała w środę agencja AP.

Polityczne turbulencje i rosnąca liczba zamachów w Iraku nie tworzą dobrego klimatu dla zagranicznych inwestycji, których kraj pilnie potrzebuje – pisze AP.

Umowa Kurdów z ExxonMobil ujawniła skalę narastających od dawna napięć między rządem w Bagdadzie a Kurdyjskim Okręgiem Autonomicznym.

Inwestycje ExxonMobil „z całą pewnością przyczynią się do utrudnienia relacji” między Kurdami a Bagdadem – powiedziała Gala Riani, ekspertka ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej z IHS Global Insight, największej na świecie organizacji opracowującej analizy i prognozy polityczne, gospodarcze i makroekonomiczne.

„Może to prowadzić do eskalacji napięć w regionach, które już i tak stały się bardzo niespokojne po wycofaniu wojsk USA” – wyjaśniła Riani.

Kurdowie chcą mieć kontrolę nad złożami ropy na ich terytorium, podczas gdy Bagdad uważa, że zarządzanie zasobami surowców energetycznych powinno być w gestii rządu centralnego. Około 30 proc. irackich rezerw ropy (ocenianych na ponad 143 mld baryłek) znajduje się w złożach na terenach kurdyjskich.

http://gielda.onet.pl/umowa-kurdow-z-exxonmobil-spowodowala-napiecia-w-i,18726,4983808,1,news-detal 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *